Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават творческите изяви на Литературен клуб "Христо Ботев" в Мездра

Снимка: Павлина Русева

Творците от Литературен клуб "Христо Ботев" при градското читалище в Мездра продължават своята творческа дейност и през 2019г, според изработеният от ръководството план за разнообразни дейности, четения, представяния на нови книги, срещи с други творчески формации от други градове.

Първата изява на творците беше традиционното зимно литературно четене, което винаги се прави в началото на месец януари. В него се четат поетични и белетристични произведения, правят се предложения за изяви и се обсъждат различни литературни теми. Председателят на клуба Светла Дамяновска раздаде на присъстващите творци творческия план за 2019 година с пожелания за нови творби и книги, да създават творби, които да получават награди от литературни конкурси. На сбирката авторите представиха и новите си произведения. Калин Топалски, млад лирик, сподели за силното влияние на личността и творчеството на Гьоте върху него и прочете стихотворението "На Гьоте", "Две бледи следи в белия сняг","Живял си"- нежни лирични послания за несбъдната любов. Рени Митева привлече вниманието със зимните настроения в стиха си "Лед". Другата поетеса в клуба-Тодорка Василева, поздрави присъстващите със стиха "Снежна магия". В четенето се включи новият член на клуба, младата авторка от Мездра Александра Александрова, която вече има издадена поетична книга "Монолог с моя мним събеседник". Николай Ненов пък представи  своето сатирично-иронично "Новогодишно есе". Зимното четене завърши със Светла Дамяновска, която сподели за издаване на предстояща книга и прочете две творби от нея- стиховете "Снежни пеперуди върху дланите кацат" и "Кръговрат".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

МВР със засилени мерки за сигурност за Великден

Видинските полицаи и пожарникари предприемат  допълнителни мерки за сигурност по време на великденските празници. Създадена е  организация за активна превенция, обезпечаване на обществения ред, движението по пътищата и пожарната безопасност.   По време на празничните тържества, на местата с масово събиране на хора и в районите на големите църкви в..

публикувано на 18.04.25 в 11:34

200 козунака раздадоха благотворително от видински мотоклуб

На Разпети петък представителите на видинския мотоклуб  NORTH WEST MOTORS MC организираха поредната си благотворителна инициатива, посветена на светлия християнски празник Великден. Раздаваха козунаци в Крайдунавския парк в града. Решението е спонтанно, каза вицепрезидентът на клуба Асен Великин. "Решихме да зарадваме жителите на град..

публикувано на 18.04.25 в 11:30

Пускат атракционното влакче във Враца

Атракционното влакче отново тръгва във Враца за радост на местните и най-вече за удобство на гостите на града, съобщиха от общинската управа. Цветната влакова композиция в града ще работи в днес от 17 до 20 часа.  През почивните дни – събота и неделя, разходките с влакчето са между 10 и 13 часа преди обяд и от 17 до 20 часа след това. Началната..

публикувано на 18.04.25 в 08:44

Ученици от Зверино се включиха в кампанията "Пътят на книгата"

Четвъртокласници от Средно училище "Свети Климент Охридски" в село Зверино посетиха председателя на Общински съвет - Мездра Яна Нинова. Срещата бе посветена на кампанията "Пътят на книгата " и инициативата "Известни българи четат на деца". Приказката, която Яна Нинова прочете на учениците бе "Новите дрехи на царя " на Ханс Кристиан Андерсен, много..

публикувано на 18.04.25 в 08:15
Община Монтана

Над 7 000 000 лева от местни данъци събраха в Монтана

Висока събираемост на местни данъци и такси отчитат в община Монтана. 7 200 000 лева са постъпили в бюджета до сега, съобщи кметът Златко Живков. За същия период на миналата година постъпленията са били 6 100 000 лева. "Този един милион повече в сравнение със същия период за миналата година прави тази кампания една от най-успешните. Средствата..

публикувано на 18.04.25 в 08:00

Разпети петък е най-тъжният ден в годината

За християните днес е Разпети петък, или Велики петък, най-тъжният ден в годината. Отец Илия Симеонов, архиерейски наместник на Кулска духовна околия:   "Нашият Господ Иисус Христос е бил разпънат на кръста и по този начин той ни изкупи от греховете и победи смъртта. Той е бил разпънат между двама разбойници. Единият го хулел, а другият бил..

публикувано на 18.04.25 в 07:50

Снимката на 17 април 2025 година

Днес е Велики четвъртък.  Той е най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово. На  Велики четвъртък,  според традицията се боядисват яйца, а първото боядисано яйце трябва да бъде червено.  На Велики четвъртък Църквата ни припомня Тайната вечеря на Божия син с апостолите. Страстната седмица - прелюдията..

публикувано на 17.04.25 в 18:00