Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Крушовица: Полицията се мярка в селото само заради отчета си

10
Илия Илиевски, кмет на село Крушовица

Един от основните проблеми във врачанското село Крушовица, обясни кметът Илия Илиевски:

"Говореше се едно време: "Във всяко село - полицай". Няма такова нещо. Ще ви покажа каква стая сме дали на полицията, а те само слагат някакъв график и не го спазват. Оплакват се, че нямат хора. Ами, че кой да ви намери? Участък имаме един в Мизия, началниците му постоянно бягат... Тук трябва да има постоянно полицейско присъствие, а тях изобщо ги няма. Идват само през февруари за малко, когато си отчитат дейността пред Общинския съвет. Иначе постоянно гледаш някакви полицейски коли, ама накъде отиват, какво ще правят- нищо.

Една жандармерия седи тук в Софрониево и проверява, ама какво точно? Ами тази жандармерия толкова ли не се усеща, че като спрат там, целият криминален контингент ги вижда и ги избягва. Има си други начини да постигнат резултати. А има какво да се прави- нередности си има достатъчно. Често тук карат след употреба на алкохол, малолетни шофират автомобили- с една дума трагедия, но никой нищо не предприема. Не виждам и полицията да работи с хората така, както беше преди- да си знаят кой какъв е, да си познават контингента...

Тук имаме доста възрастни жители и те не могат добре да се ориентират в обстановката. Какво на практика се случва? На някоя от бабите изчезне нещо и тя звъни на полицая. Сто пъти съм казвал- "Ела тук да напишем жалба до полицията". Проблемът е, че трябва да отиде и да я входира. Тя не отива, жалбата не е регистрирана и те нали знаеш- вземат, прочетат и я хвърлят в кошчето. Една баба я окрадоха и аз я питам, кои полицаи са дошли да разследват. А тя ми отвръща- "Един висок и един нисък..."
 
Добре поне, че няма сериозни престъпления. А няма, защото бандитите, които ги вършеха измряха. Лошото сега тук по селата е, че ако на някоя баба ѝ откраднат 5-6 кокошки, за полицията това е незначителна кражба, за нея обаче това е много.

1530 са жителите в селото, изобщо не е малко. Но има към 400 необитаеми къщи и никой не се интересува от тях. А къщите са много хубави.

А иначе тук основният проблем е безработицата. Имаме едни програми, по които работим, но честно казано много са неадекватни. Дали са ми двама души за охрана на кметството. Какво има да ме охраняват - седи там една жена и не знам какво прави. Изобщо, програмите не водят до никакво развитие. Например да амбицират някой да се преквалифицира и да намери работа. Сега гледам много хора от Крушовица ходят да работят в Мездра, на 70 км от тук. От Мездра пък хората заради ниското заплащане, отиват в Ботевград. Тия от Ботевград пък- в София. И най-интересното е, че стават в 3 часа сутринта, за да стигне до 7, защото са на работа. И така, всеки ден. А тук земята е много плодородна, имахме и оранжерия от 30 декара, национален първенец- съсипаха я.

Аз питам, като имаме проблем със здравното обслужване в селото, кое от нашите деца отиде да учи за лекар или фелдшер? Никой не ще... Моя братовчедка живее в Италия и ми казва- там образованието е задължително до седми клас. Ако нищо не става от ученика, отива да учи някакъв занаят. Ако пък е успешен- продължава нагоре... А тук какво? Учат в един техникум четири години за готвачи. Четири години учат и за шофьори. А защо му е толкова учене за шофьор", чуди се кметът.

Какви други проблеми трябва да решава кметът Илия Илиевски в Крушовица? Кога ще бъдат решени проблемите с пощата, аптеката, водоснабдяването и междуселищния транспорт? Как описват живота си в селото и жителите му, какво се случва със селската църква и ще започне ли най-после ремонтът ѝ?

Отговор на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00