Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна ли битката за Европейския парламент

Снимка: Йорданка Петрова

Евроизборите ще се проведат през месец май, но партиите започнаха вече своите предизборни кампании по един или друг начин. Ако промените в Изборния кодекс бъдат приети, бюлетината вече ще изглежда по-различно- без номера за партиите и коалициите. Номера ще имат само кандидатите, за да не се стига до феномена 15/15. Изборите според Централната избирателна комисия (ЦИК) може да са на две възможни дати- 25 или 26 май. Те са в рамките на определеното от Еврокомисията и отговарят на българския критерий- да са в неработен ден. 

По принцип и негласно, кампанията е стартирала, смята социологът Любен Добрев:


"Не само големите, но и по- малките започнаха... Всички нападки и опити да се дадат препоръки е точно това... Въпреки усилията не вярвам да мобилизират много хора да гласуват... Президентът не би могъл пряко да повлияе на избора..."


ЦИК също вече се подготвя за предстоящата трудна година. Активната работа ще започне след издаване на президентския указ- не по късно от 60 дни преди вота, или 25 - 26 март. Над 12 хиляди ще са секциите в страната. В чужбина се гласува само в държави членки на Европейския съюз.

Знаем ли какво всъщност правят евродепутатите попитахме социалния антрополог доц. Харалан Александров:


"Не е ясно на повечето хора. Много е мистифицирана материята на Европейския съюз... Хората считат, че присъствието на български евродепутати там е просто принадлежност към европейския елит, отколкото работа... Самите депутати и политически партии трябва да направят една образователна кампания, а не прост пиар..."

 
Геополитическият анализатор доц. Валентин Вацев смята, че водещите партии вече са започнали своите кампании, а кой ще бъде евродепутат според него няма значение:


"В ГЕРБ, въпреки че се опитват да го скрият, започнаха още преди месец... Готовността за избори пролича и при БСП на конгреса им... Тази година ще има два пъти избори, а защо не и три пъти... А кой ще бъде евродепутат, казано по- грубо и по- кратко, то това няма значение..."


Европейският парламент е единствената институция на Евросъюза, която се избира пряко от гражданите. Това става на всеки пет години, чрез общи, равни и преки избори. През май 2014 г. гражданите на Европейския съюз избраха за осми пореден път членове на Европейския парламент (ЕП) за мандат 2014 - 2019. България има 17 представители в него, избрани на третите за страната избори за ЕП, които се проведоха на 25 май 2014 г. Всеки член на Европейския парламент има своя страница на сайта на ЕП, където можете да намерите неговите координати.


Политическият анализатор Георги Харизанов също смята, че предизборната битка е започнала и коментира работата на депутатите през този мандат: 


"Готвят се партиите за евроизборите... Нашите евродепутати постигнаха и добри неща. От всичките мандати до сега те свършиха най- много работа, но трябва още... Трябва да отидат подготвени хора, а не политици втора ръка..."


Евродепутат означава член на Европейския парламент. Това е изборна представителна длъжност, която населението на всяка една държава - членка на ЕС има право да избере автономно на специално проведени за целта избори за евродепутати. В зависимост от населението на страната тя има право на определен квотен брой представители на своето население в общия Европейски парламент. Това е определението за евродепутат, а кои ще бъдат и дали ще работят по- добре предстои да разберем през май.

Анкета сред граждани на Видин показа слаба заинтересованост към евроизборите.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56