Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ели Папавасилиу: Хората крият епилепсията си, за да не останат без работа

Снимка: Радио ВИДИН


Епилепсията е едно от често срещаните неврологични заболявания. В световен мащаб около 4,5 млн. души имат епилепсия, в България - между 50 000 и 70 000 души. Смята се, че годишно от 4 до 10 души на всеки 1 000 могат да развият епилепсия. Това обясни в предаването "Направление здраве" неврологът д-р Ели Папавасилиу по повод отбелязването на международния ден на заболяването. Тя добави, че не винаги един епилептичен припадък означава диагноза "епилепсия". Такава може да бъде поставена след посещение при специалист и провеждане на съответните изследвания:



"Епилепсията е една голяма група от заболявания, като общото между тях е хроничното им протичане и наличието на т. нар. гърчове. Въпреки че епилептичните гърчове биха могли да изглеждат по различен начин - понякога това е свързано със загуба на съзнанието, с неволеви произволни движения на крайниците, понякога е свързано само с някакви сетивни нарушения, тоест усещания за изтръпване, усещане за световъртеж, някакви слухови халюцинации, поява в зрителното поле на светещи точки и петна, така че това са доста голяма група от заболявания."



Много често хората не са подготвени и не знаят как да реагират, ако видят човек, който е получил епилептичен пристъп. В този случай е важно да се окаже нужната помощ, без да се навреди, обясни специалистът:



"На първо място да се осигури достатъчно пространство около човека, който е паднал някъде, да се подложи под главата му нещо меко - възглавница или някаква дреха, с цел той да не се нарани. Ако е възможно леко да се обърне на една страна, за да не се задави от излизащите секрети, много често по време на пристъп човек има пяна на устата. И да се проследи във времето колко продължава този пристъп. Когато трае повече от 5 минути или се появят няколко поредни пристъпа, без човек да възстановява съзнанието си, тогава задължително трябва да се извика Бърза помощ и човекът да бъде настанен в болница. Това, което не трябва да правим, а доста често се прави от хората, които не са запознати, не трябва в никакъв случай да се опитваме да отворим устата на пациента. Така битуващото схващане, че той ще си глътне езика, е абсолютно погрешно, това няма как да се случи. По време на пристъп тонусът на мускулатурата е много повишен и няма как да се бръкне в устата нито с предмет, нито с ръка. Това, което могат да направят, е по-скоро да навредят на човек с тази си намеса.  Не трябва да го притискат с цел да го обездвижат, да спрат тези движения, защото също няма как де с случи. Безсмислено е да се прави дишане уста в уста или да се прави сърдечен масаж... Не трябва да се боим да пипнем този човек, защото той не е заразен. Просто трябва да се опитаме по този начин да му помогнем, като не му пречим."



Въпреки че епилепсията е често срещано заболяване, в обществото все още има неразбиране към хората с тази диагноза, коментира д-р Папавасилиу:



"Пациентите с епилепсия в голямата си част крият за заболяването си, защото срещат неразбиране в обществото. Много от тях се боят, че ако кажат, че имат такова заболяване, няма да бъдат наети на работа- за да не пречат на околните, да не ги стряскат. Другото е, че епилепсията пречи в работата на някои хора. Човек с епилепсия не може да бъде професионален шофьор, не може да се занимава с водни спортове. Поради всичко това много хора крият за заболяването си. Някои от тях дори се отказват от приема на медикаменти. Например юноши, когато трябва да отидат на лагер, пропускат да си вземат медикамента, за да не ги попитат останалите защо пият това лекарство, за да не ги помислят за заразни, за да не ги изолират. Така че това е социално значимо заболяване, обществото би трябвало да подходи с по-голямо разбиране."



Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит рожден ден, Миси Елиът!

Eдна от най-култовите звезди от началото на века- Миси Елиът е родена на днешния ден преди 53 години. За първи път от две десетилетия насам й предстои да направи турне. 53-годишната изпълнителка, която е първата рапърка, приета в Залата на славата на рокендрола, ще стартира турнето Out of This World - Missy Elliott Experience на 4 юли, след..

публикувано на 01.07.24 в 09:00

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30