Пътуванията с цел туризъм в последното тримесечие на 2018 г. са по-малко с около 17% сравнение със същия период на предходната година, се посочва в изследване на Националния статистически институт. Малко над 1 милион българи са пътували по различни туристически дестинации, по- голяма част от тях - близо 85%, са пътували само в страната, в чужбина са ходили 14%, докато 1% са пътували както в страната, така и в чужбина.
Според статистиката, най-много са пътували българите на възраст между 25 и 44 години- около 470 хиляди души.
Красимира Асенова е управител на туристическа агенция във Видин. Според нея след Нова година хората са с по- ограничени финанси и към туристическите пътувания почти няма интерес.
"От март месец започва интересът към почивките. Предпочитани дестинации са съседните държави с нисък пакет на услугата. Имаме и по-дълги дестинации, които са с по-високи цени и повече нощувки. Съседни държави - Румъния, Сърбия, Гърция, Турция е често посещавана, защото Истанбул предоставя много забележителности, а и по-достъпни са цените в момента. Към Италия имаме сега края на месеца, Хърватска е хубава и е с по-висок стандарт", посочи Красимира Асенова.
Има хора, които отделят средства за почивка, има и такива, които не могат да си го позволят- това показа анкетата сред видинчани:
"На море, на планина, Вършец е добра дестинация, съседна Сърбия предлага добри условия за почивка. Черноморието не е лошо, някои предпочитат и гръцкото, реално е по-близо от нашето и по-удобно за стигане. Хубаво е да се променя, по възможност на различни места, нови усещания, нови хора, нови впечатления. Дават заплата и тръгваме... Аз много отдавна не съм почивала никъде, в момента съм отпуск по майчинство и дума да не става за почивка. Иначе харесвам нашето море, в чужбина не съм пътувала много и бих искала да посетя и други държави... Предимно в България, обичам България и българското Черноморие, не предпочитам в чужбина, през уикендите -на вилите си."
Увеличават се хората, които не почиват- по финансови, кариерни или други причини. За други пък най-важното е има ли интернет в хотела. Целта е, когато отиваш във ваканция, да забравиш за технологиите. Смартфонът и интернетът са излишни, защото са причина отпуската ни да премине непълноценно. Ваканцията не е просто приятно прекарване на времето, а е важна за здравето ни. Почивката намалява стреса, като по този начин можем да се предпазим от различни заболявания. Колкото повече почивни дни имаме, толкова по-издръжливи и продуктивни сме на работното място, според германски учени от университета в Манхайм. Почивките сред природата могат да се отразят положително върху творческите ни способности.
Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито. "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..
Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..
Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..
Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..
Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...
Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин. Частният паркинг, където преди се отклоняваха..
Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..