Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава изплащането на новите инвалидни добавки към пенсиите

Снимка: БГНЕС

Хората, които до момента не са получавали интеграционни добавки, трябва да подадат заявление-декларация в дирекция „Социално подпомагане“ по настоящ адрес до 31 март, за да им бъде отпусната новата месечна финансова подкрепа, считано от 1 януари 2019 година. Плащането става до края на месеца, следващ месеца на отпускане на помощта. Размерът на добавката варира от 24,36 лв. до 198,36 лв.

"За област Видин за месец декември 2018 г. са подпомогнати 8395 лица с увреждане и е изплатена месечна добавка за социална интеграция в размер на 209 760 лв. За месец януари 2019 г. по новия Закон за хората с увреждания са подпомогнати 9662 лица с увреждания и е изплатена месечна финансова подкрепа в размер на 564 811 лв., т.е. налице е увеличение и на подпомогнатите лица, и на изплатената финансова подкрепа", съобщи Даниела Ангелова, главен експерт в Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Видин.

От 1 януари тази година всички пълнолетни хора с трайни увреждания имат право на месечна подкрепа по Закона за хората с увреждания. Помощта замени досегашните добавки за социална интеграция и прекратените социални пенсии за инвалидност, изплащани към друг вид пенсия от Националния осигурителен институт в размер на 25% до месец декември 2018 г. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 10 ноември 2025 година

Общо 80 076 275 лева от програма "Околна среда" са привлечени в област  Видин  от 2014 година досега , съобщават от Областния информационен център.  Част от средствата вече са усвоени, а останалите се разходват в процеса на изпълнение на текущите проекти. ДАНС, МВР и Министерството на отбраната са предприели допълнителни мерки, с които да се..

публикувано на 10.11.25 в 18:10

Проектът за тунел под Петрохан напредва

Разширеният идеен проект на трасе, което да свърже обхода на Монтана и Софийския околовръстен път, както и тунел под Петрохан , е предаден на първи междинен етап от общо три. Това информира министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в отговор на въпрос на народния представител от Видин Росица Кирова.  Предстои изработване на..

публикувано на 10.11.25 в 17:25

Първокласници от Мездра се срещнаха с писателка

Днес 1.б клас на ОУ „Христо Ботев“ – Мездра посети за първи път детския отдел на местната библиотека, където имаха вълнуваща среща с писателката Жени Костадинова. Величка Христова, библиотекар в детския отдел, приветства гостите и разказа, че библиотеката не предлага само книги, но и интересни срещи с автори. Последва разговор с писателката,..

публикувано на 10.11.25 в 16:48

1000 деца и 500 възрастни в Северозапада ще получат подкрепа чрез "Мисия Коледа"

Неправителствена организация от Монтана стартира кампания "Мисия Коледа" . В нея ще бъдат подпомогнати 1000 деца и 500 възрастни хора, самотни родители и семейства в затруднение от Северозападна България. Общините са партньори, като особено активни са Враца и Бяла Слатина. За реализиране на кампанията, организаторите от сдружение "Кауза Северозапад",..

публикувано на 10.11.25 в 16:42

Област Видин отчита над 80 млн. лв. по програма "Околна среда"

Общо 80 076 275 лева от програма "Околна среда" са привлечени в област Видин от 2014 година досега, съобщават от Областния информационен център. Част от средствата вече са усвоени, а останалите се разходват в процеса на изпълнение на текущите проекти. Финансирането е насочено към проекти за чист въздух и озеленяване в община Видин, към..

публикувано на 10.11.25 в 16:02

Лом отдаде почит на своите творци

Годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански бяха връчени на официална церемония в Лом. Събитието се проведе в Историческия музей, където организаторите от „Обществен фонд - Лом“ обявиха имената на отличените, информират от местната общинска управа. Наградата в раздел „Музикално-драматично изкуство“ заслужи балетният..

публикувано на 10.11.25 в 15:48

Община Бойница е готова за зимата

Община Бойница е взела всички мерки за посрещане на зимния сезон. Почистването на снега от общинската пътна мрежа и улиците ще се извършва с техника на общината, каза за Радио Видин кметът Анета Генчева: „Снегопочистването тази година ще бъде изцяло организирано от общината с техниката, която имаме. Вече разкарваме купчинки пясък в селата..

публикувано на 10.11.25 в 14:54