Враца отбеляза с шествие и хоро националния празник 3 март. Началото на честването на Освобождението от турско робство бе дадено с празнично шествие с 25-метров трибагреник, който бе пренесен от площад „Македония“ до централния площад „Христо Ботев“ от отличени ученици, спортисти, деца с народни носии и общественици. Официалната церемония по отбелязване на националния празник започна с издигане на българското знаме. Програмата продължи с изпълнение на стихове от третокласничката Анна Веселинова от НУ „Иван Вазов“ и актьора Борислав Борисов. „Ако преди в нашия град е било невъзможно да се чуе звук на църковна камбана, да запееш свободно българска песен, да се разходиш с високо вдигната глава, то днес това не е така. Макар свободни, отново сме песимистични и недоволни. Съвременното робство е вътре в нас и се нарича – разединение. Днес сме свободни, но не и единни. Разликата между предците ни и нас е, че те осъзнаха, че е по-добре да не бъдат жертви, а да пишат историята. Младите хора имат нужда не просто от наученото в училище, а от житейски уроци по родолюбие. Преди седмица раздадохме хиляди български знамена на децата на Враца. За 5 дни успях да видя стотици будни детски очи, милеещи за своя град, за България. Ако искаме да бъдем големи, то големи трябва да бъдат и мечтите ни. В днешния ден няма смисъл от високопарни слова, трябва просто да сведем глави пред загиналите, да сме единни и гордо да развеем българското знаме, изричайки думите – Да живее България! Честит празник!“ – каза кметът Калин Каменов в словото си по повод националния празник – 3 март.Благодарствен молебен и водосвет за здраве и благополучие отслужи Негово Високопреосвещенство Врачански митрополит Григорий, в съслужие с отци от епархията.
Лом отбеляза 141 години от Освобождението с тържествено честване пред паметника на дядо Цеко Войводата. Молебен за душите на падналите за свободата на България отслужи отец Нестор. Слово по случай националния празник произнесе кметът на община Лом Пенка Пенкова. „Трети март е свещена дата за всеки българин! Дата, която носим в сърцата си! Днес, 141 години след освобождението на България, отново сме тук да сведем чела, да почетем паметта на всички онези страдалци, които с оръжие и дух, с вяра и кураж отстояваха българщината, а някои дадоха и живота си. Пред паметта на всички герои, отдали живота си, за да сме свободни ние, да изразим нашата почит днес! Защото, скъпи мои съграждани, България – това сме ние!“ Народната певица Гуна Иванова, Снежина Темелкова, вокалното трио „Патриотика, певиците Ива и Велислава Костадинови поздравиха ломчани с незабравим музикално-поетичен спектакъл, посветен на 3 март. В празничната програма се включиха и фанфарните състави от училищата „Никола Първанов” и „Константин Фотинов”, актьори от Драматичен театър „Кръстьо Пишурка”, танцов състав „Северняче”, а в празничното шествие се включиха всички училища, детски градини, танцови формации и читалища от Лом. Венци на паметника на дядо Цеко Войводата поднесоха Община Лом, Общински съвет – Лом, политически партии, здравни, културни, социални и образователни институции, клубове, съюзът на офицерите и сержантите от запаса, младежки и патриотични организации и граждани.
С тържествено издигане на националния трибагреник, от кмета на Община Мездра Генади Събков, започна тържеството по отбелязване на 141 години от освобождението на България от Османско иго. "Силният ни български дух и вродените ни устойчивост и упоритост са в основата на оцеляването ни. А на 3 март, с подписването на Санстефанския мирен договор, преди 141 години българската държава възкръсва за Европа и света”, каза в словото си кметът на Мездра. Тържеството продължи с рецитал на тематични стихотворения посветени на 3 март, изпълнени от възпитаници на Центъра за подкрепа за личностно развитие, след което събралото се множество поднесе венци и цветя пред паметника на загиналитe за свободата на България в знак на признателност към героите.
В знак на признателност и почит към загиналите за свободата на България, в Оряхово по традиция, тържествата започнаха с тържествен ритуал по издигане на националното знаме на Република България. След тържественото слово на Росен Добрев - кмет на Общината, венци и цветя бяха поднесени на паметника на загиналите румънски воини. Отбелязването на Националния празник продължи в Художествена галерия „Проф. Марин Върбанов“ с акустичен концерт на група „Точка БГ“.
С издигане на националния флаг и заупокойна молитва започна тържественото честване на Националния празник в Белоградчик. Молитвата бе отслужена пред паметника на загиналите във войните от свещеноиконом Рафаил, архийерейски наместник на Белоградчишка духовна околия. След това бяха на паметника бяха поднесени цветя и венци от признателни граждани. В салона на читалище „Развитие 1893г.” празникът продължи с тържествен концерт. В началото към присъстващите се обърна кметът на общината Борис Николов: „Това е мирният договор, това е формирането на новата ни държава почети в реалните граници, където съществуват наши български братя и сестри. Това е датата, която даде възход във всички сфери на обществения живот на нашия народ. Един силно въодушевен народ, един волен от многовечната борба за самоличност, за свобода, за единение.” Председателят на Общинския съвет Мирослава Чавдарова каза в своето слово: „Всеки наш празник има притегателната сила да призовава миналото към съвременността и бъдещето и да припомня и да съхранява за поколенията онази непреходна трайност и значимост на историческите събития. И днешният празник – 3 март, възвестил преди 141 години освобождението на България от петвековното османско иго, идва с богатствата на събитията, с величието на своето историческо влияние.” Честването продължи с изпълнения на художествени и самодейни състави от читалището, Детския комплекс, Младежкия дом и пенсионерски клуб „Мадона”.
Туристическо дружество "Белоградчишки скали" организира традиционното изкачване на връх Венец, висок 904 метра на 3 март- националния празник на България. На върха поучителна история и тази година разказа Иван Трифонов.
Народно хоро на площада събра новоселяни на 3 март. Официалното честване на празника в Ново село бе на 1 март вечерта с поднасяне на венци пред паметните плочи на читалището и концерт в читалищния салон. Читалище „Земеделец-1874“ организира голямо народно хоро и прикани жителите и гостите на селото да се облекат в национални носии. Деца – наследници на новоселяни, решиха да почетат с цветя и останалите паметници. Така кокичета украсиха паметника на обесените въстаници в Новоселското въстание от 1876 година и паметника на загиналите за България новоселяни. Паметникът на подпор. Иван Тодоров, загинал с думите „Главата си давам, България не давам“ бе избран от втора партийна организация за мястото, на което всеки член да получи българския трибагреник в чест на празника. На празничното хоро се хванаха всички. Ядрото съставиха участниците от танцовите състави и хоротеката на читалището. Най- малкият участник със знамето бе по-малък от годинка, а най-възрастната– над 75. Общината бе представена само от Иван Базов, който е и председател на читалището.
Коледари ще обикалят и ще наричат за здраве и берекет днес в Синаговци. Обичаят коледуване е възроден след дългогодишно прекъсване, а в ролята на коледарите ще бъдат момчета от видинското село, обясни Даниела Георгиева , секретар на местното читалище "Наука". "... За нашата радост се събраха за сега 7 момченца, които ще обикалят селото и пеят..
Днес, в третия ден на Рождество Христово, православната църква почита свети първомъченик и архидякон Стефан. Убит е с камъни през 37-ма година. Имен ден имат над 232 хиляди българи. Свети Стефан е бил ръководител на дяконите, избрани от апостолите да се грижат за разрастващата се християнска общност в Йерусалим след Петдесетница, когато..
За трета поредна година местната управа във Враца организира общоградски празник за Деня на бащата. Десетки татковци и децата им пяха, танцуваха и участваха в забавни игри. Събитието, планирано за централния площад, се проведе в градската концертна зала заради влошената метеорологична обстановка. Кметът на Враца Калин Каменов поздрави..
Берковчанин е спрян за проверка малко преди 2 часа през нощта на Коледа в района на стадион "Мрамор". Уредът отчел 2.21 промила алкохол в издишания от него въздух. 51-годишният шофьор от Берковица е приел показанията на уреда и е отказал кръвна проба. Той е задържан в полицейското управление за срок до 24 часа. Автомобилът му е оставен на отговорно..
В голяма част от населените места в област Враца е възстановено електрозахранването. Без ток остават части от квартали във Враца, Мездра и Роман, както и в четири населени места в тези общини. Това са селата Косталево, Боденец, Очиндол и Средни рът. Очаква се електрозахранването да бъде възстановено между 16 и 18 часа. Причина за авариите са мокрия и..
Община Димово реализира три проекта по ПУДООС (Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда). Изградени са три къта за отдих в селата Мали Дреновец, Гара Орешец и Острокапци. "Настина станаха едни прекрасни места за отдих. Това са три проекта, които са по ПУДООС специално. Имаме и други завършени, които..
Врачанският окръжен съд постанови ефективно наказание от една година и шест месеца "лишаване от свобода" на мъж, като присъдата ще трябва да се изтърпи при първоначален "общ режим". Подсъдимият бе признат за виновен в това, че на 13.04.2019 г. в 22:34:57 часа в село Горно Пещене, област Враца, в границите на частен имот, по непредпазливост е..