Как се управляват ядрените блокове, какъв е мащабът на турбогенераторите, какви хора са специалистите, гарантиращи с труда и знанията си безопасната и надеждна работа на АЕЦ "Козлодуй"? Това бяха само част от въпросите, чиито отговори лично научиха посетителите в Деня на отворени врати, който се проведе в атомната централа на 13 април. Най-голямото българско електропроизводствено предприятие, осигуряващо една трета от електричеството у нас, посрещна стотици гости на различна възраст от страната и чужбина. 529 души видяха АЕЦ "отвътре" с помощта на експертите от атомната централа, които поеха ролята на техни водачи и им разказаха за спецификите на технологичните процеси, за мерките, гарантиращи безопасната и надеждна работа на ядрените мощности, за екологичната роля на атомната енергетика, работеща при нулеви въглеродни емисии и даваща принос в борбата с глобалните климатични промени.
Денят премина в отлично настроение и с много усмивки. Най-малките искрено се радваха на цветните балони и знаменца с логото на централата. За по-големите пред Информационния център на АЕЦ специалистите от отдел "Радиоекологичен мониторинг" показаха как се замерват различни параметри на околната среда, а огнеборците от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - АЕЦ "Козлодуй" демонстрираха бързо гасене на пожар.
По традиция, в този ден специално внимание бе отделено на двама от посетителите - най-младият и най-възрастният. Това бяха Калина Томова, на 1 година, и 80-годишният Тодор Младенов - и двамата от София. Проявата потвърди положителната тенденция за висок интерес към централата от страна на децата и младежите - на 13 април те бяха близо 40% от гостите.
В стремежа си за открито и пълно представяне на своята дейност пред обществото, АЕЦ "Козлодуй" вече 25 години организира Дни на отворени врати - за първи път това става на 9 октомври 1994 г. През това време в рамките на инициативата лични впечатления за единствената българска атомна централа са получили близо 17 000 души.
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..
Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати. Ще..
Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра. Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..
Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..
Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейп - цигари с канабис. Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалист открили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни "вейп" цигари, представляващи..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят, и то вкусно. Да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години. "И ние можем" под това мото се..