По повод 140-годишнината на Народното събрание на България БНР събра в мултимедия звуковата картина на политическата памет у нас и по света.
"По този начин ние искаме да изкажем своята почит към институцията Народно събрание и да покажем, че Българското национално радио съхранява и пази звуковата памет на нацията", заяви генералният директор на БНР Александър Велев.
Мултимедийният проект на БНР е калейдоскоп от звук, текст и снимки на българския парламентаризъм: История на Народното събрание в следосвобожденска България; Третото българско царство до 9 септември 1944 г.; Народна Република България до 10 ноември 1989 г.; Република България до ден днешен. Строителите на съвременна България са имали пълното разбиране за значението на Парламента, за устройството на държавността, защото свикват Учредително, а веднага след него и Велико народно събрание, непосредствено след освобождението на страната от турско владичество през 1878 г., а именно на 10 февруари 1879 г.
Председателите на Народното събрание винаги са били видни личности и изявени деятели от всички сфери на обществения живот. Освен тях, в мултимедията ще могат да бъдат чути гласовете, запазени в Златния фонд на Българското национално радио, на останалите държавници, тясно свързани с изграждането на парламентарната ни република: президентите и министър-председателите на Република България.
Екипът на Архивния фонд на БНР е подбрал и "Звуци от ХХ век", записи от БНР и Европейския съюз за радио и телевизия, свързани с този период от време – 140 години, от изграждането на парламентаризма в България. Най-старият звук е от 1900 г. на Радио Словения – Франц Йозеф, император на Австро-Унгария. Мултимедията завършва с поздравителното слово на председателя на Европейския съвет Доналд Туск на официалната церемония по откриването на първото българско председателство на Съвета на ЕС на 11 януари 2018 г.
По повод тържественото отбелязване на 140-та годишнина на Народното събрание във Велико Търново депутатите от 44-то народно събрание ще получат достъп до мутимедията чрез QR код.
Мултимедийната звукова панорама ще може да бъде разгледана и чрез сайта на БНР: http://parliament140.bnr.bg/
Изцяло нова и съвременна експозиция ще има във видинския исторически музей "Конака". Ръководството на музея спечели финансиране от Министерството на култура , с което започва подготовка на необходимата документация за обновлението. Настоящата експозиция е подредена преди близо половин век - през вече далечната 1977 година. Идеята за изцяло..
Местната управа във Враца продължава да инвестира средства в обществения транспорт . Община Враца ще проведе пазарни консултации относно предоставяне на предложение с индикативна цена за възлагане на обществена поръчка за подмяна на местата за изчакване на рейсовете от масовия градски транспорт в селата на общината. Целта е премахване на..
Читалището във видинското село Старопатица участва в онлайн конкурс за обреден хляб . Инициативата е на културното средище в пернишкото село Пещера и е под надслов "Хлябът наш, който ни го даваш всеки ден". "Самото заглавие ме мотивира да се запиша", коментира секретарят на културното средище в Старопатица Корнелия Иванова : "Моят хляб е..
Служители на полицията в Монтана задържаха 55-годишен мъж за системно домашно насилие над двете му малолетни деца . На 7 януари постъпи сигнал за насилие в апартамент в ж.к. „Младост“ в града. При посещението на място е установено, че 12-годишно момче е с телесни наранявания – синина на крака и оток на лявата ръка, причинени в резултат на побой...
Днес, 8 януари, празнуваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден . Това е женски празник, посветен на “бабите” акушерки и младите булки и невести, които вече са раждали. Отбелязва се в деня след Ивановден (преди - на 21 януари). Обредът включва поливане на бабата, празнично угощение и общо хоро на мегдана.
Броени дни остават до честването на празниците Йордановден и Ивановден в Кула. Там те се отбелязват по стар стил - на 19-и и 20-и януари. Тяхното честване е свързано с обичая "Къпачи", който е с над един век история. От Народно читалище "Просвета 1882" в Кула изработват маските на "къпачите" в днешно време от чорапогащници, пробиват се отвори за..
Заплащане на винетните такси заедно с таксата за преминаването на Дунав мост 2 предлага депутатът от Видин Любен Иванов. Внесъл е и питане в Народното събрание какви действия може да предприеме Министерството на транспорта и съобщенията в тази посока. Кога ще бъде въведен в експлоатация участъкът Мездра-Ботевград от новия скоростен път..