261 е бройката на декларираните паметници на културата, това съобщи преди време пред радио Видин главният архитект на Община Видин Ангел Недялков:
"261 е бройката на декларираните паметници на културата. Между декларирани и регистрирани паметници има съществена разлика. От НИНКН са имали задължение да проверят всички декларирани паметници, а след това да са регистрират, ако имат необходимите качества. Това не е направено, но не само тук, а и в цяла България. Само пет от тези декларирани паметници са с отнет статут на разрушени. Останалите 256 съществуват ефективно под различни форми. Общо 24 са паметниците от национално значение в Община Видин. Това са знаковите паметници, познати са на всеки. Сградите в центъра на града са комбинирани в ансамбли..."
Промяната на собствеността не означава смяна на статута паметник на културата, когато става въпрос за частни имоти. Единствено Институтът за недвижими културни ценности има право да дава или да сваля статут. Независимо кой е собственик, той трябва да знае, че даденият обект има статут- така коментира за Радио ВИДИН Пламен Иванов, регионален инспектор по недвижимо наследство към Министерството на културата. "Грижим се за паметниците", каза и директорът на регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова:
"Недвижимото културно наследство е много голямо във Видин... Някои се намират в добро състояние, а други не. Все пак те се нуждаят от почти ежедневна грижа... Знакови паметници бяха ремонтирани, между тях и "Кръстата казарма"... Очакваме по проект ремонти и на замъка Баба Вида и на Синагогата..."
Общият брой на паметниците на културата от национално значение на територията на цялата област Видин е 36.
Наскоро Видин се сдоби с още един паметник на културата, но от местно значение- бившата дизелова електроцентрала във Видин. До обявяването на зданието за паметник на култура се стигна след подписка на видинчани, инициирана от политика и университетски преподавател проф. Вили Лилков. Попитахме го какво се случва сега с електроцентралата?
"Оттук нататък съдбата на централата е в ръцете на собственика, а именно Министерството на енергетиката. Тя трябва да се прехвърли като собственост на видинската община. След като вече е обявена за културна ценност, тя трябва да се извади от активите на търговското дружество и да се прехвърли на държавата или на Общината... Красивата сграда може да стане международен център заради близостта на Видин с Калафат и Зайчар...Трябва да се инициира дискусия за бъдещето на дизеловата електроцентрала с общественици във Видин..."
28 са паметниците на културата от национално значение на територията на област Монтана. Повече за състоянието им разказа д-р Ваня Иванова, директор на монтанския музей:
"Опазването на паметниците е дело на собствениците. Ако това е частно лице, то то е освободено от плащането на данък сгради... От доста време регистъра не е актуализиран и в него попадат и такива паметници, които нямат вече функции- къщи на партизани и ятаци. Пример е музея на Септемврийското въстание в Монтана, който отдавна не функционира, а вторият етаж дори е реституиран... Не винаги собствениците на такива паметници имат средства да ги поддържат и би следвало държавата да помисли да отпуска средства, които да минат през общините, за да се ремонтират..."
44 са паметниците на културата от национално значение на територията на област Враца. Темата коментира директорът на Регионален исторически музей- Враца Георги Ганецовски:
"За самия град има два изключителни паметника. Това са двете отбранителни жилищни кули- кулата на Мешчиите и Куртпашовата кула. При изкопни работи за подземен паркинг на хотел бе разкрит и тунел, свързващ двете кули и друг, който води до река Лева. Сега са запечатани. Тук има потенциал да се развият по-добре като обекти...Обичам да казвам, че ходим върху история, но трудно се намират средства за адаптация, реставрации и социализация... Археологическото наследство също е голямо в региона...Трябва държавата да дава пари и на Северозапада, за да може и тук да се инвестира в археология и история, като цяло..."
Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..
И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..
Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..
След дълго пътуване по пътищата на Северозападна България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център. На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка. Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..
Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..
Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото. Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха. Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята? Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..
"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..