Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрашени ли сме от торнадо


Природата не веднъж е показвала на хората своята сила. Природните стихии могат да бъдат изключително разрушителни и в по-голямата си част не подлежат на контрол от човека. Те могат да застрашат сериозно здравето и живота на хората, също така да нанесат значителни материални щети. 


Пример за едно такова екстремно явление е торнадото. В началото на седмицата именно такова беше наблюдавано в Румъния- окръг Кълъраш, съвсем близо до границата с България. Стихията преобърна автобус, в който са пътували близо 40 души, като за щастие жертви няма.



В България последното такова екстремно метеорологично явление е наблюдавано през месец май на 2016 година. Това се е случило именно на територията на област Видин, около село Ружинци, това каза за Радио ВИДИН д-р Лилия Бочева, ръководител на отдел "Метеорологични и експериментални данни" към Национален институт по метеорология и хидрология:


"Понеже там не е гъсто населен районът. Има съобщение за отнесени керемиди от покриви и бутнати бараки. В Северозападна България се формират едни от най-добрите условия за активна конвекция. Не случайно там са едни от полигоните за борба с градушките. В България торнадото е по-рядко явление. Говорим за слаби такива явления, те са локални и кратки. Примерно с продължителност до 10 минути. При нас няма тези условия за развитие на толкова мощно торнадо както е примерно в Щатите."


 
Освен по телевизията, видинчани не са виждали торнадо, това показва нашата анкета:


"По телевизията само съм виждал торнадо, опасно е, може да вдигне коли, а за хора да не говорим. Да се не случва да го виждам... Торнадо тук много рядко може да се случи да има. Вдига къщи, всичко, по пътя събира всичко и го ликвидира. Няма предпазване от това... Като малък имаше смерчове, вдигаха хартийки, това-онова. Дори някои влизаха в самия смерч, обаче само му развеят дрехите и това е... Виждал съм малки вихрушки на полето, но те нямат нищо общо с такова природно явление. Нашите къщи са построени с много силна основа, здрава, най-много да ни вдигне покрива."



В България от 1958 година насам са регистрирани не повече от 65 случаи на торнадо, уточни Лилия Бочева. За да се регистрира торнадо, трябва някой да съобщи за него, да го е заснел- самия вихър или щетите след него. В много от случаите не става въпрос за торнадо, а за падащ вятър или силни поривисти ветрове. Откъде ще мине и какви щети ще предизвика метеорологичното явление е почти невъзможно за прогнозиране. Поради тази причина, когато видим фунията на торнадо, трябва да се отдалечим на безопасно разстояние, допълни Лилия Бочева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обелязваме Деня на българския спорт

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите..

публикувано на 17.05.24 в 17:06

Ново училище отваря врати във Видин наесен

Откриването му е съвместна инициатива на Видинската света митрополия и Фондация "Частно начално училище Митрополит Неофит Видински". Целта е прилагането на държавните образователни стандарти да става в среда, която цени човешката личност и съдейства  за въплъщаването в живота на децата и учениците на  непреходни християнски добродетели,..

обновено на 17.05.24 в 16:15
Семейството на Валя Иванова с осиновени и временно приютени кученца.

Кучешка идилия: Домът на Валя е изпълнен с лаещи радости

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с едно семейство, за което кучетата не са просто домашни любимци, а нещо много повече.  Срещаме се с Валя Иванова, която е родом от Кула, но от няколко години живее със семейството си в София. Ще започнем с лошото, че за да стигнем към хубавото. Първото куче на Валя и съпругът ѝ бива..

публикувано на 17.05.24 в 12:04

Търси се "Най-чисто населено място” в община Берковица

Всичките 19 села в общината участват в конкурса. Приключило е почистването, а от тази седмица комисия ще оценява как са се справили хората от населените места. "Конкурсът се провежда по инициатива на кмета на община Берковица. Такъв конкурс е провеждан през 2018 и 2019 година. Идеята е да оценим най-чисто населено място на територията на  община..

публикувано на 16.05.24 в 17:16

Долна Кремена посреща "Кремена Рок фест 2024"

Пънк-рок групата SVETLIO & THE LEGENDS ще бъде специален гост и хедлайнер на четвъртото издание на фестивала "Кремена Рок фест 2024", което ще се проведе на 18 май. В съботната вечер от 19.00 часа, мездренското село Долна Кремена отново ще се превърне в столица на рок музиката за Северозападна България. В импровизиран купон, в частен имот на..

публикувано на 16.05.24 в 17:00

Три черни лешоядчета се излюпиха във "Врачански Балкан"

Първото черно лешоядче в природен парк "Врачански Балкан" се излюпи преди Великденските празници.  Увеличи се броят се гнездящите двойки черни лешояди в природен парк "Врачански балкан". Трета поредна година една от двойките, която гнезди в Западна Стара планина, има малко. Тази година има двойки, които гнездят на територията на парка. В момента две..

публикувано на 16.05.24 в 16:50

Богомил Петров - за спорта, рекордите и обществената дейност

Почетният гражданин на Видин Богомил Петров гостува в "Думата имат старейшините". Той е добре познат в града с множеството инициативи и прояви, които организира. Завършил е видинската гимназия и Висшия институт за физкултура и спорт (НСА). Поводът да ви срещнем с Богомил Петров е 60-годишнината от неговия световен рекорд по вдигане на тежести..

публикувано на 16.05.24 в 16:50