Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергьовден - празник на българските етнографи

Снимка: БГНЕС


На Гергьовден всички, които се занимават с българска етнография, имат професионален празник. В българската традиция от Свети Георги зависи плодородието на нивите и стадата. Една от основните обредни практики е кършенето и накичването със зеленина, събирането на билки и треви. Всеобщо е вярването, че зелената растителност и водата в навечерието на Гергьовден носят здраве и плодовитост. Широко разпространено е схващането, че дъждът на Гергьовден носи берекет. Именно заради символиката в Гергьовден етнографите са го избрали за свой празник, разказва д-р Йорданка Манкова - един от създателите на Етнографския музеен комплекс "Свети Софроний Врачански" във Враца. 

"В народните ни песни се пее за хубав ден, за Великден, за още по-хубав ден - Гергьовден. Етнографите няма да си изберат ден, който да не е свързан с народната културата. Знаем, че този ден е свързан с народните обреди. Преди време на този ден правихме срещи на гилдията в "Етъра" - обсъждахме какво ново, идеи, материали и разработки. Нашите трудове".

Етнография е старото име на етнологията. Духовният свят на българина е стъпил на митологична основа от далечни времена, разказва същността на етнографията доцент Манкова.

"Етнографията е по-старото наименование на науката етнология. Тя гледа по-дълбоко на нещата, не гледа само описателния характер на изследванията. Търси анализи, генезиси на практики. Етнологията разширява погледа към митологичното мислене на българина. На тези си вярвания, знаем, българинът е изградил обичайно-обредна система".

Етнографът д-р Йорданка Манкова си припомни нейният старт в историческата и културологическата дисциплина. От 1971 година тя работи в Регионалния исторически музей във Враца. 44 години кариера, изпълнена със страст към науката. За етнографа няма почивка, казва тя.

"Моята история е различна. Аз случайно попаднах в музея във Враца, но не случайно останах. Захванах се да проучвам духовния свят на врачанското население. Моята творческа кариера е едно занимание, което ми донесе единствено радост и страст. Родоначалникът на нашата наука Георги Раковски е попитал кое е по-сладко занимание? Разбира се, че това, в което проучваш изконното, родното, традиционната култура. 44 години посветих на тази моя обич. Поработила съм повече, отколкото се полага. После продължих, правя го и сега. Настъпи време за почивка, но тази страст не те оставя намира".

Йорданка Манкова е автор е на три монографии- "Като злато пресеяно"- 1992 година, "Култът към водата в българската фолклорна култура"- 1996 година и "На душата да облагнее"- 2006 година. Има над 100 научни публикации и над 150 научно-популярни статии. 

В българската етнография се изучават културните различия между основните български етнографски групи - шопи, добруджанци, тракийци, македонци, рупци, балканджии и торлаци, които принадлежат на един етнос - българския, но имат различия в говора, облеклото, народното творчество и някои традиции и обичаи.

Честит празник на българските етнографи и етнолози!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40