Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Петрова: Грижата за собственото ни здраве е предпоставка за дълъг и достоен живот


Едва 40 % от хората в България знаят и контролират високото си кръвно налягане. Ето защо тази година Световният ден за борба с хипертонията - 17 май, премина под мотото "Качеството на фокус при оптимален контрол на кръвното налягане". Какво означава оптимален контрол, обясни в предаването "Направление здраве" председателят на Фондация "Национална мрежа сърце за сърце" Елица Петрова:

"Най-важното, което хората трябва да правят, е да се фокусират върху оптимален контрол, да се фокусират изобщо върху проследяване на своето състояние. Качествен контрол означава, че човек трябва да измерва кръвното си налягане, ако иска да контролира заболяването артериална хипертония, минимум два пъти на ден по едно и също време. Хубаво е да си избира момент сутрин, когато е спокоен, когато не бърза за работа, вечер също да отделя по минутка-две за себе си. Ако иска да проследява своите стойности и да има качествена терапия на артериална хипертония, трябва да записва своите стойности поне 5 последователни дни. С такива резултати един кардиолог или лекуващ лекар спокойно може да даде оптималната терапия за лечение."

Хората, които са здрави, но желаят да следят кръвното си налягане, биха могли да го правят по 1-2 пъти седмично, посочи Елица Петрова. Тя припомни кои стойности се смятат за нормални и кога се говори за артериална хипертония:

"Според последните проучвания на Световната здравна организация прицелните стойности на кръвното налягане вече са 139/89. Светът живее по нов начин, хората се хранят различно, преживяват различен стрес, има прекалено много заболявания и затова вече стойности 120/80 не се приемат като прицелни стойности. А всичко, което е над 140/90, се приема за артериална хипертония. Разбира се, че всеки един човек е строго индивидуален и не можем да го сложим под общ знаменател - 139/89. Има хора, които живеят с по-ниски стойности, но всичко, което е над 140/90 се смята вече за патология."

Рисковите фактори за артериална хипертония са добре известни, но не се спазват от хората, посочи още председателят на Фондация "Национална мрежа сърце за сърце":

"Прекалената консумация на сол в храната, прекалената консумация на алкохол, тютюнопушенето, стресът, липсата на физическа активност, липсата на контрол върху кръвното налягане, липса на редовно проследяване... Всичко това са рискови фактори, които водят до изключително сериозни сърдечносъдови заболявания, до мозъчни катастрофи и точно по тази причина България е на едно от първите места по смъртност. Защото хората знаят какво трябва да правят, но не го правят. И, второ, когато става въпрос за превенция, хората смятат, че на тях няма да им се случи, че може да им се размине. Цялата тази незаинтерсовантост към личното здраве, предизвиква подобни резултати."


Една от основните цели на Световния ден за борба с хипертонията тази година бе да даде гласност на артериалната хипертония като висок рисков фактор за инфаркт и мозъчен инсулт. В тази връзка Елица Петрова припомни първите симптоми на инсулта и защо е важно веднага да се потърси медицинска помощ:

"Трябва да потърсиш спешно медицинска помощ, в рамките на 3 часа трябва да стигнеш до лекар, за да можеш да намалиш процента на инвалидизация и да спасиш живота си. Що се отнася до тези внезапни предупредителни признаци на мозъчен инсулт, хората трябва да знаят, че те са свързани с внезапна слабост и виене на свят, с проблем с говора, световъртеж, внезапен проблем с ходенето, загуба на равновесие, силно необяснимо главоболие, проблеми със зрението и внезапно изтръпване на лице, ръце или крака, особено от едната страна на тялото. Ако усетим някой от тези симптоми, веднага трябва да позвъните на телефон 122, защото лекарите имат само около 3 часа време, за да спасят живота ви...В заключение бих призовала всички да имат по-сериозно отношение към себе си, към живота си, към здравето си. Да контролират редовно кръвното си налягане, да се опитват да се движат повече, разбира се, не говорим за тежка физическа активност, но приятната разходка през деня, срещата с добри хора, добрите мисли, малкото, но редовно отношение към здравето, би могло да ни донесе един достоен и дълъг живот в България."

Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учениците от СУ "Св. св. Кирили и Методий" във Видин се радват на нов STEM кабинет

Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий".  Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..

публикувано на 07.05.25 в 16:15

Грандами на световната сцена и Симфониета-Видин излизат пред видинска публика

Пианистката Лора Димитрова и цигуларката Дорина Марков ще участват в поредния концерт от поредицата "Музика на всички времена" на Симфониета Видин. Двете инструменталистки са свирили дълги години в чужбина, обясни диригентът маестро Петър Димитров .    "Лора Димитрова в края на 80-те години, началото на 90-те започва световна кариера от..

публикувано на 07.05.25 в 16:00

Международен екип подготви филм за старите торлашки къщи във Видинско

Филм разказва за старите торлашки къщи във Видинско. "Балканска архитектура без архитекти" е създаден от международен екип от млади учени, ръководен от доц. Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Преди година екипът ѝ изследва седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село..

публикувано на 07.05.25 в 15:35

Видинското училище по изкуствата подготвя тържествен концерт

Тържествен концерт утре, 8 май, ще сложи карай на събитията, организирани по повод 140-годишния юбилей , който навършва тази година на 11 май видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий".  Проявата е мащабна, на сцената ще се изяви по-голямата част от нашите ученици и преподавателски екип, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Радиото като приятел, любов и магия за цял живот

7 май е Ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Оттогава, вече 130 години, радиото не спира да информира, да поставя въпроси и да търси отговори, да организира вълнуващи срещи, да забавлява.  За едни радиото е..

публикувано на 07.05.25 в 12:51

Видински ученици са финалисти на международното състезание "Математика без граници"

Финалистите в XII турнир на международното състезание "Математика без граници" от Видин са двама ученици, възпитаници на ППМГ "Екзарх Антим I"-Видин . Това са Преслав Панов от 5-ти клас и Йоана Янкулова, ученичка от 8-ми клас. "Математика без граници"  е състезание, което се организира по линия на Съюза на математиците във Видин..

публикувано на 06.05.25 в 16:30

Ученик от Видин стана петият най-добър барман в страната

Огнян Тодоров , възпитаник на ПГТ "Михалаки Гроргиев" - Видин , спечели 5-то място на Националното състезание за "Най-добър млад барман“ , което се проведе в к.к. Боровец. В момента Огнян е 12-ти клас в паралелка " Ресторантьорство и кетъринг" и участва в това състезание за втора поредна година.  "Ние бяхме осемнадесет..

публикувано на 06.05.25 в 16:25