Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мраморът от площада във Видин с втори живот по селата

4
Снимка: Радио Видин

Мраморът от площада във Видин влиза в употреба. Шест села в общината получиха от мраморните плочи, които вече са демонтирани от централната пешеходна зона.

За трети път на кметовете на села от община Видин бяха раздадени от мраморните плочи, които се демонтират.  Плочите са складирани на базата на Общината до крепостта "Баба Вида". Кметовете на селата Покрайна, Ивановци, Буковец, Ботево, Слана бара и Цар Симеоново получиха заявените от тях материали. 

"За всички предоставени материали, мраморни плочи ще бъдат съставени приемо-предавателни протоколи от нашите служители от строителната група. Така че, отчетността е налице. Количествата се натрупват все повече и повече. Имаме достатъчно изцяло запазени мраморни плочи, които да използваме повторно на територията на община Видин. От Главна дирекция "Митници" също е заявено едно искане за поставяне на мраморни плочи на един от гранично-пропускателните пунктове, може би "Връшка чука". Още веднъж искам да обърна внимание за баластрирането в населените места, което е по желание на жителите им и е под контрола на кметовете и кметските наместници. Осъществява се от депото за твърди битови отпадъци, където са тези наранени, натрошени строителни отпадъци-мраморни плочи, строителни подложки, които не могат да се използват повторно. С дробилната машина ги превръщаме в каменна фракция, която в момента се поставя като настилка във всички населени места"- каза кметът на община Видин Огнян Ценков. Той прикани кметовете и кметските наместници на шестте населени места от общината, да разкажат за какво ще ползват мраморните плочи: първи обясни кметът на село Слана бара Севделин Младенов:

"Ние направихме две площадки с мрамора. С новия мрамор към черквата ще направим две пътеки с цветарници и пейки."

Досега са раздадени плочи на два пъти на по 5 населени места, на третото раздаване 6 села получиха от мрамора, на някои от селата са дадени вече по два пъти. Сега, например, за втори път взеха Слана бара и Цар Симеоново.

"В Цар Симеоново сме започнали тротоара от едната страна на платно. Изградили сме го на известно разстояние, сега ще продължим."

Тротоар ще прави и Стефчо Захариев- кмет на село Буковец:

"В Буковец ще направим два тротоара. В центъра има паметник. Ще го обшием в този мрамор."

Кметският наместник на село Ивановци Борислав Филипов иска да направи тротоар около сградата на кметството.

"В Ивановци е останала една част зад сградата, където ще бъдат поставени плочите и около цялата сграда ще се върви по тротоар."

Кметски наместник на село Ботево е Нелка Йорданова. Има намерение с мраморните плочи, които фирмата изпълнител на ремонта на централната пешеходна зона във Видин премахва, да направи тротоар по пътя откъм дигата:

"Около дигата смятаме да направим тротоар, защото нямаме. Ще сложим два реда плочи. Имаме нужда от тротоар, защото нямаме такъв. Минаваме на прибежки от отбивка на отбивка."

Кмет на Покрайна е Валентин Маринов. И тук с мраморните плачи ще се прави тротоар, с друга част ще се покрие дворът на църквата.

"На входа на селото от лявата страна ще направим тротоара, за да могат хората по-лесно да се придвижват до автобусната спирка там. Ще направим и пътека към храма, за да могат при ритуали в двора на църквата да влизат и автомобили."

За втори път от мраморните плочи взе кметския наместник на село Цар Симеоново Галина Иванова. 

"Първия път направихме тротоар, но не стигнаха плочите. Сега взимаме още 150 квадрата. Трябва да го направим изцяло."

Галина Иванова сподели, че в селото са насипвани и улици с каменна фракция. Пред кметството покрай пътя са наредени по две плочи в пътечка, за да вървят по нея хората. След това обаче се върви по пътното платно. 

По въпросната селска улица никога не е имало асфалт, никога не е била и насипвана с трошен камък. Хората сега са доволни, искат само да мине валяк докато земята е влажна и да заравни посипаните камъни.

През село Цар Симеоново минава трафикът към Лом и Монтана. Пътят е натоварен. Когато е затворен Е-79 , движението се пренасочва през този участък - Цар Симеоново, Ботево, Арчар. На места тротоарите са обрасли с храсти и хората се движат по пътното платно.

Ремонтът на видинската пешеходна зона продължава. Има още мраморни плочи- които останат здрави, ще продължат да се предоставят на селата по заявки. Счупените ще се натрошават и с тях ще се насипват селските улици.

Чуйте звуковия файл!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00