В началото на летния сезон, много ученици започват да си търсят работа. Наемането на непълнолетни е свързано с редица изисквания, насочени към работодателите.
Възрастта, на която е разрешено да се наемат непълнолетни е от 16 до 18 години и по изключение от 15 до 16 години. Работодателите трябва да предложат определени условия на работното място - работата не трябва да е тежка и не трябва да предполага увреждане на психическото и физическото здраве на децата. Работното време е до 22 часа, а за по-малките от 15 до 16 години да е до 20 часа, това каза за Радио ВИДИН Димитър Петров, директор на Дирекция "Инспекция по труда - Монтана".
"Като всяка година в началото на летния сезон започват да постъпват заявления за работа на непълнолетни лица. През последните години се наблюдава тенденция за увеличение на тези заявления. Тази година до момента са постъпили около 17 заявления. Миналата година имаме около 45 заявления спрямо 35 за по-миналата година, тенденцията е за увеличаване на броя на заявленията. Обикновено се дава разрешение за работа на непълнолетни, когато всички документи отговарят на изискванията. Тази година имаме 1 отказ на едно дете, което е под 15 години. Работите за, които обикновено се иска разрешения са: сервитьори, бармани, продавачи, помощници във заведенията. Работното време за непълнолетните лица е 7 часа. По принцип работодателите не знаят, но годишния отпуск е 26 дена не както за останалите 20. Разбира се те не могат да го ползват, защото нямат 8 месеца трудов стаж. Но при освобождаване от работа се начислява обезщетение. Работодателят подава заявлението със съответния набор документи в инспекцията по труда. Инициативата е на работодателя не на родителя, не на непълнолетното лице. Това трябва да се знае, защото често идват родители и да питат как става така, че децата им да могат да работят."
Единственото, което трябва да направят учениците търсещи работа е да си извадят медицинско свидетелство, за това, че са физически здрави и могат да работят дадената работа. То се прилага към документите, подготвяни от работодателя, уточни Димитър Петров:
"Работодателят подава едно заявление, към него прилага текущи документи, оценка на риска, измерване на рисковите, вредните фактори ако има такива, работното време на непълнолетното лице и така нататък. Например една тежка строителна дейност или работа във вредни условия, където има шум прах естествено е неподходяща. Ако се поиска разрешения за такива работи няма да бъде дадено. Не е честа практика непълнолетни да работят без разрешение от нас. Няма случаи на нарушения от работодателите към непълнолетните, те се научиха. Тази година има случай, по сигнал на полицията при тяхна проверка на обект са установили, че работи непълнолетно лице без разрешение от нас и няма трудов договор. Нашите правомощия са да съставим акт на работодателя за допускане на лице без трудов договор. Същото време за това, че лицето е непълнолетно и няма разрешение от нас се подава сигнал до прокуратурата, защото това е криминализирано. Това е единственото криминализирано административно нарушение съгласно Кодекса на труда."
Санкциите към работодател, който е наел на работа непълнолетен без разрешението на Дирекция "Инспекция по труда" е от 1500 до 15 000 лв глоба или имуществена санкция. Освен административна отговорност работодателят носи и наказателна отговорност, напомнят още от Инспекцията по труда.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...