В началото на летния сезон, много ученици започват да си търсят работа. Наемането на непълнолетни е свързано с редица изисквания, насочени към работодателите.
Възрастта, на която е разрешено да се наемат непълнолетни е от 16 до 18 години и по изключение от 15 до 16 години. Работодателите трябва да предложат определени условия на работното място - работата не трябва да е тежка и не трябва да предполага увреждане на психическото и физическото здраве на децата. Работното време е до 22 часа, а за по-малките от 15 до 16 години да е до 20 часа, това каза за Радио ВИДИН Димитър Петров, директор на Дирекция "Инспекция по труда - Монтана".
"Като всяка година в началото на летния сезон започват да постъпват заявления за работа на непълнолетни лица. През последните години се наблюдава тенденция за увеличение на тези заявления. Тази година до момента са постъпили около 17 заявления. Миналата година имаме около 45 заявления спрямо 35 за по-миналата година, тенденцията е за увеличаване на броя на заявленията. Обикновено се дава разрешение за работа на непълнолетни, когато всички документи отговарят на изискванията. Тази година имаме 1 отказ на едно дете, което е под 15 години. Работите за, които обикновено се иска разрешения са: сервитьори, бармани, продавачи, помощници във заведенията. Работното време за непълнолетните лица е 7 часа. По принцип работодателите не знаят, но годишния отпуск е 26 дена не както за останалите 20. Разбира се те не могат да го ползват, защото нямат 8 месеца трудов стаж. Но при освобождаване от работа се начислява обезщетение. Работодателят подава заявлението със съответния набор документи в инспекцията по труда. Инициативата е на работодателя не на родителя, не на непълнолетното лице. Това трябва да се знае, защото често идват родители и да питат как става така, че децата им да могат да работят."
Единственото, което трябва да направят учениците търсещи работа е да си извадят медицинско свидетелство, за това, че са физически здрави и могат да работят дадената работа. То се прилага към документите, подготвяни от работодателя, уточни Димитър Петров:
"Работодателят подава едно заявление, към него прилага текущи документи, оценка на риска, измерване на рисковите, вредните фактори ако има такива, работното време на непълнолетното лице и така нататък. Например една тежка строителна дейност или работа във вредни условия, където има шум прах естествено е неподходяща. Ако се поиска разрешения за такива работи няма да бъде дадено. Не е честа практика непълнолетни да работят без разрешение от нас. Няма случаи на нарушения от работодателите към непълнолетните, те се научиха. Тази година има случай, по сигнал на полицията при тяхна проверка на обект са установили, че работи непълнолетно лице без разрешение от нас и няма трудов договор. Нашите правомощия са да съставим акт на работодателя за допускане на лице без трудов договор. Същото време за това, че лицето е непълнолетно и няма разрешение от нас се подава сигнал до прокуратурата, защото това е криминализирано. Това е единственото криминализирано административно нарушение съгласно Кодекса на труда."
Санкциите към работодател, който е наел на работа непълнолетен без разрешението на Дирекция "Инспекция по труда" е от 1500 до 15 000 лв глоба или имуществена санкция. Освен административна отговорност работодателят носи и наказателна отговорност, напомнят още от Инспекцията по труда.
На днешния ден спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..
През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..
Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът, и на двете, се..
Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..
В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици. Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..
Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..