Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Радев: Да не отлагаме мечтите си

Шуменецът навлиза във финалната фаза на плаването си

Снимка: Радио Видин


Да сбъдне детската си мечта и да провокира останалите да сбъдват мечтите си - това е идеята на речното пътешествие на 47- годишния полицай от Шумен Тихомир Радев. Шуменецът потегли на 11 юни от германския град Инголщат с едноместния си каяк, с намерението да повтори приключението на един от героите в последния роман на Жул Верн "Дунавският лодкар". Литературният герой решава да пропътува цялата дължина на реката като се изхранва с риба, която сам улови. Тъй като реката, която описва в книгата си Жул Верн, днес е по-различна - облагородена, Тихомир прави и малка промяна в условията на плаването си:

"Предвид това, че сме 21 век, говорим за индустриализирана Европа. Давах си сметка, че е възможно да срещна затруднения и не само законодателни затруднения, да речем в Германия така аз и не получих разрешение за риболов. Не само законодателни, а чисто индустриални, да ги кажа, такива заради индустриализацията затруднения в изхранването. Затова рамката я разширих, не само да се изхранвам от реката - това, което намеря по брега на реката и хората, които срещам по реката. Една такава река, тя е обединител. Във всяка една държава имаше хора, които откликваха. Не съм молил никого за помощ, но питат и като разкажа за какво става въпрос, се заинтригуват хората и съм получавал помощ и от тях."

По време на своето плаване Тихомир е похарчил малко над 4 евро, за да си купи вода в Австрия. Споделя, че не е гладувал, но е имало моменти, в които си е разпределял храната, така че да му стигне за по-дълго време. Той не прави планове къде ще спира за почивка, смятайки, че това е част от приключението. Най-дългият му преход е бил 106 км. Като един от най-вълнуващите моменти описва навлизането в българския участък на Дунав и краткото гребане в река Тимок:

"Когато си ги изстрадал тези повече от 1600 километра до Тимок, пробутани весло по весло, и стигайки дотук, виждаш от едната страна бряг и от другата страна бряг. От едната страна тополи и от другата страна тополи, да, обаче едното е наше и е мило, и е свидно, и затова усещането като емоция ми беше много силно."

Два са най-трудните моменти в плаването според Тихомир - в пролома след Пасау (Германия) и в Будапеща, където е имало изключително натоварен корабен трафик, а реката е тясна и бърза. По време на пътуването е имало и няколко бури, които обаче са били по време, в което Тихомир е лагерувал. Трудности е създавал и честият насрещен вятър.

"Реката е своенравна. Точно като една жена е. И стигнах до извода, че си има и приятел и това е вятъра - много ревнив. Докато ѝ се зарадва човек на реката и току почне насреща да духа и вдига вълна, и става тежко за гребане."

Това, което ще помни с добро, са хората, които е срещнал по брега на реката, сърдечни, човечни и истински. Казва, че ги е срещал точно там, където са му били нужни, защото е имало моменти, когато това, че няма с кого дума да си обелиш, истински му е тежало. Всичко, което му се е случило, Тихомир приема с доволство, защото това е пътят към неговата мечта. А с изпълнението ѝ шуменският полицай отправя предизвикателство към хората:

"Моята провокация е към всички. Да не отлагаме мечтите си. Тук и сега да ги правим, защото животът си тече. Не е там някъде си виртуално, да седим във фотьойла пред телевизора в къщи и просто да си мечтаем за нещо. Нека тези мечти да си ги поставим като цели и стъпка по стъпка да реализираме тези свои цели."
 
До сбъдването на мечтата на Тихомир остават малко над 700 километра, той планира да завърши плаването си в естествената делта на река Дунав - канала "Св. Георги". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42