Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ковачица отбелязват Свети Илия на брега на Дунав

8
Снимка: Генади Вельов

На Илинден проверяваме каква е формулата на успеха за ломското село Ковачица, чиито жители твърдят, че в селото безработицата не е основен проблем, живеят спокойно и няма престъпност. Доказателство за това е фактът, че тук живеят 1 200 души, много от които са млади хора. И не случайно- в селото са успели да запазят детската си градина, основното училище и професионалната гимназия по селско стопанство, има здравна служба и лекар, хранителни магазини, фурна и дори Снимкадрогерия. 

В района на селото има частни животновъдни ферми и зърнена база, а в една от зърнодобивните фирми работят близо 50 човека. 

Животът в Ковачица тече спокойно и няма кражби, обясни кметът, Людмила Пандурска:

"Селото е част от община Лом и зависим от нея. Винаги обаче сме могли да разчитаме на помощ. Помагали са за решаването на проблемите ни и когато кандидатстваме по различните програми. Сега очакваме по Програмата за селските райони да обновим площада и алеите в парка, като изградим и детска площадка.

Снимка
В селото няма голяма безработица. Много малко хора са останали на социални помощи, около 20-тина човека. Въпреки това има още какво да се желае в тази сфера. За съжаление понякога е доста трудно, защото част от хората са без образование...
 
Проблем имаме и с комарите, както в останалите населени места край Дунав. Три пъти осъществихме наземно пръскане. За съжаление резултатите не са особено добри, защото явно популацията тази година е голяма. Проблем са и празните имоти, чиито собственици са напуснали селото. Дворовете Снимкаим са напълно обрасли с растителност, а това е много удобно за комарите. Но какво да се прави- урбанизацията и липсата на препитание в селата доведоха до обезлюдяването им...  

Всяка година на втори август правим събор на Дунава. Така си наричаме празника на Свети Илия, за да почетем светеца. От няколко години идва и духовата музика. Иначе традиционният ни събор е също през август, но последната седмица. Това е за традициите, а за бъдещето, какво да кажа- останаха млади хора в селото и дано се задържат тук. Ние ще направим всичко възможно за това..."


Цялото интервю с кмета на Ковачица, Людмила Пандурска и анкета с жители на селото, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06