Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български музиканти закриват Международен фестивал в румънския град Калафат

Снимка: Радио Видин

Музикантите Лили Друмева и Петър Георгиев - Пешето ще участват в заключителната вечер на Международния фестивал за автори изпълнители "Табара фолк Калафат" (Tabara Folk Calafat), чието 20-то издание се провежда в съседния на Видин румънски град. Музикалното събитие е започнало на 1 август и в него участва елитът на акустичната музика - едни от най-изявените румънски бардове, както и изпълнители от други страни. Българската изпълнителка ще връчи награда на организатора на фестивала Дан Вана за принос към българската музика и култура. 

"Дан Вана от много години насам включва български артисти в програмата на фестивала. Той е директор на Дома на културата в Калафат и също така е превел няколко български песни на румънски език, включително и една моя песен", обясни за Радио Видин Лили Друмева.

Двамата изпълнители ще излязат на сцената в Калафат тази вечер от 22 часа. Те ще представят 5 песни на румънски език, една авторска песен на Лили Друмева и една авторска песен на китариста на "Щурците", наречена "Белите брези":

"Мисля, че за първи път ще бъде публично изпята... Тя е точно в стилистиката поети с китари или по-скоро изпята поезия с акустична китара... Лили ще ми помага", каза Петър Георгиев - Пешето.

Лили и Пешето ще комбинират стиловете кънтри и блус, в които са корифеи с "KANSAS CITY BLUES", ще представят и две народни песни - македонска и албанска. 

Интервю с Лили Друмева и Петър Георгиев - Пешето чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фотографията – изкуство, което улавя емоции и време

Световният ден на фотографа се отбелязва всяка година на 19 август. Това е дата, посветена на едно изкуство, което съчетава техника, усещане за момент и емоция. Без значение дали става дума за професионални снимки, или за обикновени кадри, запечатани с телефон, фотографията е универсален език, който ни свързва със света, с историята и със самите..

публикувано на 19.08.25 в 16:35

Градският плаж във Видин - защо няма условия за плажуване

Променя ли се Видин към по-добро, се питат видинчани. Емблематични и знакови обекти в старопрестолния град се включват в проекти за благоустрояване. Вече повече от година продължава реставрацията на терасите на плажа край крепостта "Баба Вида". Метални ламарини заграждат достъпа до горните етажи на плажа, а пък условия за плаж край Дунава няма..

публикувано на 19.08.25 в 15:05

Започна ремонт на един от входовете на Видин

Със символична "първа копка" днес започна обновяването на ул. "Цар Иван Асен ll" във Видин. Улицата ще бъде напълно ремонтирана в участъка от околовръстния път до бул. "Панония". Пътният участък ще бъде един от главните входове и подходи към града, коментира по време на официалната церемония Румен Лилов, заместник-кмет на Община Видин по..

публикувано на 19.08.25 в 14:00

Гимназия в Мездра издава сборник с произведения на свои ученици и учители

Сборник с разкази, стихотворения  и есета, написани от учители и ученици от ПГ "Васил Левски" в Мездра  предстои да бъде  издаден. "Междучасие от странични ефекти" е неговото заглавие.  Идеята е на преподавателя по английски език, а целта е да се насърчи творческото въображение и така да се подкрепят авторите, казва директорът на гимназията..

публикувано на 19.08.25 в 13:00

Хайде на кино в Ново село

Български филми и автентични народни хора под открито небе. Това ще предложи второто издание на инициативата за съживяване на лятното кино във видинското село Ново село. Подеха я преди година група млади хора, обединени в Сдружението "КиноГледка". За да сбъднат мечтата си в селото отново да има филмови прожекции, младежите инициираха почистване..

публикувано на 19.08.25 в 12:00

Как да реагираме, ако в менюто липсва грамаж или ясна цена

Когато седнем в ресторант, кафене или на морския бряг с чаша студена лимонада, последното, за което искаме да мислим, е дали ще ни изненада сметката. Но законът е категоричен - в менютата на заведенията задължително трябва да са посочени и цените, и грамажите на предлаганите ястия и напитки. И това не е просто формалност - то е наше право..

публикувано на 18.08.25 в 16:30

Видин посрещна участниците в гребната регата ТИД

Участниците в Международната гребна регата по Дунав ТИД (TID-Tour International Danubien) пристигнаха във Видин. По традиция лагерът на гребците е разположен край крепостта "Баба Вида" в града. Най-дългото гребно събитие в света, с дължина от над 2500 км, започна в края на юни месец от Инголщад, Германия. Преди да навлязат в българските води на..

публикувано на 18.08.25 в 15:57