"ТИД е Видин", защото само Видин от българските гардове по Дунав има такава прекрасна гледка от реката към града. Навсякъде другаде е индустриализация - комини, заводи. Най-много радва туриста крепостта "Баба Вида", това е нещо уникално и може да бъде сравнявано с гледките, които ни предлагат Германия, Австрия, със замъци, със зеленина, също и с добри условия около крепостта, предоставена ни е възможност да бъдем в такъв хубав парк. Никъде в България нямаме такива добри условия за палатков лагер."
90 участници от САЩ, Австралия, Англия, Холандия, Дания и дунавските държави ще бъдат посрещнати на българския бряг на Дунав. Към тях в село Връв ще се присъединят 25 гребци. Във Видин също ще се присъединят нови участници, така че общият им брой през следващите дни се очаква да достигне 150. Най-младият участник е на 18, а най-възрастният на 85. В отделните етапи на ТИД ежегодно стартират около 600 гребци, но само 35 от тях са успявали да преодолеят цялата дължина на реката. Тази година регатата започна на 22 юни от Инглощат, Германия, и ще завърши на 5 септември при Делтата на Дунав в Румъния.
21 души наброява видинската група, каза за Радио Видин Лариса Найденова, член на клуба по воден туризъм към Туристическо дружество "Бонония Видин" 21 и дъщеря на един от първите четирима българи участвали в Регатата:
"От 10 години участвам, Българският етап е най-хубавия, най-атрактивния, най-лекия... Това е едно уникално преживяване,една емоция, една тръпка, която няма как да се обясни с думи, това трябва да се изживее, който го е опитал в повечето случаи е повтарял. Виждала съм с очите си придружаващи бебета как израстват пред очите ни, възрастни хора, които не могат вече да ходят, но искат да се чувстват част от духа на Регатата. Една от годините имаше от Германия човек с ампутиран крак, който беше започнал от Инглощат до края. Той сам носеше лодката си, гребеше без всякаква помощ. Абсолютно се самообслужваше."
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..