Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Походът в планината изисква добра подготовка

Снимка: Радио ВИДИН



Свежият и чист прохладен въздух, спокойствието и тишината. Красотата на природата, носеща позитивни емоции. Всичко това може да бъде част от нашия ден, ако решим да посетим планина през лятото. Въпреки това, планината остава едно приключение, криещо своите огромни рискове.  

Преди да се впуснем в тази разходка, трябва да си припомним възможните рискове, които могат да се изпречат на пътя ни. Целта в крайна сметка е почивката да бъде приятна, запомняща се и желана отново. Ако целим незабравимо изживяване, можем да си осигурим водач, който познава по-добре маршрута. Трябва да внимаваме с времето - крайностите не са полезни, а същото важи както за твърде студеното, така и за твърде топлото време. Преди подобна екскурзия е хубаво човек да направи няколко малки, но полезни неща, например да се запознае с всички налични канали в България при нужда за помощ, да се запомнят телефоните за планинска служба, както и националният телефон за аварийни ситуации 112. 

Кои са основните неща, които трябва да знаем преди да тръгнем към планина, обобщи Сергей Цветков, началник на Планинската спасителна служба в Берковица. 

"Трябва да бъде предвиден маршрутът. Да се подберат кадрите, да бъдат поне с еднаква физическа подготовка. Водачът е длъжен да определи това нещо. Ако в групата има по-слабо физически лица, групата трябва да се съобразява с тях. В противен случай, уви, ще се стигне до спасителна операция. Акциите за търсене са тежки, изискват време и човешки ресурс. Не на последно място, струват и средства. Туристите трябва да знаят, че могат да си направят застраховка, която им поема разходите по спасяването, ако се стигне дотам. Парите са от порядъка 10-15 лева за месец или до 40 лева за годишна. Разходите, които се поемат от застраховката, са до 1000 лева. Екипировката е от голямо значение, трябва да се чувстваме комфортно. Планинските преходи са през стръмни участъци, през скалисти терени. Тоест ние трябва да се съобразим с нашия преход. Обувката трябва да е висока, да прилепва на глезена. В планината знаете, че времето се разваля за секунди. Температурите ще паднат, затова се нуждаем от зимни дрехи. Резервни дрехи за преобличане. Запалка, фенерче, батерията да е заредена, за да се обадим, ако бедстваме. При една гръмотевична буря през лятото се слиза в ниското, в гористата част, да не се остава на голо или при самотни дървета. В такъв случай трябва да се освободим от всички метални предмети. Призовавам да не се подценява ухапването от насекоми, защото предизвиква алергични реакции".

миджур планина връхОблеклото и обувките трябва да бъдат подбрани правилно. Не трябва да се подценява и дехидратирането: на по-висока надморска височина става изключително бързо.

"Някои райони не са снабдени с вода. Преминавайки през такива, нужно е да имаме вода наша си. GPS устройствата улесняват. Има приложения, които помагат, ако изпаднем в беда. Пак казвам, но групата трябва да е еднородна. Това зависи от водача. Бъдете компактни, тръгвайте навреме. Не изоставайте от сроковете. Жегите изморяват".

Задължително условие е да проверим метеорологичните условия в местността на нашия преход. Необходимо е също да проверим познанията на групата за оказване на първа помощ при инцидент. Не бива да забравяме да информираме наши близки или приятели за планинските си планове, продължителността и точната локация на разходката ни.

Ходят ли през лятото видинчани на планина и запознати ли са с оптималната подготовка за един излет? 

"Били сме на планина, ходили сме на преходи. Предпочитаме високото пред морето, въздухът е чист, билките са много... Не съм имала проблеми, знам рисковете и през лятото, и през зимата... Подготовката е необходима... Ходихме преди много... Винаги с водач, по-сигурно е... Винаги повечко храна и повечко дрехи, вода се намира".

Бъдете внимателни!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18