Юбилейно - 20 издание на Празника на старата градска песен "Мара Врачанка" подготвя Община Враца. Вече започна и набирането на заявки за участие в музикалния форум за стари шлагери. Кръглата годишнина на фестивала ще се проведе на 12 октомври в Градската концертна зала и ще събере стотици почитатели на неувяхващите градски песни.
Празникът има конкурсен характер. В него могат да участват индивидуални изпълнители, групи и дуети за стари градски песни от цяла България. Квартетите ще бъдат журирани в категория "Група". Групите за стари градски песни могат да представят две песни с общо времетраене до 7 минути, а индивидуалните изпълнители и дуети – по една песен до 3 минути. Не се допуска "Китка" от песни. От една група не се допускат повече от един индивидуален изпълнител или един дует. Задължително е сценичните костюми да представят духа на времето.
Организаторите имат право да записват и излъчват целия празник. Осигурено е озвучаване. Разходите по пребиваването са за сметка на участниците. Не се събират такси за участие.
Заявки (по образец) се изпращат до 30 септември 2019 г. на адрес: 3000 гр. Враца, ул. “Стефанаки Савов” № 6, Община Враца, Отдел “Образование и култура” или на един от двата e-mail: krumova@vratza.bg или culturavratza@abv.bg .
Статут и формуляр за участие могат да бъдат изтеглени от официалната страница на Община Враца, раздел "Култура", празници и фестивали:
Община Белоградчик участва в туристическото изложение в Будапеща, Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ, Румъния. За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено..
Окръжен съд - Видин, с определение от днес, взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на Найден Йонов . Той е обвинен в извършване на длъжностно престъпление при изпълнение на служебни задължения като заместник-кмет в Община Видин, с цел да набави облага за търговско дружество. Според Наказателния кодекс, престъплението, в..
Община Белоградчик участва в туристическото изложение в Будапеща , Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ , Румъния. Това съобщи кметът на Белоградчик Боян Минков . "В момента се намираме в Унгария, в Будапеща, където се провежда едно от най-големите европейски туристически изложения. Община Белоградчик..
В СУ "Св. Климент Охридски" в с. Зверино се проведе езиковото състезание „1,2,3...12“, насочено към подготовката на учениците за предстоящата матура по български език и литература. Два отбора – „Словотворците“ и „Словестниците“ – се състезаваха в 12 тура. Победители станаха „Словотворците“ с капитан Александър Тодоров, а „Словестниците“ с капитан..
Зимно изкачване на връх Миджур организира тази събота видинското туристическо дружество "Бонония". Проявата е традиционна, каза Борислав Милчев , председател на организацията: "Това е традиционно нашето изкачване, което се провежда всяка последна събота на месец февруари и идеята е да се атакува връх Миджур при зимни условия, което само по себе..
Митническите служители намериха 700 кг фалшива филтърна хартия за английска марка цигари. Това е станало при проверка на лекотоварен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат. Превозното средство с българска регистрация е бил натоварен с групажна стока по направление България - Словакия. За един от превозваните товари водачът е представил..
Започва ремонтът на една от улиците във видинското село Каленик . Тя е дълга 130 метра, асфалт ще бъде положен на широчина 4 м, каза за Радио Видин кметът на селото Илиян Христов : "Това е ул. "Четвърта", никога не е имала асфалт, отделени са 50 000 лева от капиталовите разходи на община Видин. От вчера са започнали да изравняват, да подготвят, но..