Във видинското село Синаговци посрещнаха участниците в инициативата "Резиденция баба" на сдружение "Фабрика за идеи". Ентусиастите са общо 15, като 6 от тях ще остана в Синаговци, а останалите ще живеят в селата Кошава и Неговановци. Те ще трябва активно да участват в живота на селото и да са от помощ на домакинството, в което ще живеят.
"Младежите са с най-различни интереси, като започнем от учители, архитекти и стигнем до хора от бизнес сектора. Водещо при избора им е мотивацията им да живеят на село, интересите им към запазването на българския фолклор и традиции и не на последно място интересът им към видинския регион." - каза координаторът на "Резиденция баба" Милица Джанджова.
Две от къщите в Синаговци, които посрещнаха гостите, са тези на баба Цеца и баба Василка.
"Който иска да живее, трябва да живее с хора, а пък младите хора значи, че ще ми върнат живота не знам колко години назад. Да общуваш с млад човек, означава да получиш енергия от тях, а дали те ще вземат от моята не знам." - каза баба Василка.
Сред резидентите има и двама чужденци от Америка:
"Здравейте, аз съм Сара Крейкрафт и съм от Охайо, САЩ. Тук съм защото искам да науча повече за селата. Фолклорист съм и уча за традициите, ритуалите и културата в България, както и в моят регион в САЩ. Уча български, защото бях учителка по английски в Димитровград за две години и от престоя си там установих, че имаме много общо. От този период обикнах България."
"Аз съм Рори и съм от Америка. Тук съм защото имам син българин и искам да се науча да му готвя по български. Главно съм тук за да уча интересни рецепти и да се науча да готвя неща, които не мога." - каза Рори Милър, който по професия е готвач.
Виктория от Варна и Стойчо от Бургас също искат да бъдат част от предизвикателството.
"Като млад и социално ангажиран човек, смятам че съм натоварена с отговорността да помогна на българските села да ги съживим и да не ги оставим да избледнеят, защото селото е сърцето на България." - казва Виктория.
"Реших да се включа, защото искам да науча повече за фолклора на Северозападна България, както и за традициите и живота тук." - обяснява Стойчо.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..