Започна новият археологически сезон в античната крепост Алмус в Лом. В продължение на 25 дни екип от археолози ще работи в обекта, за да разкрие нови детайли от някогашния живот в древното римко укрепление. Ръководител на разкопките е гл. ас. д-р Юлий Емилов, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", заместник-ръководители са Валери Стоичков, уредник в Исторически музей- Лом, и Владислав Живков, докторант на Националния археологически институт с музей при БАН.
Тази година проучването е финансирано от Министерството на културата и Община Лом, което ще позволи да бъде обхванат по-широк участък, обясни Валери Стоичков:
"През миналата година направихме контролен сондаж и резултатите от него бяха много обнадеждаващи. Убедихме се, че в този участък, който е в обсега на нашите изследвания има много добре запазени пластове от класическата римска епоха - 2-3 век, едни следи от деструкции, които се свързват с аварските нашествия и, разбира се, богат материал от късноримската и ранновизантскийта епоха. Затова тази година разширяваме участъка на проучване в периметър от над 100 метра и там концентрираме усилията си да разширим информацията, която миналата година получихме. Място съвпада и с основите на една постройка, чиято северна стена бяхме разширили още в периода 1986-1990 година. Сега разкрихме и южната страна на тази постройка, напречно разположена на западната крепостна стена на Алмус, което ни кара да мислим, че най-вероятно е казармена постройка, построена през втората половина на 4 век и и е функционирала през пети век. В момента изследваме деструкции, свързани с края на живота на тази сграда, те по предварителната ни преценка трябва да се свържат с хунските нашествия от средата на пети век..."
Алмус е разположен в границите на град Лом и това я е запазило от иманярската инвазия. През вековете обаче всеки, който е минал оттам, е оставил нещо от себе си, обясни археологът:
"Това основно се отнася за новото време, когато в чертите на Алмус са построени 16 жилищни блока, прокарани са подземни водопроводи и комуникации. Това, разбира се, е унищожило голяма част от тези останки, но въпреки това има оцелели участъци, които дават богата и много важна информация."
В последните години археолозите се сблъскват с друго неприемливо явление - местни хора използват оцелелите плочи на крепостта за отглеждане на домати и краставици, а на самите археолози гледат като на завоеватели. Всъщност целта на археологическото проучване е целият разкрит участък да бъде експониран по подходящ начин, за да може да бъде посещаван. Алмус вече привлича интереса на туристите, обясни Валери Стоичков:
"По инициатива на общинската администрация този участък, който проучихме миналата година, е ограден с естетична ограда и му е монтирано художествено осветление, макар и да не е консервиран и реставриран, което предстои. Все пак той е експониран в един приемлив вид и може да се види от всички преминаващи по път Е 81, който пресича града и води към Монтана и София. Прави ми впечатление, че особено велотуристи често спират и разглеждат останките, които са снабдени с информационна табела. Голямата ни цел обаче е целият участък от запазената крепостна стена и форта, който проучваме от 8 години, да бъде експониран по подобаващ начин, както е направено в много други селища. Надяваме се в недалечно бъдеще и Алмус да бъде експониран по-мащабно и по-представително, както той несъмнено заслужава."
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..
Групата е създадена през 1972 г. в Портланд, Орегон, след сливането на два вече съществуващи състава. Активни са за десетилетие, след което се разпадат, за да се съберат отново през 2018-та г. Стилът им е синтез от джаз, фънк, соул и рок музика, като доста хип-хоп изпълнители семплират голяма част от музикалния материал на формацията. Песните им..
Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..
Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..
На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината . Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи. Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства..
Колетка Павлова празнува 65-годишнина с премиера на нова поетична книга. "Когато мечтите ми свършат" съдържа около 100 стихотворения, вдъхновени от природата, любовта, приятелите, празниците. Това е втората стихосбирка на поетесата и учител с дългогодишен стаж. Излиза близо 15 години след първата - "Неведоми пътища". "Заглавието е лека..
Тази вечер във Видин ще се състои празничният гала концерт "По вълните на синия Дунав" , организиран от Симфониета-Видин. Музикалното събитие ще предложи на публиката богата програма от класически произведения , вдъхновени от красотата на Дунав и зимния празничен дух, каза за Радио ВИДИН един от най-талантливите български певци и режисьори в..