Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Илиев: Уповаваме се на традицията, за да ставаме още по-добри

| обновено на 01.09.19 в 16:38
5
Снимка: Община Видин


Грамота за постигнати високи резултати през настоящата година получиха спортистите и треньорите от спортен клуб по кану-каяк "Ванто-Видин". Кметът на общината Огнян Ценков връчи отличието на треньора Стефан Илиев в присъствието на състезателите на отбора. 

Изпращаме изключителна година и продължаваме в правилната посока, коментира пред Радио ВИДИН Илиев.

"Оценявам годината повече от положително. От две години сме започнали обновяване на отбора. Видяхте тук, че 90 % бяха само деца. Те участваха на държавния шампионат, който е важен за надграждане. Ние там бяхме на трето място при децатa и момчетатa и момичетатa. Вървим в правилна посока. След шампионата събрахме нови над 25 деца. Трудно е в нашия спорт - с потеглянето, с тръгването, с влизането в лодката. Ние сме на течащата вода на Дунава. По-трудно е обучението, но няма да се откажем, особено когато виждаме, че има предпоставки за още по-голямо израстване. Както казваме ние, материалът е качествен. Все повече талантливи деца искат да са в този спорт".

Кану-каякът е спорт с 60-годишна традиция във Видин и въпреки демографската криза, има достатъчно деца, които тренират на гребната база, отчитат още от "Ванто-Видин". Наложи се дори да върнем деца през летните месеци, отбеляза Стефан Илиев. Подрастващите преминават и през обучение по плуване.

"Върнахме група деца тогава, защото беше в периода на подготовка на индивидуалния шампионат. Просто се съсредоточихме върху работата с онези, които щяха да пътуват за Пловдив. След 6 август дойдоха два пъти повече. Докато водата е топла, докато времето е горещо, ние ще правим това, което правим - гребем, учим се. Когато паднеш, трябва да се изправиш - така е с нашите състезатели, все още се учат, задобряват. Дали сме си срок докрая на септември да ги научим да гребат. През пролетта ще излязат, точно 2-3 месеца преди първото първенство, да са уверени, да са спокойни. Ясно е, че малките няма да са на нивото на батковците и какичките, но винаги се почва отнякъде. Плуването е неразделна част от нашата подготовка. Когато дойде дете при нас, ние му задаваме въпроса, умееш ли да плуваш? В Дунава почваме със спасителни ризки, няма как иначе".

Състезателите на "Ванто-Видин" отново се представиха на ниво на Държавния отборен шампионат в Пловдив. Видинските гребци заеха трето място в класирането при старша възраст, децата, момчета и момичета в конкуренцията на 17 отбора от цялата страна. Пред малките видински спортни надежди се наредиха единствено домакините от "Тракия" и "Асеновец". 24 медала спечелиха видинските спортисти и от Държавния индивидуален шампионат по кану-каяк, който продължи четири дни на гребния канал в Пловдив. Условията, в които тренираме, ни изградиха като клуб с характер, продължи треньорът от "Ванто".

"При малките имаме изграден много добър отбор от момичета. Грабнъкът, скелетът, е изграден. Но това са 17-18 човека, които теглят всички останали. За да си конкурентен на голям шампионат, трябва да отидеш с между 9-12 състезатели във всяка дисциплина. Нашата школа от създаването и винаги е наблягала на масовия спорт. Няма как да изкараш един състезател от двама. От 30 ще го направиш. Ние искаме на първия шампионат през 2020 г. да участваме с основния състав, а новите да се включат също. Когато отидем в Пловдив и децата видят канала, казват си "уоу". Сравнете условията в един модерен канал и реката? Все едно сме извънземни. Тренираме в бърза вода. Там треньорите не влизат във водата. Това ни направи истински. Децата са истински. Опитваме се, въпреки суровите условия. Спортът гради навици, здраве, дисциплина. А когато изградиш тези качества именно в Дунав, значи ще успееш да летиш, да следваш мечтите си".

Какъв е потенциалът на исторически силната видинска школа по кану-каяк в момента? Отговор от Стефан Илиев.

"Разговарял съм на среща с министър Кралев, тогава му казах, че спортните училища в България са амортизиран проект. Те трябва да изчезнат. Давам пример: нашият клуб с 50 деца се класира между първите 3-4-5. А зад нас? Доста от спортните училища. Нашият начин на мислене и на развитие на децата е по-градивен. Спортните училища не дават развитие. Ако ще има спортно училище, то трябва успоредно да обучава на специалности. Когато завършиш училището и приключиш със спорта, да можеш да приложиш наученото, т.е да си подсигуриш живота на семейството. В Румъния в спортно училище учат капитан на кораб, боцман и моряк. Накрая подаваш CV някъде и си готов. Нашето бъдеще е ръка за ръка с Общината, с местната управа и най-вече с училищата. Няма училище, от което да се оплачем. Следваме крачка по крачка философията на школата, работим целенасочено, следим децата и сме запознати с техния потенциал. Винаги казвам, че трябва да сме между първите три. С 45 деца участваме ли, значи сме отпред".

Финансите в нашия спорт трябва да се увеличат драстично, на мнение е Илиев.

Снимка"Водеща е традицията във Видин. Във всеки дом някой е гребал назад във времето. Във Видин има 5-6 спорта - 3 са индивидуални, 2-3 колективни. Това говорим с кметовете постоянно - Видин трябва да наблегне на 3-4 индивидуални спорта и 2-3 колективни. Там да съсредоточи финансите си. Ако сега говорим за 300 хиляди, то моето мнение е, че трябва да достигнем 1 милион. Тук говорим за здравето на децата, тяхната дисциплина. Децата придобиват навик, развиват се като личности". 

През есента на видинския отбор предстои участие в регатата "Никола Велев", както и такова в държавния индивидуален шампионат за мъже и жени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Определиха съдиите за мача "Септември" - "Ботев"

Васил Минев получи наряд да ръководи гостуването на "Ботев" в София. В събота врачани подновяват кампанията в Първа футболна лига с двубой срещу "Септември". Срещата е от 12.30 часа на 8 февруари. На главния съдия ще помагат Георги Тодоров и Дениз Соколов, а четвърти съдия е Любомир Вушовски. За ВАР отговарят Иво Андреев и Стоян Арсов, а съдийски..

публикувано на 07.02.25 в 11:15

"Ком" и "Вихър" завършиха наравно в контрола

"Вихър" /Николово/ и "Ком" /Берковица/ завършиха наравно 1:1 в първата контрола и за вата тима от зимната им подготовка. На терена с изкуствена настилка в парк „Огоста" в Монтана головете паднаха до почивката. Във 2-та минута едно от новите попълнения в състава на берковчани Мариян Огнянов намери Димитър Панов, който бе точен за третодивизионния "Ком"...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Децата на "Монтана" са втори в Сандански

Децата на "Монтана" заеха второ място на турнира по футбол "Вихрен къп" при родените 2010/2011 година. На финала момчетата на треньора Деян Кирилов отстъпиха с 2:5 на "Албарса" от Северна Македония. Головете за малките състезатели на Монтана вкараха Християн Господинов и Емил Илиев. Преди това момчетата на Дидо Кирилов победиха с 5:2 "Данчеви"..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Варненчета гостуваха на връстниците си от "Локомотив" (Мездра)

Формация от Детско-юношеската школа на "Локомотив" (Мездра), с треньор Стоян Стоянов, изигра контролна среща с много добър отбор на стадиона в железничарския град.  Мачът "Локомотив" (Мездра) (2012) - "Фратрия" (Варна) завърши при резултат 0:0. Това бе първи мач на този отбор на цял терен. Получи се интересен сблъсък, с много стойностен..

публикувано на 06.02.25 в 15:30

Ясна е програмата на мачовете за купата на България по футбол

От спортно-техническата комисия към Българския футболен съюз обявиха програмата за двубоите от 1/4-финалите на турнира за футболната купа на България.  Срещите ще се играят от 25 до 27 февруари, като започват с мача между Ботев /Враца/ и Берое. Сблъсъкът е на стадион „Христо Ботев" на 25.02 от 18:00 часа. Според регламента, победителят ще бъде..

публикувано на 06.02.25 в 10:05

"Турнир на приятелството" събра във Видин волейболистки от България и Сърбия (СНИМКИ)

Домакините от "Бдин-Вида" спечелиха волейболния "Турнир на приятелството", който събра във Видин отбори от България и Сърбия. Във финалната среща видинските момичета се наложиха над "Озрен" Сокобаня след тайбрек. На трето място остана "Ботев" Враца . Целта на турнира е състезателките да трупат игрови опит, обясни треньорът на видинчанки Снежка..

публикувано на 05.02.25 в 16:51

"Локомотив" върна в състава си двама опитни играчи

"Локомотив" (Мездра) разреши вратарския си проблем като си върна вратаря Ивайло Сайков , а също така опитния нападател Валдемар Стоянов , които ще подсилят отбора за пролетния полусезон на Северозападната Трета лига.  Двамата познават отлично обстановката в отбора, тъй като преди време играха за „железничарите“ под ръководството на настоящия..

публикувано на 04.02.25 в 15:05