Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образите на отминалата епоха в творчеството на Борис Коцев

Снимка: ХГ "Иван Фунев"


Самобиятният врачанин, под чиято четка неведнъж Враца и редицата български градове оживяват: това е Борис Коцев, заемащ осезаемо пространство в българската арт сфера през 40-те и 50-те години на миналия век. Последовател на движението за родно изкуство, авторът съживява образа на една отминала епоха. Проявява се като живописец, илюстратор, карикатурист, плакатист. 

"В малката зала на ХГ "Иван Фунев" сме подредили изложба по повод 110 години от рождението на Коцев - класик в изкуството на България. Роден е в нашия град през 1908 година. Изложбата е също така по повод 60-годишнината от неговата кончина. 27 негови творби могат да видят посетителите, 17 са живопис. Завършва декоративно изкуство в Художествената академия при проф. Дечко Узунов. Специализира стъклопис, стенопис и мозайка в Мюнхен при проф. Хилдебранд. Работи картини с масло и темпера, мозайка, илюстрация, приложна графика и панаирна украса. Има ярко изразен самобитен почерк, богато въображение и чувство за декоративност и стилизация. Коцев още в началото на творческия си път застава пред проблема за националното, затова е последовател на движението за родно изкуство, възникнало през 20те години на миналия век. Най-силният фактор в обаятелния му стил е усетът за ценностите, чувството към модерна и смислова интерпретация. От индустриалния пейзаж, та до легендата, от библейското иносказание, та до бивотата сцена - това е тематичният диапазон на Борис Коцев. Този художник пресъздава атмосферата на някогашния градски и селски живот, улавя всеки момент, интимно го обрисува", разказва за кариерата на художника, работещ в областта на монументалната живопис, мозайката и пространственото оформление Христо Божков, главен уредник на ХГ "Иван Фунев".

Борис КоцевПроекти за мебели, текстил и керамика, както и активно сътрудничество с предприятията и производители, са сред другите дейности в плодотворния път на Борис Коцев. Творчеството му - голямо и ценно, все още остава непроучено в цялост и не толкова популярно. През 1979 г. е организирана негова посмъртна изложба в памет на Коцев, а основен инициатор е Димитър Грозданов. За списание "Лада" през 1979 г., той пише: "Един от най-странните и най-завършените художници, вживели се в българския фолклор, Борис Коцев изгражда личния си, неповторимо обаятелен стил, благодарение на тънкия си усет към ценностното в народното изкуство".

"Доминиращият декоративен подход при решаване на художествените задачи не е приет, за сметка на съдържателната страна на творбите. Орнаментът, детайлът, аксесоарът - те играят собствена роля, за да допълват информация за епохата, събитието. Коцев винаги извлича актуалното. В него съществува вродена чувствителност към фолклорното. В изкуството на Борис Коцев се срещат националното и модерното, художествената традиция и съвременния поетически изказ. От 1936 година той участва в редица изложби, има и две самостоятелни в София, както и една в Будапеща. Умира през 1959 година".

Изложбата може да бъде видяна до края на месец октомври. 

"Каня всички, има какво да се види. Това изложение може да е полезно, особено за учениците, в тяхното съзряване".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33