За пета поредна година Професионална гимназия "Проф. Д-р Асен Златаров" във Видин се включва активно в Европейската седмица на програмирането. Целта е по забавен и интересен за учениците начин да насочи вниманието им към програмирането и цифровата грамотност. Тази година на Европейската седмица са посветени дните от 6 до 20 октомври. По този повод в Професионалната гимназия ще бъдат организирани работилници, каза директорът Мариета Георгиева:
"Учениците ще имат възможност да се докоснат до програмирането на електронни платки, на роботи. Ще имат възможност да наблюдават и вземат участие в тази сфера. Очакваме голям интерес, защото тази година за първи път имаме и такава паралелка, както и практика през лятото."
Първата работилница ще е в петък- 11 октомври, с ученици от специалностите "Компютърна техника и технологии" и "Приложен програмист". Тяхната мисия е да "Да почистим земята". Затова всеки екип ще трябва да конструира робот, програмиран да изхвърля разделно отпадъците.
Общинският съвет в Кула гласува запазването на седем маломерни паралелки в СУ "Васил Левски" в общинския център. Предложението идва след искане от директора на учебното заведение поради недостиг на деца. Записаните за първи клас деца за новата учебна 2025/2026 към момента са 14. „В училището се обучават 25 ученици от други населени места, в..
Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара. Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат вчера след обяд на сигнал за пожар на суха трева на летището в село Ерден. Огънят е унищожил три леки..
Възстановено е движението между видинските села Ботево и Арчар , съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". По-рано днес трафикът в участъка се осъществяваше двупосочно в една лента поради самокатастрофирал тежкотоварен автомобил. Движението в района беше регулирано от екип на "Пътна полиция".
Временно движението по пътя между видинските села Ботево и Арчар се осъществява двупосочно в една лента. Причината е самокатастрофирал тир, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът в района се регулира от екип на "Пътна полиция". Водачите да шофират с повишено внимание и съобразена скорост, апелират от АПИ.
В периода 1–3 август огнеборците са се отзовали на няколко сигнала за запалени сухи треви и храсти във Видинско. Пожарите са възникнали в град Видин и землищата на селата Дружба, Плешивец, Гара Орешец и Арчар. Няма нанесени материални щети.
От днес се възстановява "синята зона" в района на пазара във Видин. Режимът на платеното паркиране в участъци от централната градска част временно беше преустановен поради извършване на строително-монтажни дейности по проекта за основна реконструкция на централна пешеходна зона. Функционирането на зоната включва платено паркиране по улица..
През последните две седмици екипите на ОП „БКС" работят активно по почистване на растителност, храсти и изсъхнали дървета в различни части на града. Целта e да се осигури по-добра среда за живеене в жилищните квартали на Враца, съобщиха от общинската управа. До момента са обработени площите около бул. „Европа", в района на бившето училище "Давид..