Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн проучване изследва отношението на българите към оказването на първа помощ

Снимка: Радио ВИДИН


Проучване относно отношението на българското общество към уменията за оказване на първа помощ изготви фондация "Първите три минути", съвместно със софийското училище по първа помощ на FirstAidBg. Националното онлайн изследване "Обществото и първата помощ" проучва степента и мащаба на обучените по съвременните насоки за първа помощ хора. Резултатите обобщи Андриан Георгиев, инструктор по първа помощ в училището:

"Нуждата от умение за оказване на първа помощ е все по-належащата. Инциденти, знаем, се случват често, което пък повишава възможността да станем свидетел на подобна ситуация. В България няма съвременна статистика какво е отношението на обществото към темата, затова ние инициирахме това проучване, чиято продължителност беше между 5 и 7 минути. Съдържа се от пет секции. Първата е демография, втората - кардиопулмонална ресусцитация (изкуственото дишане и сърдечният масаж), след това е употребата на автоматичната външна дефибрилация, четвъртата секция е първа помощ, съответно зададохме и три казусни въпроса, за да разберем доколко хората имат теоретична подготовка да окажат първа помощ. Получените отговори са обработвани като съвкупност от данни, не като индивидуални записи. Анкетирахме всяка от 28-те области".

Данните сочат, че хората от Северозападна България биха се отзовали за човек в беда.

"От област Видин се включиха 23 човека. От Враца - 36, а от Монтана - 55. Северозападната част на България е готова да окаже първа помощ, а основната причина - желанието да помогнат на пострадал, това сочи проучването. Обществото е достигнало до идеята, че подобни обучения по първа помощ трябва да станат регулярни. Те не трябва да са единствено в рамките на обучението по кормуване".

Дори и най-бързите линейки в Европа пристигат на мястото на инцидента за не по-малко от 5 до 8 минути, което увеличава нуждата от умения за оказване на първа помощ.

"Тъжната истина е, че внезапното спиране на сърцето и състоянието, в което правим изкуствено дишане и сърдечен масаж, е с нулева предвидимост. Ако на даден човек му спре сърцето, имате не повече от 3 минути. След третата минута нататък мерките за оказване на първа помощ са почти безсмислени заради настъпването на необратимите процеси в мозъка. Друг интересен момент е секцията за външния дефибрилатор. 60 % от хората са чували за него, а над 90 % - вярват, че инвестицията за ползването му на публична места е обоснована. Основният страх на хората да окажат първа помощ се явява, че се притесняват да не навредят на пострадалия. Съвременните насоки на първата помощ окуражават хората при подобни ситуация да действат. Всяка една мярка дава шансове на човека. Оптимистични са данните, но има още работа. Цялото това проучване обхвана над три хиляди човека. Ние получихме насока - как и накъде да насочим усилия занапред. Основен фактор е липсата на подготовка и съответно липсата на опресняване. Голям процент от хората са минавали курс по първа помощ - в рамките на задължителните курсове за шофьорска книжка".

Проучването обхваща всички 28 области на България, като първоначалната цел от достигане на минимум 15 човека от област е изпълнена. По-голямата част от участниците в проучването са жени на възраст от 25 до 44 години и имат висше образование, бакалавър или магистър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07