Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн проучване изследва отношението на българите към оказването на първа помощ

Снимка: Радио ВИДИН


Проучване относно отношението на българското общество към уменията за оказване на първа помощ изготви фондация "Първите три минути", съвместно със софийското училище по първа помощ на FirstAidBg. Националното онлайн изследване "Обществото и първата помощ" проучва степента и мащаба на обучените по съвременните насоки за първа помощ хора. Резултатите обобщи Андриан Георгиев, инструктор по първа помощ в училището:

"Нуждата от умение за оказване на първа помощ е все по-належащата. Инциденти, знаем, се случват често, което пък повишава възможността да станем свидетел на подобна ситуация. В България няма съвременна статистика какво е отношението на обществото към темата, затова ние инициирахме това проучване, чиято продължителност беше между 5 и 7 минути. Съдържа се от пет секции. Първата е демография, втората - кардиопулмонална ресусцитация (изкуственото дишане и сърдечният масаж), след това е употребата на автоматичната външна дефибрилация, четвъртата секция е първа помощ, съответно зададохме и три казусни въпроса, за да разберем доколко хората имат теоретична подготовка да окажат първа помощ. Получените отговори са обработвани като съвкупност от данни, не като индивидуални записи. Анкетирахме всяка от 28-те области".

Данните сочат, че хората от Северозападна България биха се отзовали за човек в беда.

"От област Видин се включиха 23 човека. От Враца - 36, а от Монтана - 55. Северозападната част на България е готова да окаже първа помощ, а основната причина - желанието да помогнат на пострадал, това сочи проучването. Обществото е достигнало до идеята, че подобни обучения по първа помощ трябва да станат регулярни. Те не трябва да са единствено в рамките на обучението по кормуване".

Дори и най-бързите линейки в Европа пристигат на мястото на инцидента за не по-малко от 5 до 8 минути, което увеличава нуждата от умения за оказване на първа помощ.

"Тъжната истина е, че внезапното спиране на сърцето и състоянието, в което правим изкуствено дишане и сърдечен масаж, е с нулева предвидимост. Ако на даден човек му спре сърцето, имате не повече от 3 минути. След третата минута нататък мерките за оказване на първа помощ са почти безсмислени заради настъпването на необратимите процеси в мозъка. Друг интересен момент е секцията за външния дефибрилатор. 60 % от хората са чували за него, а над 90 % - вярват, че инвестицията за ползването му на публична места е обоснована. Основният страх на хората да окажат първа помощ се явява, че се притесняват да не навредят на пострадалия. Съвременните насоки на първата помощ окуражават хората при подобни ситуация да действат. Всяка една мярка дава шансове на човека. Оптимистични са данните, но има още работа. Цялото това проучване обхвана над три хиляди човека. Ние получихме насока - как и накъде да насочим усилия занапред. Основен фактор е липсата на подготовка и съответно липсата на опресняване. Голям процент от хората са минавали курс по първа помощ - в рамките на задължителните курсове за шофьорска книжка".

Проучването обхваща всички 28 области на България, като първоначалната цел от достигане на минимум 15 човека от област е изпълнена. По-голямата част от участниците в проучването са жени на възраст от 25 до 44 години и имат висше образование, бакалавър или магистър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37