Тази вечер с празничен концерт Белоградчик ще отбележи един от най- светлите празници – Денят на народните будители. Денят, посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.
Тържеството ще започне с приветствено слово на вр. изп. длъжността кмет на общината Антон Трифонов, след което Негово Високоблагоговейство свещеноиконом Рафаил, архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия, ще припомни в словото си за първите будители, които в ония далечни мрачни времена на робство са излезли от църквата, за да разпалват искрата на свободата на духа сред народа – Паисий, Софроний, Неофит Бозвели и др. Програмата ще продължи с изпълнения на децата от ДГ "Иглика", а клуб "Млади възрожденци" към Младежкия дом ще изнесат тематичен рецитал. В концертната програма със свои изпълненията ще се включат децата от школата по народни танци към Детски комплекс, певческата група "Чаровни години" към читалище "Развитие 1893г." заедно с Вокално инструменталната група "Феникс" и фолклорната формация "Рамонда" към Младежкия дом. В празника участие ще вземат и членове на Литературния клуб "Георги Савчев" с авторски творби, посветени на будителите.
Тържеството ще започне в 17.00 часа в Младежкия дом. Входът е свободен.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..