Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глобално топла или арктически студена ще е предстоящата зима

Почти винаги преди да започнат зимните месеци, неусетно се доверяваме на по-дългосрочните синоптични прогнози и сякаш тайничко храним надеждата, че ще се разминем с големите студове. В началото на миналата зима, в интернет пространството се появи информация, според която Слънцето навлиза в една от най-ниските си точки в космическата ера за години напред. Според информацията слънчевите лъчи не са като преди и ултравиолетовото излъчване бързо намалява. Изследванията показват, че най-високите слоеве на Земята отчитат голямо изстудяване. Ако тази тенденция продължи, горните слоеве на атмосферата скоро биха могли да станат рекордно студени, с невиждан студ от началото на космическата ера- това обясни тогава Мартин Млинчак от НАСА, а данните бяха оповестени от апарата "Кибер" на сателита на НАСА "Тимед", който следи емисиите на въглероден диоксид и азотен оксид- две субстанции, които играят ключова роля в енергийния баланс на въздуха от 100 на 300 км над повърхността на нашата планета. В същото време непрекъснато се говори за глобално затопляне и как температурата на Земята ще се покачва през следващите години. Изтънява ли озоновият слой и какво се случва в крайна сметка? Попитахме видинчани вярват ли на дългосрочните синоптични прогнози и каква зима очакват тази година.

"На днешно време май трудно вече могат да се правят прогнози. На мен ми се струва, че ще е по- топло ... Според мен зимата ще бъде тежка- изведнъж после ще стане мазало ... Тая година бе много горещо лятото. Това говори, че може би има някаква цикличност и ще върне пак зимата да е много студена или пък много топла. Да сме живи и здрави, пък ще видим"- коментираха видинчани.

Често сме чували от по-възрастните хора как преди години зимите са били истински, а сега това не е така. Неделко Стойков е на 73 години, от видинското село Цар Петрово, но живее във Видин. Разказа ни какво си спомня за зимните месеци край брега на Дунав.

"Преди години, когато бях дете, имаше страхотни зими. Помня, че баща ми ме носеше на врата си до училището, защото снегът беше по-висок от оградата. Това бе около три месеца и зимата започваше много рано и мога да кажа, че сме ходили да се пързаляме април месец. Топлехме се само на дърва"- разказа Неделко Стойков.

Има ли определена цикличност при по-топлите зими или това вече е трайна тенденция? Потърсихме мнение и от специалист- климатолог. Разговаряхме с доцент Илиян Господинов, синоптик от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Какво се случва с климата напоследък?

"С климата не се случва нищо особено тези дни. Поне не нещо по-различно, отколкото през последните няколко десетилетия. Последно имахме студена зима през 2017 година, преди това и през 2012 година имахме отново много студена зима. Определено не можем да говорим за някаква цикличност. Когато говорим за промени на климата, сравняваме само продължителни 30-годишни периоди"- каза Илиян Господинов.

В крайна сметка студеният атмосферен фронт, който донесе захлаждане през изминалите дни дни постепенно отмина, а температурите плавно тръгват нагоре. Така, че истинската зима отново е далече- поне засега.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20