Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Дъбравка: "Младите трябва да имат реални стимули, за да се върнат по селата"

"Преди години имаше две постановления на Министерски съвет, които бяха насочени към младите хора. По това време също имаше един период на обезлюдяване на граничните райони и правителството търсеше начини за връщането на младите хора по селата. И наистина тогава се получи, но бяха дадени и много преференции. Тук имахме в стопанския двор над 1000 глави добитък и много хора от града дойдоха по линия на тези постановления. Тогава ти даваха определена сума пари, но ти трябваше да живееш на село 10 години и да работиш там. Обезателно днес младите хора и специалистите трябва да имат подобни стимули, за да се върнат на село. Само така младите ще останат и живеят в малките населени места. Има ли стимул човек за работа, той ще живее тук, няма ли го стимулът, няма какво да се заблуждаваме- няма да се върнат..." смята кметският наместник на Дъбравка, Тина Василева.

"Когато говорим за стимули, не бива да се забравя и инфраструктурата в малките населени места, защото за младите това е много важно. При нас например, пътят до селото не е довършен и това е проблем. Подобно е и положението с главната улица", допълват местни жители.

В Дъбравка няма магазин или кръчма, няма училище, детска градина или лекар, няма откъде да се купят и елементарни лекарства. В същото време тук има къщи за гости, край селото се намира язовир Дъбравка, има действащи предприятие за млекопреработка и птицеферма. На 1 юни 2018 година в Дъбравка е открит и Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция. Разположен е в сградата на бившото училище в селото, която е изцяло ремонтирана.

"Вярно е, че държавата малко ни позабрави. А иначе имаме златна природа, чист въздух, планини, скали. Работлив народ и много гостоприемен. Погледнете къщите в селото- всичките са подредени и направени с вкус и любов. Дори тези, в които не се живее са запазени. Неслучайно в последните години доста имоти се продадоха тук", разказват местните.

"В Дъбравка се върнах, защото е тихо и спокойно място за живеене. Хората са добри, приятни и отзивчиви. Почти всеки ден пътувам до Белоградчик и взимам и техните поръчки... Над селото има две римски крепости. За Дъбравка се говори, че тук някъде горе в скалите е заровено съкровището на последния български владетел преди да паднем под турско робство, Иван Срацимир. Той наредил на ковчежника си да докара тук златото и да го закопае в някоя от пещерите. Според друга легенда пък, тук е минавал римски път и пак е заровено съкровище. Затова сега тук постоянно има иманяри, но не съм чул нещо да са открили, освен някои дреболии...   

Задължително трябва да се помисли за създаването на работни места за местните. Има смисъл да се инвестира в Северозапада, защото тук хората са и работливи, и пестеливи. Начинанията определено ще имат успеят, само държавата трябва да обърне внимание и на този край като ни подкрепи. В Белоградчик на времето имаше телефонен завод и други предприятия, които даваха  работа за всички. В тях работеха и хората от селата- за всички имаше хляб, построихме си и къщи. Сега като погледнете, нищо не свети вечер- тъмно е, пусто е, грозно е... По селата кипеше живот, а днес хубави къщи са запустели, останали сме само възрастни хора. Затова е и тази носталгия по миналото, защото тук навремето имаше работа и животът бе спокоен... Вярно е, че сега се правят улици, ама кой минава по тях, кой се радва на всички тези придобивки, като селото опустя... В Дъбравка има отлични условия за развитието на селския туризъм- над селото са едни от най-красивите части от Белоградчишките скали. Трябва само пътят да се оправи, за да се появят и туристите... И най-малката инвестиция ще върне хората по селата. Където и да се намира, всеки милее за родното огнище и бащиния дом. Има ли възможност, ще се върне, а къщите пак ще оживеят...
", категорични са жителите на Дъбравка.

Подробности за живота в Дъбравка и целите интервюта с жители на селото и кметския наместник- в звуковия файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45