Разговорът ни започва със спомени за това- къде е завършила и какво образование е придобила, преди да стане директор на Основно училище "Петко Рачов Славейков" в село Василовци:
"Родена съм във Василовци, тук съм завършила 8 клас, през 65- та година завършвам в Лом "Технология по консервна промишленост". След средното образование кандидатствах във ВИТИЗ, след това Института за начални учители в Плевен. Мъжът ми в същата година завърши и го разпределиха в Долни Дъбник и за да не се женим, решихме, че аз ще пътувам от Плевен. Той ми каза: "Ако те приемат във ВИТИЗ, скъсваме!" За да не го изпусна, си изтеглих документите, въпреки, че стигнах до 4 кръг. Обаче се оказа, че в Плевен съм скъсана. Реших да избягам с него и се оженихме през 69-та година. На следващата година ме приеха в Плевен. Завърших за 2 години и 72-ра година се върнах на село, нямаше място за начален учител и започнах като неправоспособен учител по руски език в прогимназията."
При записването си във Великотърновския университет, Йорданка Велева е сполетяна от лични проблеми, които я затрудняват в учението- това води до загуба на студентски права. След известно време решава, че трябва да си ги възстанови и се мести в Шумен, където завършва "Руска филология". Малко след това е предложена за директор на училището във Василовци:
"Още не бях се дипломирала и от Монтана ме бяха предложили да се запиша в института по руски език в Москва, специализирах една година в Ленинград. 87-ма година завърших и през 89-та година от общината дойдоха и казаха, че съм избрана да бъда директор на училището. Мислех до 2011 година да работя, точно 40 години правех, но малко преди това ме освободиха. 2000-та година ми беше най-кошмарната година, защото бях уволнила учителка за побой. Повечето учители съм ги пращала задължително да са "магистри" и да имат "клас квалификация". Аз съм също с втори клас квалификация. Като цяло всичко беше идеално и чудесно, не сме имали никакви особени проблеми."
Йорданка Велева не скри, че определя себе си като авантюристка. Именно така се е държала и със своите ученици. За страстта си към актьорството, Йорданка Велева смята, че не е случайна, защото нейният баща е бил киномеханик:
"Винаги съм искала, аз затова се върнах и на село. Имахме страхотен театър, който е бил национален първенец, играли са известни артисти. Баща ми е бил киномеханик цял живот, даже са имали частно кино. Може би е трябвало да стана артистка, защото в момента внука ми завършва актьорско майсторство. Той ми казваше: "Трябвало е, макар и посредствена актриса да си била. Той играе още от първи курс в Народния театър. В Института в Плевен ни казваха, че учителят трябва да е артист."
Макар и пенсионер, Йорданка Велева продължава да обучава- ръководител е на вокална група "Колорит" - най-дейната структура към читалище "Събуждане", която участва във всички празненства, представя Василовци и на фестивали в цялата страна. Умело държи и иглата, защото през свободното си време шие гоблени. На тържеството за 120-годишнината на читалище тя подреди своя изложба.
Още за живота на учителката с душа на артист чуйте в звуковия файл.
„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..
В Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..
Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..
България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..
"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност - Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..
Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..
С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..