Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Велева- учител с душа на актриса

2
Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Йорданка Велева от село Василовци, общ. Брусарци. Тя е на 69 години, професионалната й кариера завършва като директор на местното училище, което ръководи близо 40 години.

Разговорът ни започва със спомени за това- къде е завършила и какво образование е придобила, преди да стане директор на Основно училище "Петко Рачов Славейков" в село Василовци:  


"Родена съм във Василовци, тук съм завършила 8 клас, през 65- та година завършвам в Лом "Технология по консервна промишленост". След средното образование кандидатствах във ВИТИЗ, след това Института за начални учители в Плевен. Мъжът ми в същата година завърши и го разпределиха в Долни Дъбник и за да не се женим, решихме, че аз ще пътувам от Плевен. Той ми каза: "Ако те приемат във ВИТИЗ, скъсваме!" За да не го изпусна, си изтеглих документите, въпреки, че стигнах до 4 кръг. Обаче се оказа, че в Плевен съм скъсана. Реших да избягам с него и се оженихме през 69-та година. На следващата година ме приеха в Плевен. Завърших за 2 години и 72-ра година се върнах на село, нямаше място за начален учител и започнах като неправоспособен учител по руски език в прогимназията."


При записването си във Великотърновския университет, Йорданка Велева е сполетяна от лични проблеми, които я затрудняват в учението- това води до загуба на студентски права. След известно време решава, че трябва да си ги възстанови и се мести в Шумен, където завършва "Руска филология". Малко след това е предложена за директор на училището във Василовци:


"Още не бях се дипломирала и от Монтана ме бяха предложили да се запиша в института по руски език в Москва, специализирах една година в Ленинград. 87-ма година завърших и през 89-та година от общината дойдоха и казаха, че съм избрана да бъда директор на училището. Мислех до 2011 година да работя, точно 40 години правех, но малко преди това ме освободиха. 2000-та година ми беше най-кошмарната година, защото бях уволнила учителка за побой. Повечето учители съм ги пращала задължително да са "магистри" и да имат "клас квалификация". Аз съм също с втори клас квалификация. Като цяло всичко беше идеално и чудесно, не сме имали никакви особени проблеми."


Йорданка Велева не скри, че определя себе си като авантюристка. Именно така се е държала и със своите ученици. За страстта си към актьорството, Йорданка Велева смята, че не е случайна, защото нейният баща е бил киномеханик:


"Винаги съм искала, аз затова се върнах и на село. Имахме страхотен театър, който е бил национален първенец, играли са известни артисти. Баща ми е бил киномеханик цял живот, даже са имали частно кино. Може би е трябвало да стана артистка, защото в момента внука ми завършва актьорско майсторство. Той ми казваше: "Трябвало е, макар и посредствена актриса да си била. Той играе още от първи курс в Народния театър. В Института в Плевен ни казваха, че  учителят трябва да е артист."


Макар и пенсионер, Йорданка Велева продължава да обучава- ръководител е на вокална група "Колорит" - най-дейната структура към читалище "Събуждане", която участва във всички празненства, представя Василовци и на фестивали в цялата страна. Умело държи и иглата, защото през свободното си време шие гоблени. На тържеството за 120-годишнината на читалище тя подреди своя изложба. 


Още за живота на учителката с душа на артист чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00