Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Александров, кмет на Винище: "Човек постига целите си, ако е деен и хората му вярват"

9
Снимка: Радио Видин

Дойдох от Монтана в родното село на баба ми и дядо ми и останах. Хората ме избраха за кмет, и така вече 7 мандата, започна разказа си кметът на Винище, Алексей Александров:

"Обичам това място и правя всичко по силите си за възраждането му, макар че не винаги е лесно. В началото ентусиазмът ми бе много по-голям, защото бях млад и мислех, че няма невъзможни неща. Сега леко съм се приземил, но все още мисля, че човек има ли желанието, работи ли усърдно и не изменя ли на принципите си, няма как да не успее. И така- има ли човек желание и зад себе си хора, които му вярват, постига целите си. Това за което мечтаем, обикновено става много бавно и трудно, и съм благодарен на общинския кмет Златко Живков, че ми повярва и се е ангажирал с каузи ни. Няма как да не спомена тук и най-големият ни дарител- Кирил Маринов, който е роден във Винище, а днес живее във Франкфурт. Той е човек с много голямо сърце и истински родолюбец. Напуснал е България през през 1947-ма година, но не е забравил корените си и винаги ни е помагал. За разлика от него, аз не мога да се примиря с нещата , които се случват през последните години в Северозапада и винаги съм се възхищавал на оптимизма му за бъдещето на този край. Каквито и намерения да имаме, винаги е заставал зад тях и помага.
Що се отнася до живота в селото, аз мисля, че голяма част от ежедневието на хората дори тук на село, минава в обществените институции. Затова ремонтирахме сградата на кметството, където се намира и местното читалище.  Обновената вече сграда през септември бе открита лично от кмета на Монтана Златко Живков. Ремонтът трая 3 месеца- подменен бе покривът, обновени бяха всички помещения и салонът за концерти и събрания, поставена бе и нова дограма, нов под, монтирано бе ново осветление. В сградата също така се намират здравната служба и пощата.

Аз като кмет не мога да създавам работни места. Моята задача е да създам предпоставки за разкриването им. Във Винище се гордея, че има два работещи цеха - колбасарски и дърводелски, както и един земеделски производител, които дават работа и безработицата тук клони почти към нулата...

Хората в селото ми оказват пълно съдействие при реализирането на целите. Сега ще открием и един младежки клуб, защото смятам, че младите наистина трябва да си останат в селото, защото те са бъдещето ни."

Селото е едно от малкото населени места в страната, където не само са запазили символите от социализма, но и те са редом с новите, построени в периода на демократичните промени. Такъв е случаят с т.нар. Паметник на помирението. 


"Идеята за него дойде спонтанно. Със старите кметове на селото решихме да издадем книга за селото и животът в него от миналото до днес. Направихме проучванията и решихме да изградим и един паметник на всички онези жители на Винище, които по една или друга причина са дали живота си за Родината. Така и направихме- издирихме имената на загиналите през Първата и Втората световни войни, емигрантите от селото и онези, които без значение от обществено-политическия строй са допринесли за развитието му. Така тачим паметта на предците си. Засега не съм чул някой друг кмет да е направил такъв паметник на толерантността. Ако ние всички се обединим и работим за една обща кауза, мисля че България ще стане много добро място за живеене. Да не говорим, че тогава и младите ще се върнат от чужбина, където е и дъщеря ми...

Часовниковата кула срещу паметника също е изградена по моя идея. Чудех се как да бъде запомнена датата 1 януари 2007 година, когато България стана член на Европейския съюз. Реших това да е часовник на кула, който да отчита времето на България в ЕС. Тук отново ни помогна Кирил Маринов, който много хареса идеята. Нищо , че сме в Северозападна България и ползите от членството ни в ЕС трудно се забелязват, но важното е, че се борим да ни забележат...


Какви социални услуги ползват социално- слабите жители на селото, кога и как бе възстановена старата църква, интересни факти за миналото и настоящето на Винище и съветите на Кирил Маринов за успех в живота- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50