Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин през очите на Ханс Кристиан Андерсен

Ханс Кристиан Андерсен
Снимка: wikipedia.org


През есента на 1840 година най-добрият разказвач на приказки - прочутият Ханс Кристиан Андерсен предприема голямо пътешествие, заминавайки за Италия, а оттам година по-късно - към Гърция и Цариград. Писателят решава да се завърне в родината си по Черно море и Дунав. Отначало Андерсен дълго се колебае за маршрута, защото България била обхваната от въстание. Австрийският консул в Цариград го съветва да последва австрийските офицери, които поемат по същия път. 

Впечатленията си от българските земи той споделя в своя пътепис "Пътуване по Дунав", част от неговия сборник с пътеписи, озаглавен "Базар на поета". Първите описани впечатления казват следното:

"Българският бряг обаче се извисяваше неравен и обрасъл с растителност, а почвата изглеждаше благодатна за обработване. Но големи площи стояха напълно пусти. Хиляди хора емигрират от Европа към Америка, а колко по-добър дом биха могли да намерят тук. Тук е плодородна земя, разположена до една от най-големите реки на Европа - пътят към Ориента".

За безредици в страната чухме едва като стигнахме с парахода при Русчук (Русе), пише в автобиографията си "Приказка на моя живот" великият разказвач на приказки. Първите български градове, с които се сблъсква, са Силистра и Тутракан, разказва ни днес Мартин Чорбаджийски от Сдружение "Българска история":

"Андерсен е имал афинитет към пътешествията. С един кораб от Цариград тръгва към Кюстенджа, а след това по Дунав с параход. Тръгвайки през Кюстенджа, няма как да не премине през България. В "Базар на поета" подробно са описани дните по Дунав, разглеждането на България и най-вече впечатленията, които това място остава в съзнанието на датчанина. Успява да зърне Русе, Свищов, Никопол. На брега стъпва обаче единствено във Видин. От една страна, това показва голямото значение на този град по онова време. По това време Северозапада е динамично място - огнище на редица въстания, например в Нишко. Андерсен дори се "сблъсква" с един татарин, който се качва на кораба му. Не е бил разбойник, а просто вестител, носещ писмо до Цариград".

Достигайки до бреговете на Видин - последната от българските спирки, Андерсен не успява да слезе безпроблемно. Датският класик, постигнал международна известност още преди смъртта си, все пак успява да разгледа града. Това, което Андерсен вижда, е нещо, което всеки човек трябва да зърне, пише бащата на "Храбрият оловен войник".

"Параходът е възпрян във Видин, а причината е, че се носи слух за болест, идваща от Цариград. Всеки един пътник е "опушван" - процедура, която да увери властите, че няма заразени. Ласкаво се изказва Андерсен за града, особено за видинските бръснари. Хвали тяхното изкуство, качеството им на работа. Определя ги като някои от най-добрите на територията на Империята. Самият комендант на града му изпраща австрийски и немски вестници, от които се информира относно въстанието. Андерсен не е просто турист, който оглежда града, а влага чувствителност и изживява пътешествието, интересувайки се от мястото, на което е попаднал. От думите му осъзнаваме, че се опитва да опознае българските нрави. Прави и друго заключение, пътувайки към Видин. Виждайки Дунавската равнина, писателят не осъзнава как това пространство е изоставено, за да се търси сполука на Запад. Всичко това се случва над 30 години преди България да е свободна".

Ханс Кристиан Андерсен прави своето "сбогом" с нашата страна на границата със Сърбия. "Сбогом, българска земя!" - извикахме ние и се пуснахме към сръбските гори", пише датският поет в своите спомени. "Като минах през Сърбия, Румъния, Унгария и Австрия, аз стигнах най-сетне до Дрезден, отдето по обикновения път потеглих за родината", завършва той.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07