Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Йордан Радичков

През 2019 година се навършват 90 години от рождението на Йордан Радичков. Затова днешното издание на предаването "Калейдоскоп" е посветено на магьосника на словото от Калиманица. Във връзка годишнината бяха организирани много културни събития. Едно от тях бе Регионалната краеведска конференция "Литературата на невероятния Северозапад", организирана от Регионална библиотека "Гео Милев" град Монтана. Във форума взеха участие преводачи, литературоведи, художници, ученици, библиотекари. Представени бяха 21 доклада, в които имаше спомени за Радичков от хора, които са го познавали, изследвали са неговите произведения,  неговия художествен език,  неговите рисунки.


Проф. Румяна Станчева
, преподавател в Софийския университет, доктор на филологическите науки, преводач, автор на книги по балканистика и сравнително езикознание, представи своя доклад " Употреби на модернизма у Йордан Радичков и Лъчезар Станчев".  

Проф. Румен Стоянов  - първият преводач на Радичков на испански, разказа, че преводът за него е едно изпитание, така определя  превода на разказа "Привързаният балон". По думите му творчеството на  Йордан Радичков е едно откритие за кубинците, защото има силен текст, споделя  професора.

Радичков е гордостта на Северозапада
- посочи в своя доклад "Памет за Радичков" главният библиотекар Биляна Димова. В него тя посочва, че за да се  съхрани споменът за Радичков се създават много произведения на изкуството, свързани с творчеството му. Такова е  "Дървото на живота" в Берковица, чието послание е връзката на човека с природата. Паметници на Радичков има в град Монтана, в Двора на кирилицата град Плиска, на алеята на писателите, пишещи на кирилица.  Видинската езикова гимназия приема през 2004 година името на Радичков за свой патрон. В Монтана  училище носи името на писателя. Организират се конкурси и инициативи, посветени на живота и творчеството на Йордан Радичков.
 
Победител
в тазгодишния регионален  конкурс за есе и рисунка "Светът на Радичков" стана Лилия Атанасова, ученичка в  9. клас на Профилирана гимназия "Д-р Иван Панов“-Берковица.  Есето ѝ се нарича "Последната фраза на един живот", а авторката му е горда от факта, че учи в училището на Йордан Радичков и споделя: "Всеки ден, когато минавам по коридорите на моето училище и виждам картините - негови портрети, илюстрации на негови произведения, аз се зареждам с любов към българската литература и желание да уча, да научавам нови неща."


"Фолклорът на Северозапада в прозата на Йордан Радичков" - бе темата на Александра Симеонова
, която представи в съкратен вид  книгата си  "Фолклорът на родния край в прозата на Йордан Радичков ". Авторката споделя: "Уважаеми читателю, споделям с тебе, че написах тази книга с благословено вълнение. То дойде от усещането, че се докосвам до собствените си корени, заровени дълбоко в земята на Северозапада, откъдето идват посланията на дедите ми... Да ти кажа, уважаеми читателю, че написах тази книга ръководена от онова обожание, което ме кара да изпитвам към личността на Йордан Радичков, обожание като към древен мъдрец, с когото съдбата ми позволи да разговарям лично за мили и родни неща." Авторката разглежда творчеството на Радичков  и вплитането на сложните философски въпроси, свързани с осмислянето на човешкото съществуване, изхождайки от мисълта на Радичков: "когато говорим за фолклора, трябва да търсим извивките на народната душа, там са всички кодове."


"Магията в рисунките на Радичков"
- така се нарича докладът на монтанския художник, скулптор, и писател Теодоси Антонов

"Този художник е цар на ритъма, а стилът му е  изчистен, прецизен, иносказателен.  Рисунките на Радичков са илюстрации с чувство за хумор, нестандартни, семпли, без претенцията за професионален художник. Първични и истински, естетски и професионални, неповторими като неговото творчество. Неговите миниатюри радват окото, както с текста, така и без него." - смята Теодоси Антонов.


Повече може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05