Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Белоградчик изпраща богата на културни събития година

Снимка: Иванка Петрова

През 2019 година в Белоградчик се проведоха много културни прояви. Три са събитията, които най-трайно оставиха следа в съзнанието на жителите и гостите на града. През месец май в Художествената галерия "Вълчо Вълчев" отвори първият по рода си в България Салон за наивистично и интуитивно изкуство. Изложени са повече от 150 произведения на художници наивисти. Сред тях са Росен Рашев-Рошпака, Ива Яранова, Ганчо Карабаджаков, автори от Румъния, Полша, Сърбия и Гърция. Има и скулптура. Изложбата е постоянна и непрекъснато се допълва от творби на нови автори. Обособяването на място, където посетителите могат да научат повече за това течение и да видят интересни работи на наивистичното изкуство, е събитие за България, защото никъде другаде у нас не съществува подобна постоянна експозиция. 

Друго събитие, което надхвърли границите на България, е "Опера на върховете – Белоградчишки скали". За трета поредна година Белоградчишките скали станаха декор на един от най – големите проекти на академик Пламен Карталов. Над 5000 са зрителите, насладили се на любимите си оперни и балетни постановки на Софийската опера и балет. Откритото небе, фантастичните скали и тайнствените галерии на пещерата "Магура" дават друг, магичен и приказен изглед на произведенията. Затова с нетърпение се очаква и четвъртият сезон на оперния фестивал през лятото на 2020 година. 


Културните прояви на Белоградчик не се изчерпват с различните по рода си постановки и събития. Много малко се говори за археология. А тя е част от оня дял на нашата култура, който непрекъснато допълва историята на региона ни. През тази година археолози работиха на три основни обекта. В землището на град Димово започна проучването на част от трасето на римския път от "Рациария"  до "Найсус" /град Ниш в Сърбия/. Разкрити са бегли следи от каменна настилка поради дълговременната обработка на земеделските земи. Другият археологически обект е в землището на град Грамада. Там е проучено многослойно селище от праисторията през периода на късния неолит, бронзовата епоха, късната античност и средновековието. И третият обект е пещерата "Козарнника". Работата там е започнала през 1996 година. Тази година са разкопани геологични пластове и културни нива на обитаване от праисторическия човек от периода на ранната праистория- палеолит, на възраст от 60 хил. до 45 хил. г. пр. Хр. 


През 2020 година архитектурните проучвания в Северозападна България са свързани с терена, на който по проект на Агенцията за пътна инфраструктура ще се изгражда магистралният път Ботевград – Видин. Терените за проучване от археолозите са в землищата на няколко села  Медовница, Макреш, Синаговци и др. Ще се правят разкопки на обекти от бронзовата и античната епоха. И през 2020 година се очаква отново един наситен със събития и изяви културен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Бели брег чакат решение за водоснабдяването си от 8 години

Осма поред година питейната вода на монтанското село Бели брег се кара с водоноска. Причината е установеното над нормата количество на арсен в нея. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, каза кметският наместник Георги Николов : "Нашата вода е от 58-а година и много години сме пили. Преди 10 години откриха, че има арсен в нея. Осма година..

публикувано на 16.01.25 в 14:51

СУ "П. Р. Славейков" във Видин е с обновена база

В СУ "П. Р. Славейков" във Видин са ремонтирани коридори и класни стаи, съобщи директорът на училището Росица Димитрова :  "Направихме ремонти на коридорите на първия етаж. Поръчахме нови диванчета. Поръчахме обзавеждане и за класните стаи за начален етап, така че, връщайки се от ваканция, да ги зарадваме и новата година започна с всичко ново..

публикувано на 16.01.25 в 12:43

Във Видин посрещнаха чудотворна икона

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови с частица от мощите на светеца е оставена за поклонение в митрополитския храм „Свети Николай“ във Видин до 17:30 часа. Посрещната е в деня, в който почитаме свети Ромил Видински, закрилник на града. Врачанският митрополит Григорий отслужи празнична света литургия. "Трябва да се зарадваме подобаващо, че..

публикувано на 16.01.25 в 12:30

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови ще бъде в Лом

Иконата с чудотворните мощи на свети Ефрем Нови пристига в Лом на 17 януари, петък, в 09.00 ч., в катедралния храм „Успение Богородично“, съобщават от местната общинска управа. Светинята ще остане през целия ден в църквата за поклонение. От 17.30 часа ще бъде отслужен Молебен канон пред иконата за здраве и душевно спасение. От 18.00 часа в НЧ..

публикувано на 16.01.25 в 10:56

Момиче в Монтана потърси помощ след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана . Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста“, което потърсило медицинска помощ след употреба на канабис.  По данни на непълнолетната, веществото е било предоставено от 18-годишен младеж от същия квартал, който предал доброволно 1,5 грама канабис..

публикувано на 16.01.25 в 10:51

Трима жители на Кула са задържани заради незаконна дървесина

Трима жители на Кула са били задържани, след като в имотите им служителите на реда установили дърва – от дървесен вид „дъб“, без контролна горска марка и без документи за произход, съобщават от полицията във Видин. Дървесината е открита вчера, 15 януари, при  специализирана полицейска операция с цел противодействие на конвенционалната престъпност,..

публикувано на 16.01.25 в 10:43

Църквата почита свети преподобни Ромил Видински

На 16 януари българската православната църква отбелязва Деня на Ромил Видински.   Роден във Видин, светецът се счита за покровител на града.  За живота му разказва архимандрит Самуил :  "Той е ж ивял през 14-и век, роден е 1330 година и в зряла възраст, на 55 години почива, като голяма част от живота му е на Света гора, Атон. Преди да отиде на..

публикувано на 16.01.25 в 09:38