Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдни вечер е

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

На 24 декември християните отбелязват Бъдни вечер. В България празникът е известен още като Малка Коледа, Крачун, Мали Божич. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден. 


В един от най-светлите семейни празници - Бъдни вечер, народът ни има отколешни традиции и обичаи, които неотклонно се спазват. Жилището се почиства и украсява, готвят се някои ястия за празника. По стара традиция преди да се нареди трапезата за Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня. Там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.


"Бъдни вечер и Коледа, са може би едни от най-хубавите и топли празници. Защото точно тогава семейството се събира около трапезата и всичко онова, което се прави кара дома да ухае на щастие. Празничната трапеза на Бъдни вечер, както всички знаят е постна.", каза за Радио ВИДИН врачанска домакиня, подготвяйки се за празника.


На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания - нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.


Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве.


Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Всеки от семейството трябва да опита от всяко от ястията, за да му върви през годината. Накрая сътрапезниците чупят по един орех. Ако е пълен орехът, значи човекът няма да боледува.
Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. 


Вярва се също, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят. Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна данъчната кампания в Лом

Община Лом  започна събирането на местните данъци и такси за 2025 г., информира местната общинска управа. На предплатилите до 30 април за цялата текуща година се прави отстъпка 5 на сто, се казва още в съобщението.  Данъкът върху недвижимите имоти, превозните средства и таксата за битови отпадъци се плаща на две равни вноски. Първата вноска..

публикувано на 04.02.25 в 12:00

Депутат от Видин настоява за спешен ремонт на път

Предвижда ли се рехабилитация на третокласния път , свързващ три села от община Макреш - Киреево, Раковица, Подгоре с град Кула и областния център Видин, попита от трибуната на Народното събрание депутатът от видинския регион Любен Иванов . Допълни, че пътят е единствен за 1500 души, които живеят в тези три населени места, защото другият третокласен..

публикувано на 04.02.25 в 11:53

Проектът за иновативен център във Враца получи одобрение от местния парламент

Общинският съвет във Враца разреши старта на проект, който ще превърне градът под Околчица в иновативен център от ново поколение. В бъдещия кампус, който ще бъде изграден на територията на бившето Ученическо градче, ще се подготвят млади експерти в областите енергетика и информационни технологии. На последното си редовно заседание местният..

публикувано на 04.02.25 в 11:21

Над 630 шофьори с превишена скорост са засечени за седмица в Монтанско

183 км в час е засечената най-висока скорост от шофьор през 2024 година в област Монтана . През изминалата седмица с превишена скорост камерите са снимали 637 нарушители на пътя. Шофьор, карал със 183 км в час, е най-високата скорост, с която е бил засечен водач на лек автомобил в област Монтана през изминалата година, отчетоха от КАТ. Това е..

публикувано на 04.02.25 в 10:41

Кулинарна дегустация събра жителите на Старопатица

Кулинарна дегустация се състоя в кулското село Старопатица, в сградата на Пенсионерски клуб „Дълголетие". Готвачът Димитър Димитров от фирма "Мастер шеф хоум" запозна хората с принципите на здравословното хранене и как да сготвят бързо, лесно и вкусно в домашни условия.  По време на беседата той разкри основните правила при приготвянето на храната...

публикувано на 04.02.25 в 10:05

Полицията разследва вандалски акт във Видин

Благодарение на камери за видеонаблюдение са установени извършители на вандалския акт пред музей „Конака“ във Видин , съобщиха от Общината. Случаят е от първи февруари вечерта, когато е счупено стъклото на автобусната спирка пред сградата на музея. Трима младежи се виждат на видеозаписа .  Записите са предадени на Районното управление на МВР във..

публикувано на 04.02.25 в 09:46

Намалява заболяемостта от грип във Врачанско

116 нови случая на болни от грип и остри респираторни заболявания са констатирали здравните власти във Враца през изминалата седмица. Това е 239 на 10 000 души, съобщиха от РЗИ. Най-много – 33, са случаите на болни в трудоспособна възраст. Според здравната инспекция, нивото на заразени е започнало да спада, а пикът на болестта вече е преминал. На..

публикувано на 04.02.25 в 07:46