На 24 декември християните отбелязват Бъдни вечер. В България празникът е известен още като Малка Коледа, Крачун, Мали Божич. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден.
В един от най-светлите семейни празници - Бъдни вечер, народът ни има отколешни традиции и обичаи, които неотклонно се спазват. Жилището се почиства и украсява, готвят се някои ястия за празника. По стара традиция преди да се нареди трапезата за Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня. Там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.
"Бъдни вечер и Коледа, са може би едни от най-хубавите и топли празници. Защото точно тогава семейството се събира около трапезата и всичко онова, което се прави кара дома да ухае на щастие. Празничната трапеза на Бъдни вечер, както всички знаят е постна.", каза за Радио ВИДИН врачанска домакиня, подготвяйки се за празника.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания - нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве.
Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Всеки от семейството трябва да опита от всяко от ястията, за да му върви през годината. Накрая сътрапезниците чупят по един орех. Ако е пълен орехът, значи човекът няма да боледува.
Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът.
Вярва се също, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят. Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена.
Водоподаването към селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде временно спряно от 07:00 ч. на 19 май до 20:00 ч. на 21 май, съобщават от ВиК-Видин. Причината е извършване на строително-монтажни работи по изграждането на връзки между новоизграден и съществуващ водопровод по обект „Реконструкция на довеждащ водопровод от ПС Сланотрън до..
Вечерно бдение по повод Международния ден на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН ще се проведе тази неделя, 18 май, във Видин. То е организирано от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), съвместно с Българския младежки червен кръст в града. Тазгодишното мото на международната кампания е "Предай нататък - спомена, светлината, подкрепата!", каза за..
Водата в села от общините Монтана и Вълчедръм има отклонения от стандарта за питейни нужди. Във Винище е по четири показатели, а в Мокреш по един. В други пет села във водата продължава да има хром. Пробите са взети през последните две седмици на април. И трите водни проби от централното водоснабдяване на село Винище, община Монтана имат..
Изготвена е програмата на XIV Mайски краеведски четения , организирани от Краеведското дружество към НЧ „Просвета 1925“ - гр. Мездра, съобщават от Общината. Събитието е от програмата на 51-вите Празници на културата „Мездра-май“ и е посветено на 100-годишнината от създаването на НЧ „Просвета 1925“. Краеведските четения ще се проведат на 23 май 2025..
На 24 май село Моравица ще отбележи своя празник с традиционен събор на площада от 12:00 часа. Организаторите са подготвили пъстра програма с песни, танци и цирково шоу за всички възрасти. Вечерта настроението ще продължи с оркестър "Ултимейт груп" и изпълнителя Радослав Георгиев – Радо. Тази година съборът е с кауза – „Заедно за църквата“.
С празничен водосвет, отслужен от отец Рафаил, изпратиха зрелостниците от СУ „Христо Ботев" - Белоградчик . Той ги призова да поемат по по-трудния, но правилен път, който винаги е тесен, стръмен и изпълнен с трудности, защото другият, който води към греховете, е широк и лесно се върви по него. Здравка Бойкова - директор на средното училище..
Правят нов водоизточник, за да решат проблема с питейната вода на три села в община Бойчиновци. От 8 година жителите на Кобиляк, Громшин и Бели брег пият от водоноски, заради завишено съдържание на арсен във водата от централното водоснабдяване. През юни 2017 година Регионалната здравна инспекция в Монтана установи завишено съдържание на арсен в..