Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антонина Лозанова: Инициативата "Бъди човек" спечели доверието на хората

3
Снимка: Антонина Лозанова, личен архив


Изключително успешно премина поредното издание на благотворителната инициатива "Бъди човек" във Видинско. Разпределени са хранителни продукти на стойност над 1300 лева, с които са подпомогнати 30 самотно живеещи възрастни хора от селата Върбовчец и Острокапци, община Димово. В инициативата участваха 10 доброволци от Видин и София, координатор е студентката по журналистика Антонина Лозанова:

"Този път отидохме изненадващо, хората не бяха предупредени, че ще отидем. Намерихме ги по домовете им, поговорихме си. Може би вече историите им не са толкова тъжни, колкото преди. Този път нещата протекоха много по-оптимистично, за което много се радвам. Нямаше тъга, нямаше сълзи, имаше само усмивки, че са дошли млади хора в селото...Нашата цел не е просто да отидем и да оставим пликовете на врата, ами точно това внимание, за което говоря. В селото няма никакво разнообразие и появата на млади хора е истинско събитие..."

Антонина Лозанова координира инициативата в подкрепа на самотни възрастни хора за трета поредна година. Две години по-рано участва за първи път, заедно със семейството си:

"Около 60 души сме успели да подпомогнем през тези 3 години, като ние ходим при едни и същи хора. Преди време се случи да излезем и в други села, но ние държим да помагаме на хора, които отговарят на определени критерии. Това значи да са самотни възрастни хора в тежко положение, а ние бяхме заведени при хора, които не отговарят точно на тези критерии. Така че предпочитаме да се придържаме към местата, на които сме сигурни, че хората имат нужда от нашата помощ...Успяхме да спечелим доверието на хората и затова я има тази активност...Правейки това нещо се чувствам полезна. Да, отнема много усилия, аз вече съм студент в София, движа всичко дистанционно. Така че не е лесно, но всички тези усилия, които полагам, ме удовлетворяват и ме мотивират да насоча тази положителна енергия, която получавам в другите неща, с които се занимавам."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В края на годината приключва регистрацията на кладенци

От Министерството на околната среда и водите напомниха, че до 28 ноември тази година собствениците на водовземни съоръжения за подземни води са длъжни да ги регистрират. Водовземни съоръжения за подземни води са кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др. Заявленията за вписване на съоръженията се подават в съответната..

публикувано на 14.08.25 в 16:49
Оля Генова

Оля Генова: Превенцията на горските пожари е важна

Природен парк "Врачански Балкан" това лято не пострада от пожари. Благодарни сме на всички туристи и хора, които живеят в населените места около парка, каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Територията на парка се наблюдава с изградената система за ранно оповестяване на пожари. Това са три кули, които се..

публикувано на 14.08.25 в 16:20

Колко енергия харчат умните системи

Безспорен е приносът на технологиите за развитието на различни сфери от обществото. Зад всичко това стоят физически устройства, а те консумират енергия: чипове, графични процесори и центрове за данни. Всеки път, когато питаме изкуствения интелект (ИИ) това изразходва енергия.  Прогнозите са, че само до 2026 година световната индустрия за ИИ ще..

публикувано на 14.08.25 в 15:40

Георги Георгиев от Коста Перчево - за каучуковия завод в Кула и застраховането

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Георги Георгиев от кулското село Коста Перчево. Той е кмет на населеното място от 2005 година, преди това е работил в каучуковия завод в Кула като окачествител, определял е качеството на продуктите. Бил е зает и в сферата на застраховането. Неговият баща, дядо и прадядо са сърби, строители по..

публикувано на 14.08.25 в 15:00

Професионалната гимназия във Вълчедръм има нов STEM център

Два модерни STEM кабинета ще посрещнат учениците от Професионална гимназия „Димитър Маринов“ във Вълчедръм през новата учебна 2025-2026 година. За изграждането им в училището са извършени ремонтни дейности, допринасящи за нова, модерна и достъпна архитектурно-образователна среда, обясни Петя Славкова , директор на учебното заведение:..

публикувано на 14.08.25 в 13:00

Легендата за Орфей и Евридика ще оживее в Магурата

Легендата за Орфей и Евридика и тяхната голяма любов ще оживее в пещерата Магура край Белоградчик. Ще я разкаже Академия "Орфика", която за трета поредна година избра пещерата за сцена на своя интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика". Събитието е част от фестивала "Тракийски мистерии", който се провежда за пета поредна година. Каква е..

публикувано на 14.08.25 в 11:15

В "Музикална зона" на 14 август 2025 слушаме Камий Сен-Санс

Той е френски композитор, органист, преподавател и диригент. Притежавайки енциклопедична култура, твори в почти всички музикални жанрове - опера, симфония, симфонична поема, концерт, камерна и сакрална музика. Написва редица литературно-теоретични трудове. Запален пътешественик, писател, математик и филолог. Слушаме откъси от фантазията за оркестър..

публикувано на 14.08.25 в 09:00