За повечето хора Новата година е и ново начало. Всички сме си обещавали, че от 1 януари оставяме зад себе си вреден навик или порок. Прост пример за това е колко много хора са дали дума да не палят цигара от следващата година. За новогодишните обещания обаче, често се казва, че не траят повече от махмурлука на другия ден. Това каза за Радио ВИДИН Силвия Иванова социолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.
"Сигурно много хора вече са подхванали дългите списъци с добри намерения, които смятат да реализират през новата година. Много започват диета или се отказват от цигари, алкохол или психо-активни вещества. Желанието е да приключат с даден вреден навик от началото на новата година. Много често решението за реализиране на едно такова ново поведение изисква усилия. Признавайки проблемно поведение, хората облекчават съвестта и подхранват увереността си, че създават нещо като контрол. Дори само насрочването на конкретен момент за нов старт засилва още повече успеха на това начинание. Тази дейност обаче много често се превръща в ритуал, който се повтаря периодично и се превръща като обещание, дадено единствено в момент за добро намерение. От друга страна, тези обещания много често служат като начин за манипулиране на близките, като ги уверяват, че са мислили по въпроса, оценили са ситуацията и имат желание за промяна, а какъв по-подходящ момент от идването на новата година."
Новата година се възприема от всички като повратен момент, след който започва чистото начало, каза Веселка Димитрова психолог към Съвета по наркотичните вещества във Видин:
"След този период ние вече може да започнем нашият нов живот, така, както го виждаме и мечтаем за него и ни е по-лесно да поставим нови граници. Хората най-често си обещават да обръщат повече внимание на близките си, да се хранят здравословно, да спортуват, тези, които нямат половинки, искат да намерят любовта през следващата година. Когато и да започнат нещо ново- без значение кой етап от годината те започват нов период и сами могат да контролират щастието и съдбите си. Стига да намерят мотивация, по-всяко едно време на годината могат да започнат тази промяна за себе си и останалите."
Тези обещания най-често се случват на маса, събирания с близки и приятели. Заради празниците през декември хората прекаляват с вредните неща и понеже новата година е близо, си обещават да ги спрат, добави и Мартин Личков психолог към Съвета по наркотичните вещества:
"Казваме си, че ще спрем, но от 1 януари започва новата година по същия начин, ежедневието е същото, навиците също, така, че много от тези неща, които сме си пожелали- специално за спиране на цигарите и алкохола не се сбъдват. Все пак има и хора, които спазват това пожелание. Но в повечето случаи това си остават пожелания във времето, може би после датата се сменя, от лятото, от другата нова година. Пожеланието си остава като всяко едно такова за нова година. Търсим компенсация от дългите маси, дългите нощи и компенсираме, като си пожелаем нещо. Заявяваме го пред близки, пред приятели и се заричаме."
Почти всички видинчани си обещават да оставят нещо вредно в старата година:
"Все си казвам, че ще ги откажа и всека година пак си продължавам. Знам, че е вредно и финансово не е добре, сега даваме за цигари, после за здраве...Не виждам какво да отказвам, все пак пуша. Пробвал съм да спра цигарите няколко пъти и не става... Бих си пожелал да спра цигарите и всяка година си го пожелавам, но не се случва. Пробваме някой път, държим седмица две и... С настъпването на новата година да се променим някак си да оставим лошото, сменям календара нова година си е и нещо ново да направим... Всеки път като почне новата година си обещавам да спра цигарите, но всеки път не успявам, трябва или помощ от някой..."
Ясно е, че новогодишните обещания да спрем някои вредни за нас навици не са много трайни. Затова за да изглеждаме малко по-авторитетно, не е нужно да се заричаме, а просто да го направим и не е нужно да чакаме някоя точна дата, всеки ден е подходящ.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...