За повечето хора Новата година е и ново начало. Всички сме си обещавали, че от 1 януари оставяме зад себе си вреден навик или порок. Прост пример за това е колко много хора са дали дума да не палят цигара от следващата година. За новогодишните обещания обаче, често се казва, че не траят повече от махмурлука на другия ден. Това каза за Радио ВИДИН Силвия Иванова социолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.
"Сигурно много хора вече са подхванали дългите списъци с добри намерения, които смятат да реализират през новата година. Много започват диета или се отказват от цигари, алкохол или психо-активни вещества. Желанието е да приключат с даден вреден навик от началото на новата година. Много често решението за реализиране на едно такова ново поведение изисква усилия. Признавайки проблемно поведение, хората облекчават съвестта и подхранват увереността си, че създават нещо като контрол. Дори само насрочването на конкретен момент за нов старт засилва още повече успеха на това начинание. Тази дейност обаче много често се превръща в ритуал, който се повтаря периодично и се превръща като обещание, дадено единствено в момент за добро намерение. От друга страна, тези обещания много често служат като начин за манипулиране на близките, като ги уверяват, че са мислили по въпроса, оценили са ситуацията и имат желание за промяна, а какъв по-подходящ момент от идването на новата година."
Новата година се възприема от всички като повратен момент, след който започва чистото начало, каза Веселка Димитрова психолог към Съвета по наркотичните вещества във Видин:
"След този период ние вече може да започнем нашият нов живот, така, както го виждаме и мечтаем за него и ни е по-лесно да поставим нови граници. Хората най-често си обещават да обръщат повече внимание на близките си, да се хранят здравословно, да спортуват, тези, които нямат половинки, искат да намерят любовта през следващата година. Когато и да започнат нещо ново- без значение кой етап от годината те започват нов период и сами могат да контролират щастието и съдбите си. Стига да намерят мотивация, по-всяко едно време на годината могат да започнат тази промяна за себе си и останалите."
Тези обещания най-често се случват на маса, събирания с близки и приятели. Заради празниците през декември хората прекаляват с вредните неща и понеже новата година е близо, си обещават да ги спрат, добави и Мартин Личков психолог към Съвета по наркотичните вещества:
"Казваме си, че ще спрем, но от 1 януари започва новата година по същия начин, ежедневието е същото, навиците също, така, че много от тези неща, които сме си пожелали- специално за спиране на цигарите и алкохола не се сбъдват. Все пак има и хора, които спазват това пожелание. Но в повечето случаи това си остават пожелания във времето, може би после датата се сменя, от лятото, от другата нова година. Пожеланието си остава като всяко едно такова за нова година. Търсим компенсация от дългите маси, дългите нощи и компенсираме, като си пожелаем нещо. Заявяваме го пред близки, пред приятели и се заричаме."
Почти всички видинчани си обещават да оставят нещо вредно в старата година:
"Все си казвам, че ще ги откажа и всека година пак си продължавам. Знам, че е вредно и финансово не е добре, сега даваме за цигари, после за здраве...Не виждам какво да отказвам, все пак пуша. Пробвал съм да спра цигарите няколко пъти и не става... Бих си пожелал да спра цигарите и всяка година си го пожелавам, но не се случва. Пробваме някой път, държим седмица две и... С настъпването на новата година да се променим някак си да оставим лошото, сменям календара нова година си е и нещо ново да направим... Всеки път като почне новата година си обещавам да спра цигарите, но всеки път не успявам, трябва или помощ от някой..."
Ясно е, че новогодишните обещания да спрем някои вредни за нас навици не са много трайни. Затова за да изглеждаме малко по-авторитетно, не е нужно да се заричаме, а просто да го направим и не е нужно да чакаме някоя точна дата, всеки ден е подходящ.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..