Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Василовден е! Днес гадаем каква ще е 2020 година

На първи януари църквата отбелязва Обрезание Господне и се почита паметта на Свети Василий Велики. Празникът припомня обрязването на младенеца Исус на осмия ден след раждането му. Свети Василий Велики е голям християнски мислител, философ и писател. Той на дело реализира идеята на Христовия закон на любовта и прошката като полага основите на благотворителната християнска дейност. Василий, наречен Велики още приживе, бил надарен и с пророческа сила, която му позволила да предвиди деня на своята смърт.

Традиции и обичаи на Васильовден

В народния календар Васильовден се нарича Сурваки заради обичая сурвакане. Според традициите децата обикалят къщите и с дрянови сурвачки пожелават здраве и благоденствие на стопаните и на къщата.

Домакините даряват сурвакарите с кравайчета, сушени плодове, дребни пари и лакомства. С пожеланията си сурвакарите трябва да прогонят нечистите сили, които върлуват по време на „мръсните” дни и да предпазят хората от тях.

Празничната трапеза на Васильовден е богата и блажна. Ястията в общи линии повтарят тези, които се слагат на Бъдни вечер, но има и съществени отлики. Задължителните ястия, които трябва да присъстват са баница и/или погача и свинско месо.

Баницата е основното ястие, присъстващо на трапезата. В различните краища на България се приготвя по различен начин, но навсякъде в нея се поставят дрянови клончета с пъпки, като всяко от тях се нарича напр. за здраве, късмет, плодородие и т.н. и според това на кого кое се е паднало, се гадае за състоянието му през идущата година.

Погачата за Сурваки е обреден хляб, голяма прясна (безквасна) пита, специално направена за тази вечер. В тази пита се слага сребърна пара. След като трапезата бъде прекадена, питата се разчупва на определен брой късове, като всеки един се нарича на член от семейството; има късове и за къщата, добитъка, Господ и/или Света Богородица. Според това в кое парче е парата, се определя при кого ще е късметът през годината.

На празничната трапеза са задължителни ястията от свинско месо, които основно я отличават от тази на Бъдни вечер. По традиция това е пача от сварената глава и/или краката на закланото по Коледа прасе.

Пече се и баница или пита с дрянови късмети. На масата се слагат орехи, мед, жито и ошаф. Задължително трапезата се прекадява с тамян, за да се прогонят злите духове.

Смятало се, че това време на годината е най-подходящо за предсказване на бъдещето и на този ден се извършват някои гадания.

Поверия и гадания

Схващането за празника като начало на новата календарна година, обуславя и повсеместно разпространените на гадания, свързани със здравето и благополучието на членовете на семейството, добитъка, плодородието и др.

Широко разпространена е практиката в огнището да се хвърлят дрянови пъпки, наречени на член от семейството, като се следи коя ще подскочи и ще се разпукне – смята се, че този човек ще бъде здрав през годината.

Широко разпространени са и брачните гадания, извършвани най-често от момите. Традицията на Василовден повелява първият залък от баницата с късметите, неженените да сложат под възглавницата си, вярвайки, че когото сънуват, той ще е бъдещият им съпруг.

Някъде момите стават рано сутринта, премитат къщата и отиват на бунището да изхвърлят сметта, ослушвайки се кое ще е първото мъжко име, което чуят; вярват, че ще се омъжат за човек със същото име.

Ако ядките на орехите са едри и здрави, здраво ще е семейството.

Кихне ли някой, приема се за добър знак и на името на кихналия се нарича първото родено напролет домашно животно.

Белязани с конец листа от бръшлян се оставят под стряхата през нощта в паничка с вода. Сутринта гадаят според това, чие листо е свежо или увехнало.

С вода, в която е натопен дрян, моми и жени мият косите си, за да са здрави и лъскави.

Имен ден празнуват: Васил, Василкa, Вeсeлин, Вeсeлинa, Вeсeлa и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 6 февруари 2025 година

Таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост, предлагат от БСП - Обединена левица. Промените ще бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни продукти. Ограниченията ще важат за търговски обекти с годишен оборот над 10 млн. лв. Санкциите за неспазване на ограниченията да могат да достигат до 3% от оборота,..

публикувано на 06.02.25 в 18:00

Село Ослен Криводол ще почете свети Харалампий - покровител на пчеларите

Жителите на мездренското село Ослен Криводол ще почетат свети Харалампий Магнезийски - покровител на пчеларите и меда. На 10 февруари те ще се съберат, за да отправят молитви за здраве и благополучие. Събитието ще се проведе от 8:30 ч. в заведението на местен дългогодишен пчелар. Присъстващите ще могат да се почерпят с топла питка и мед и да..

публикувано на 06.02.25 в 16:42

Митничари откриха над 8000 парфюма с неясен произход на Дунав мост 2

Над 8000 парфюма , за които има съмнение, че са фалшиви, са задържани в района на Дунав мост 2 . Митнически служители са извършили проверка на български товарен автомобил, превозващ стока от България към Италия. Селектирани са две от пратките в групажа, описани в товарителницата като "козметика".  При извършената митническа проверка е установено,..

публикувано на 06.02.25 в 15:45

Виктория Топалска представя книгата си "По(д)правки" в Монтана

На 10 февруари Виктория Топалска ще представи втората си книга, озаглавена "По(д)правки“ в град Монтана .  Изданието е сборник с разкази, вдъхновени от живота. Част от тях са хумористични и разглеждат теми като майчинството, работата и семейните отношения, докато другата част е по-емоционална и докосваща душата. Авторката казва, че заглавието..

публикувано на 06.02.25 в 15:09
Възстановката на 3 март 2024 година във Видин.

Видин ще отбележи 3 март с историческа възстановка

Сдружение за съхранение на национални традиции "Бдинци" - Видин организира на 3 март, националния празник на България, възстановка на събитията от 1877-1878 година. Инициативата включва участието на ученици, за да усетят празника, обясни Иво Иванов , председател на организацията: "За втора година наблягаме да работим с деца. Пуснали сме..

публикувано на 06.02.25 в 15:07

Община Макреш ще търси финансиране за здравен пункт в Подгоре

Общинската управа в Макреш ще кандидатства по проект за изграждане на здравен пункт в село Подгоре . Финансирането се осигурява от Механизма за възстановяване и устойчивост. „Този проект трябваше да стартира миналата година, за да се кандидатства трябва да отговаря съответното населено място на определени критерии. Един от критериите е да няма..

публикувано на 06.02.25 в 14:00

Бившият военен клуб в Белоградчик става информационен център

Нов културен туристически информационен център ще има в Белоградчик . Той ще се помещава в сградата на бившия военен клуб, каза за Радио ВИДИН кметът на общината Боян Минков : "Това предложение, което приехме и стана наше решение, да преобразуваме собствеността на една емблематична сграда, а именно - сградата на бившия военен клуб на 15-ти..

публикувано на 06.02.25 в 12:30