Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакват ни температури над нормата през януари

| обновено на 07.01.20 в 12:18
Видинчани се възползваха от хубавото време днес, за да се разходят в Крайдунавския парк в града.
Снимка: Полина Тодорова


През януари средната месечна температура ще бъде над нормата. Първият месец от новата година идва с атмосферни условия като тези, които изпратихме през старата, казва професор Георги Рачев, климатолог, който от 35 години професионално се занимава с изследване на климата. Засушаването ще продължи.

"Годината я изпратихме като топла. Рекорди по отношение на високи температури нямаше, но пък имаше продължителни периоди с температури над нормата. Рекордът е на база годишна температура. Във Видин температурата е с градус по-висока от това, което е наблюдавано в предишния период (от 1960 до 1991 година). Топла година с недостатъчно валежи. Годишните валежи са 80 % от нормата за Видин. Казвам го, защото така продължават нещата и в началото на новата 2020. Навръх Нова година трябваше да имаме перфектна синоптична обстановка. Над Северна Гърция и Южна България трябваше да остане блокиран средиземноморски циклон, а с това - да се изсипе един хубав сняг. Циклонът обаче мина през Южна Гърция, а след това към Израел и Йордания. Де факто до средата на януари ще видим само някоя друга снежинка. Времето ще е сухо. Температурите ще са над нормалните. Във Видин ще се стигне до 10, дори 12 градуса. Почти 2 градуса над нормата ще се наблюдава през следващите седмици. Валежи няма да има. Засушаването, което започна през август, ще продължи".

През април 2019 година сдружение "AirBG" представи обобщени данни от наблюденията си за чистотата на въздуха в реално време. Изводът е, че по време на отоплителния сезон въздухът във Видин е най-замърсен. Във града през миналата година са регистрирани 120 дни на замърсяване на въздуха с наднормени стойности. Измервателните уреди на изпълнителната агенция по околна среда отчитат редовно концентрация на фини прахови частици 125 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимото.

Основният замърсител на въздуха е битовото отопление. Докато не минем на централизирано отопление или на газ, въздухът ще продължи да бъде замърсен през зимата, на мнение е професор Рачев.

"От десетки години основният проблем е битовото отопление. В момента има повече коли и е вярно, че са сериозен замърсител. Обаче те се движат и през лятото. Вече не говорим за онези коли на оловен бензин. Консумацията на гориво е по-малко, отколкото беше. Хората не могат да останат на студено. Палят печките, отопляват се на твърдо гориво. В района на Северозапада, пък и не само там, се използват некачествени горива. Дървата, които ползваме, са микс от полето и от двора. Печките са стари. Горят се пластмаса, дрехи и маратонки. Всичко постъпва в атмосферата. Битовото отопление на газ не е разпространено. Ние сме на последно място в ЕС. Трябва да минем на централизирано отопление или на газ. Ако ли не - проблемът ще остане. Чист въздух през зимата не бива да бъде очакван в скоро време, за съжаление".

Община Видин работи по проект "Подобряване качеството на атмосферния въздух", който се финансира от ОП "Околна среда" и е за около 12 млн. лева. Този проект е насочен към намаляването на фините прахови частици от битовото отопление чрез подмяната на отоплителните устройства на твърдо гориво. Ще се предложи на гражданите да се подменят тези горивни инсталации са такива, работещи на пелети, каза в края на месец декември за Радио ВИДИН инж. Борислав Борисов, началник отдел "Екология, инфраструктура, инженерни мрежи и съоръжения" към общината.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07