Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 163 милиона са инвестираните средства по оперативните програми във Видинско


Над 163 милиона са договорените средства по Оперативните програми в област Видин по-малко от една година преди края на втория програмен период. 149 договора от 94 бенефициента - общини, бизнес, неправителствени организации, културни и образователни институции, отделни физически лица, са сключени в периода 2014-2020 година. До края на периода остава по-малко от година, каза Цветомир Ценков, експерт в ОИЦ-Видин:

"Договорената безвъзмедна финансова помощ е в размер на 141 675 323 лева. Най-много са средствата по ОП "Околна среда" - над 55 милиона. С инвестициите от тази програма Община Видин изпълни стройтелните дейности по пречиствателната станция за отпадъчни води (19 505 984 лева), както и стартиращият проект за подобряване качеството на атмосферния въздух (12 453 598 лева). По него ще бъдат подменени отоплителните тела на няколко хиляди домакинства на територията на Общината с климатици или с пелетни камини. Реализирането на този голям проект ще се осъществи на два етапа до 2024 година. Първият ще е подготвителен. Най-големият проект е този на ВиК-Видин, за изграждане на инфраструктура. Ще се финализира през 2024 година. ВиК дружеството тук е втори бенефициент по усвоени средства, непосредствено след Община Видин. На трето място е Община Белоградчик".

Втора по инвестирани европейски средства в област Видин е Оперативна програма "Региони в растеж". По нея са договорени 15 проекта на обща стойност малко над 45 милиона лева.

"По програмата, която инвестира в инфраструктурата, бенефициент са публичните власти - общините Видин и Белоградчик. Чрез програмата общините Видин и Белоградчик интервенират в градската си инфраструктура - обществени сгради и пространства, сгради с културно-историческо и социално предназначение, жилищни блокове, училища. Парите за бизнеса растат, това отчитаме. Значително увеличение на договорените средства, спрямо първия програмен период, се наблюдава при Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" - 60 договора на 56 бенефициента на обща стойност над 34 милиона лева, при 7 договора на 7 бенефициента на стойност почти 12 милиона лв. за периода 2007-2013 година. Така, като съвкупност, проектите на бизнеса в област Видин се нареждат на второ място след най-големия бенефициент на европейски средства в областта - Община Видин. Радващо е, че проектите са за иновации, за ново оборудване. Имаме 12 проекта за стартиращи фирми. В първия период нямахме нито един. През 2020 година акцент в работата на ОИЦ-Видин ще е работата с бизнеса. Ще има възможност за дигитализация на малките и средните предприятия. Предстои и процедура за иновации". 

Над 8 милиона са средствата от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в област Видин, с които 23-те бенефициента реализират общо 29 проекта: проекти със социална насоченост и за заетост, квалификация и преквалификация на работната ръка. 

До момента водещи бенефициенти на европейски средства по Оперативните програми в област Видин са общините Видин, Белоградчик и ВиК-Видин. Община Видин е с 14 проекта на обща стойност над 73 милиона лева.  ВиК-Видин е бенефициент по два проекта на стойност почти 24 милиона. На трето място по брой договорени средства се нарежда Община Белоградчик. Местната власт в „града под скалите“ е с 15 договорени проекта на стойност над 9 милиона лева. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25