Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко водолюбиви птици в Монтанско

Снимка: bspb.org

По-малко водолюбиви птици зимуват в област Монтана. Видовият състав се запазва. Топлата зима е причина за това. Специалисти извършиха 44-тото ежегодно Среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици за територията на РИОСВ – Монтана.


Преброяване е направено на язовир „Огоста” и по река “Дунав”, от село Връв до село Долно Линево. Среднозимното преброяване на водолюбиви и водоплаващи птици в Европа се извършва от 1967 г., а в България от 1990 г. Същото е официално приета методика за мониторинг на зимуващите водолюбиви птици и е част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие.


Преброяването на язовир “Огоста” се извърши в девет точки. Традиционно най-много са зеленоглавите патици, които са ловен обект. Забелязани са и защитени видове. Наблюдавани са 12 вида с обща численост 1 068, като видово разнообразие на птиците е по-малко в сравнение с миналата година, когато са наблюдавани 19 вида с обща численост от 3000 птици.


В 19 точки е извършено наблюдение по поречието на река “Дунав”. Преброени са общо 3 600 птици от 22 вида, като за сравнение през 2019 г. са наблюдавани общо 5116 птици от 21 вида.


Обобщените данни показват, че сега са забелязани общо 4 700 птици от 24 вида, докато през 2019 г. са установени над 8000 птици от 24 вида.


Видовият състав на зимуващите водолюбиви птици се запазва в сравнение с предишни години, но числеността на птиците е по-малка, което може да се отчете с нетипично топлата зима в Северна и Западна Европа и  България в средата на месец януари на 2020 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва ремонт на пистата на стадиона във Враца

В началото на март започва дългоочакваният ремонт на лекоатлетическата писта на стадион "Христо Ботев" във Враца . Новината съобщи в социалните мрежи кметът на Враца Калин Каменов. Градоначалникът уточни, че вече има избран изпълнител на обекта и съвсем скоро градът под Околчица ще има адекватна инфраструктура за лекоатлетите. Това е поредният..

публикувано на 04.03.25 в 09:39

Куклен театър „НАТФИЗ“ ще гостува в Монтана

Спектакълът „Фолклорна магия от Пирин“ на Куклен театър „НАТФИЗ“ ще гостува в Монтана на 07 март. Гастролът е по инициатива на Куклен театър „Патилан“ Монтана, съобщават от културната институция. Автор и постановчик на „Фолклорна магия от Пирин“ е проф. Боньо Лунгов, а режисурата е на проф. д-р Константин Каракостов. Композитор на..

публикувано на 04.03.25 в 09:29

Разрешиха на КОЦ - Враца да продаде бус и рентген

Общинският съвет във Враца разреши на Комплексния онкологичен център да се раздели с ненужни дълготрайни материални активи. Това се случи на последното редовно заседание на местния парламент. Неизползваеми автомобил и рентген ще се продават на търг, организиран от Комплексния онкологичен център във Враца. Принципалът на лечебното заведение, какъвто е..

публикувано на 04.03.25 в 08:45
Снимката е илюстративна

Планова техническа профилактика на предаватели на БНР

Поради извършване на планова профилактика на предавателя ни в Белоградчик, сигналът на Радио Видин на честота 106.8 мегахерца, ще има прекъсвания днес, 4 март от 9 до 17 часа.  Може да слушате РАДИО ВИДИН на честоти за Видин  - 97,1 мегахерца, за района на Враца на 94,4  и за района на Монтана на 103,9 мегахерца.  Слушайте Радио Видин и през интернет на..

публикувано на 04.03.25 в 07:28

Раковишкият манастир събра стотици в празничния ден

Паметно честване на Националния празник - 3 март, бе организирано от Община Макреш в старинния Раковишки манастир "Св. Троица", където през 1850 година е взето решението за Въстанието в Северозападна България. Още от ранни зори родолюбиви българи от Кула, Белоградчик, Видин и от околните населени места в община Макреш изпълниха двора на манастира.  Отец..

публикувано на 03.03.25 в 17:10

Белоградчик отбеляза Трети март

Честването на националния празник в Белоградчик започна с изпълнения на духовия оркестър към Народно читалище "Развитие - 1893 г.". След това под звуците на химна бе издигнато знамето на Република България. Архиерейският наместник на Белоградчишка духовна околия отец Рафаил отслужи панихида в памет на героите, загинали за Освобождението на България...

публикувано на 03.03.25 в 16:30

Лом отбеляза 147 години от Освобождението

Началото на тържественото честване, което се проведе пред паметника на Дядо Цеко Петков - Войводата, дадоха читалищни танцови фолклорни състави. Слово по случай 3-ти март произнесе кметът на община Лом Цветан Петров.  “Трети март е свещена дата за българския народ. На този ден завършва вековната националноосвободителна борба, тръгнала от..

публикувано на 03.03.25 в 16:15