Национална програма за ограничаване употребата на психо-активни вещества в горен курс на образование ще стартира пилотно в две училища във Видин. Тя е под наслов "От връстници за връстници" и се изпълнява в 12 града в страната. От Общинският съвет по наркотични вещества в продължение на два дни обучаваха доброволци от Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" и Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков", които ще участват в програмата.
"Доброволците от тези две училища ще бъдат обучени и след това ще влязат при свои връстници, където ще проведат пет поредни занятия с цел повишаване капацитета на младите хора, развиване на социални умения и развиване на личностните умения, така че да не им е нужно да употребяват психо-активни вещества"- съобщи психологът към Общинския съвет по наркотични вещества Велислава Цанкова.
Сред доброволците, които ще помагат на свои връстници, са 11-класничката от Природо-математическата гимназия Анна-Мария и Мария Микова, която е 10 клас.
"Случавало ми се е да виждам хора, които са употребили дадени вещества… Предполагам и знам, че тук ще се науча на много неща, които мога да използвам в такива ситуации, за да помогна"- обяснява Анна-Мария.
Мария Микова: "Все още сме млади и искаме да знаем повече, защото, ако попаднем в средата, в която хората използват такива опияняващи вещества, трябва да имаме представа къде сме се забъркали и с какво точно, за да се предпазим."
Марихуаната и амфетамините са най-употребяваните психо-активни вещества, а възрастта, на която най-често посягат към дрогата, е 15-16 години, сочи проучване на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин.
Предстояща реорганизация на движението във Видин ще бъде подложена на обществено обсъждане в петък. Няколко улици ще влязат в територията на Синята зона, но след като претърпят основен ремонт. Улиците са "Дондуков" в частта от "Цар Симеон Велики" до "Екзарх Йосиф", а другата част е улица "Железничарска", която ще продължи до улица "Васил Левски"...
Община Белоградчик получи награда за принос в градското реновирано строителство на тазгодишното издание на Luxury Property Awards 2025, което се проведе в хотел „Краун Плаза София“. Отличието е присъдено за летния кинотеатър „Гъбите“ , възстановен и модернизиран като част от усилията на общината за подобряване на градската среда. Община..
Община Видин търси финансиране на проекта за реконструкция на пътя към село Рупци до село Каленик. Това съобщи заместник-кметът по финансови политики Мартин Дончев: "Той е одобрен, имаме такъв проект... И мостът преди Рупци е в тежко състояние и се търси финансиране в момента. Ще Ви излъжа колко милиона е. Със сигурност беше над 10 цифрата. Той..
Математическата гимназия във Видин стартира нов проект "Без агресия, за сигурна образователна среда в училище" . Той дава възможност за подкрепа на образователно-възпитателния процес по превенция на агресията и тормоза сред децата. По него ще се обучават ученици, учителите и родителите, каза Нора Иванова, педагогически съветник: "Този проект е в..
Общо 93-ма пациенти, зависими от опиати, са преминали през клиника за психотерапия и зависимости във Видин. Над 150 човека са потърсили психологична подкрепа по различни поводи, извън зависимостите, каза д-р Румен Димитров, психиатър и ръководител на видинската клиника. "Вече девет години работата ни е свързана с психиатрична и с..
Предстояща реорганизация на движението във Видин ще бъде подложена на обществено обсъждане в петък, 17 октомври. Няколко улици ще влязат в територията на Синята зона, но след като претърпят основен ремонт. Улиците са "Дондуков" в частта от "Цар Симеон Велики" до "Екзарх Йосиф", а другата част е улица "Железничарска", която ще продължи до улица "Васил..
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана отчита завишение на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания . През изминалата седмица са регистрирани 24 случая, с 10 повече от предходната. Увеличение има и при болните от Covid-19. За изминалата седмица хигиенната инспекция в Монтана отчита завишение на общата заболеваемост от 65..