Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата, родителите и електронните устройства

Как влияе прекомерното използване на смартфони и таблети върху въображението на малките деца. Отговорът е- пагубно, защото престоят пред екрана "краде" от въображаемите им приятели и приказни герои. Това установи британско проучване сред възпитателки в детски ясли и градини, цитирано от "The Independant".


Две трети от учителките са убедени, че електронните  устройства намаляват креативността на децата, имат по-малко творчески идеи, фантазията им не е така развита, защото очакват някой друг да ги забавлява и да им предоставя нещо наготово. Освен това електронните устройства влияят негативно не само на творческите способности, децата на възраст 3-5 години, които стоят пред екрана повече от 2 часа на ден, по-късно имат проблеми с поведението и се концентрират по-трудно. Дали това го знаят днешните български родители? 

"Играят на таблети и на телефони, ако не са на училище -постоянно, ако са на училище - по 2-3 часа, на 6 и на 3 години са, това се отразява лошо на децата, научават е и неща, които не са хубави за тях...ограничаваме ги, повече игри навън и това е...Разрешаваме им, но е неизбежно, в добра посока - съвременни са, в лоша- за здравето и за очите, затова да е с мярка...Няма как да не се ползва, предимно след детска градина, научава много неща, прилага гледането на филмчетата, но я болят очичките и затова трябва да е умерено, гледа 15-20 минути и приключва."
 

За да се развиват правилно децата, те трябва да общуват повече с родителите си, с близките си и децата на тяхната възраст вместо да прекарват времето си пред екрана, смятат специалисти. Потърсихме мнението на  преподавател с дългогодишен опит- Веселка Матеева главен учител в ДГ "Арабела" Видин:



"Трябва да се говори за две отделни неща, които вървят заедно, интернет предоставя много информация, но тя се подрежда в таргет групи и ни се подава определена информация, която ни интересува и всъщност имаме достъп до много едностранчива информация. Следващото - мобилните устройства имат силно електромагнитно излъчване......уврежда се начина на предаване на гена.... 90% от енергията на мозъка отива за използването на зрителния нерв, тоест ако непрекъснато дразним очите, това значи, че взимаме от енергията на другите си сетива."


И още -  еднакви ли са понятията, получени в живия живот и чрез екрана. За да се изгради едно понятие, първо се започва чрез физически контакт - чрез устата, ръцете и чрез очите - допълва Веселка Матеева:

"Едно дете, което възприема понятието "чаша" не в триизмерното пространство, а в двуизмерното, каквото е телевизорът, не може да изгради понятието в неговата пълнота. Стеснява се понятийната система на човека, а оттам и въображението... Поради тази причина се наблюдава  забавяне в говора на децата и често се наблюдава, че детето говори на неразбираем език. Стигаме до социалните умения, изгубват уменията си за комуникация в живия свят. ..Трябва много малко телевизия да гледат децата, особено децата до 3-4 години, трябва да са навън в природата, защото цветовете в природата не са толкова ярки и не претоварват нервната система."

 

Престоят пред екрана намалява въображението, децата губят представите си за реалния свят и умението да общуват помежду си. Най-доброто въздействие върху нервната система е престоят сред природата, казва Веселка Матеева:


"Наблюдавам това, че децата с голяма лекота се отказват от игра, за да гледат филмче...Предпочитат моделите на насилието в известен смисъл. Без семейството не става, това е основата..., личният пример, ако детето вижда родителя, че е на телефона само и то ще прави това, ако вижда родителя, че чете книга и то ще чете, ако ходи на театър и то ще ходи на театър."

 

Личният пример в семейството е най-важното условие за поведението на малчуганите.  Родителите трябва да общуват повече с децата си за сметка на телевизията и компютъра - смятат и здравните специалисти. От Американската академия по педиатрия препоръчват на родителите до 18 месеца напълно да забранят електронните устройства, от 18-24 месеца децата могат да гледат образователни програми. Във възрастта между 2-5 години престоят пред екрана да е ограничен, не повече от 1 час на ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20