Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Борован помага за събиране на средства за изгорялата конна база

4
Снимка: Ива Антонова

Община Борован организира дарителска кампания за събиране на средства за изгорялата конна база в с. Сираково. При неизяснени все още обстоятелства в конюшната изгоряха 11 коня за езда. В конната база тренираха деца и се провеждаха и терапевтични занимания за деца с увреждания. 

"Казвам се Дияна Младенчева, собственик съм на един от изгорелите коне и на едно "бебенце", което чакахме. Всъщност аз казвам, че са две, защото чакаме ДНК пробите за произход на кончетата, които така и не дойдоха. За мен са две, защото сърцето ми пази две кончета и един възрастен кон вътре. Той беше най-скъпото животно, най-скъпото незаменимо животно, просто цяла България плаче за този кон в момента. Това конче, ако попитате всеки един, който се е докоснал до него и го познава по един или друг начин, ще ви каже, че това е един умен кон. Кон, който ти чете мислите, кон, който те пази първо теб преди себе си. Кон, който е оставил много специален отпечатък в сърцето на всеки, докоснал се до него. Да, аз обичам коне и цял живот съм обичала и съм искала да работя с коне и да съм до тях, обичам всеки един кон, но този кон...., дори  не мога да опиша какво всъщност чувствам."

Мерзух е един от 11-те коня - 7 възрастни и 4 новородени, които изгоряха в неделя сутринта в Борованското село Сираково. По данни на полицията пожарът е възникнал от късо съединение, поради нестандартно изпълнена електрическа инсталация. 

"По мое искане, тъй като животните се държат неадекватно в една такава ситуация, в случая пожар, аз изисках да бъде направена аутопсия по законен начин от три животни се взе проба, за да се установи причината за смъртта им. Те че са изгорели, изгорели са, но дали са се задушили преди това и са умрели, защото не са помръднали или нещо друго се е случило, не можем да кажем, а аз за себе си искам да знам", допълни Дияна Младенчева."

За Дияна Младенчева изгорялата база в село Сираково е като втори дом. Дом не само за нея, а и за децата и:

"Моето дете е със симптоматика, това не е все още диагноза, защото не са ясни причините от къде идва и какви ще са последиците, понижен мускулен тонус, не говори все още и изостава в развитието си. Първия път, когато го качих на кончето беше като торба, а сега се друскаше и казваше "тръс, тръс". Детето ми тук се опита да започне да говори, тук стана социален, започна да забелязва, че около него има и други същества, освен него самия. Наистина много, много добре му се отрази идването тук, ходеше, хранеше конете, закачаше ги, той е зле- не може да кляка, да става, не може да кара колело и аз тази година се надявах и това да постигна благодарение на коня си. Като моята идея беше този кон да помага и на други деца, довеждали сме веднъж, два пъти и други деца, които са се качвали и това им влияе много добре. Променя тяхното ежедневие поне. Не знам какво да ви кажа- пътят напред е неясен, защото не знаем какво се е случило, но искаме дейността тук да продължи, за да държим душите си и психиките си здрави, защото това място бе нашия отдушник след тежките дни и сивото ежедневие."

За да подпомогне възстановяването на конюшнята, община Борован предостави дарителската си сметка, която ползва при набиране на средства за пострадали при бедствия:

"Община Борован разполагаше с тази сметка, която предоставя на своите граждани, за да могат да се възстановят след някакво такова тежко събитие в животите си. И така я предостави и на нас, за да се събират средства да оправим конната база и евентуално да възстановим животните и дейността."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18