Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделеното пътуване- все по-популярно

Споделеното пътуване става все по-популярно, особено сред младите българи. Идеята на този вид придвижване е, че хора (познати, близки, приятели или дори непознати), водени от една и съща цел- да стигнат от една точка до друга, споделят разходите за път на автомобила. Повечето хора, които пътуват по този начин, използват социалните мрежи- там става и уговорката между шофьор и пътник. Лъчезар Стефчев е млад мъж от Видин, който предпочита да пътува споделено, заради удобството да избира по-късен час на тръгване.


"Хората си търсят компания, не всеки обича да пътува сам, от друга гледна точка е доста удобно, защото ако някой работи до късно и няма линия автобусна до даден град, това е алтернатива. Свързваме се в групи в социалните мрежи, там има различни групи примерно Видин-София, София-Пловдив и мн. др. Пишат хората кой кога иска да тръгне. По-бързо се стига до дестинацията, може да спреш, тоалетна, кафе, цигара. Попадам предимно на млади хора, имаме за какво да си говорим. Не всеки път ми искат пари, иначе парите са символични при споделеното пътуване. По този начин може да се пътува из цяла България."


Водачи на леки автомобили казват, че споделят пътуванията си за икономия, както и заради това да не са сами по време на по-дълги маршрути:


"Пътувам споделено, основно в социалните мрежи се намират хора. Публикувам в социалните мрежи кога и до къде отивам и който иска да стигне до същото място, се присъединява. От една страна споделяме разходите, другото е- пътуваш повече време, да не си сам, всичко може да стане по пътя... Няма нищо лошо в цялата история. Това е прекрасна инициатива, всеки, който го прави, пести средства, по този начин се защитава и природата. Приветствам тази идея и го правя в интерес на истината. Аз съм от хората, които обичат компанията по време на път. В интерес на истината, когато хората са познати или приятни, няма никакъв проблем... Аз не пътувам по този начин. Работата ми е свързана само със служебно пътуване, не ми трябва никой. Не ми се е налагало, ако се тръгне за море- да, но не съм пътувал споделено."


Факт е, че споделеното пътуване носи икономии и удобства на хората, които избират този начин на придвижване. Но да не забравяме, че все пак това да качиш непознат в колата си има и своите рискове, затова трябва да бъдем внимателни. Друг, проблем е, че граница между нелегалния обществен превоз на пътници и споделеното пътуване е тънка. Припомняме, че въпреки скорошните предложения на депутатите за криминализиране на нелегалния обществен превоз, в мотивите на законопроекта изрично е посочено, че споделеното пътуване остава извън обхвата на промените. Причина за това е, че при него не са налице предпоставките за осъществяване на дейността "обществен превоз на пътници".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Божията любов няма граници

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница.  Днешната неделя  е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..

публикувано на 02.02.25 в 08:00

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52