Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин обсъдиха политики за енергийна ефективност, качество на въздуха и възобновяеми източници

2
Снимка: БГНЕС

Най-голям принос в замърсяването на въздуха има отоплението на домакинствата с мокри дърва и въглища. Данните от изследванията бяха посочени по време на информационен ден на тема "Общински политики за енергийна ефективност на общински и жилищни сгради и качество на въздуха в община Видин и методите за гражданско участие в тяхното формиране". Когато говорим за качество на въздуха, бързи мерки трябва да бъдат предприети и те вече се предприемат за модернизиране на начина, по-който ние се отопляваме, каза за Радио Видин Лиляна Аджарова, председател на Асоциацията на българските енергийни агенции.

"Има предвидени някъде около 3600 домакинства, на които да бъдат сменени примитивните печки на дърва и въглища. Също така, има предвидени около 3400 жилища, които до 2030 година трябва да бъдат обновени или санирани. Когато говорим за обществените сгради, трябва да подразбираме смяна на отоплението на нафта, с отопление на други горива и смяна на котлите. Почти всички общински сгради във Видин ги познаваме от посещение. Тук има много стари котли, които са на повече от 40 години, даже повече от 50. Няма специалисти вече, които да ги познават тези котли, толкова са стари и те са на замърсяващо гориво", обясни Лиляна Аджарова.

Колко ще струва модернизирането на жилищните и обществени сгради за енергийна ефективност и от къде ще дойдат средствата?

"Когато говорим за промяна на горивната база на домакинствата, финансирането на тази смяна на около 3600 домакинства, ще стане в рамките на оперативна програма "Опазване на околната среда". Там има резервирани средства за община Видин и за други общини, които имат проблеми с въздуха. Тъй като и по мнение на световната банка, община Видин имаше една от най-добрите качествени програми за управление качеството на въздуха, нещата доста бързо ще се придвижат, за да може тази смяна да стане факт, т.е парите са осигурени. Когато говорим за общинските сгради, имаме предвид училища, детски градини, културни, социални и др. заведения, трябва да се търсят всички възможности за финансиране. Това са и Норвежката програма, там може например да се преминава към термо помпи, към някои други възобновяеми енергийни източници, т.е. да се променя горивната база. Това е оперативна програма "Региони в растеж" и други програми. Изисква се Общината да бъде достатъчно активна, за да привличат тези средства."

В рамките на презентацията от "Асоциация за социална отговорност и развитие чрез иновации" са провели анкета сред 110 видински граждани, фокусирана върху ангажираността на гражданите на община Видин в планирането и изпълнението на местните политики за енергия, околна среда и въздух. Резултатите от анкетата показват, че има известна познаваемост на общинските политики сред видинчани, каза Амалия Аббас, председател на асоциацията.

"Положителен резултат от от анкетата е, че над 67% от гражданите заявяват желание да се включат в процесите по формулиране и прилагане на тези политики, но очевидно има недостатъчна информация. Начините за включването на граждани са много видове, като има три основни метода. Единия е чрез финансови похвати, това е когато се създават фондове към общината. Останалите два вида са традиционни методи- дни на отворените врати, обществени обсъждания, граждански съвети, отворени дискусии и съответно дигитални методи, като уеб портали, електронни дискусии, информационни системи и разбира се мобилни приложения."

Видинчани смятат, че можем да бъдем полезни, като спрем да се отопляваме на дърва и въглища:

"Аз като гледам и по другите държави има слънчеви батерии по блоковете, които се слагат и въобще може да се измисли някакъв по-рационален начин за спестяване на средства на гражданите и опазване на околната среда... Ние сме много бедни, затова си палим печките още, ако имахме възможност, можеше да се отопляваме и на друго...Общината може да даде някакви заеми за енергийна ефективност... Саниране на блоковете."

Дали ще успеят видинчани да модернизират своите жилища за енергийна ефективност и ще намали ли достатъчно това вредните фини прахови частици и въглероден диоксид във въздуха, който дишаме, само времето ще покаже.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59
Богоявление в Берковица

В Берковица и Вършец ще почетат Йордановден

Община Берковица кани всички на празничното събитие по ритуалното хвърляне на кръста днес, 6 януари, от 11:30 ч. По традиция това ще стане на басейн “Свети Георги Победоносец”. На събитието ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет, след което Светият кръст ще бъде хвърлен във водата за здраве и благоденствие. Тези, които не са се..

публикувано на 06.01.25 в 09:27