Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин обсъдиха политики за енергийна ефективност, качество на въздуха и възобновяеми източници

2
Снимка: БГНЕС

Най-голям принос в замърсяването на въздуха има отоплението на домакинствата с мокри дърва и въглища. Данните от изследванията бяха посочени по време на информационен ден на тема "Общински политики за енергийна ефективност на общински и жилищни сгради и качество на въздуха в община Видин и методите за гражданско участие в тяхното формиране". Когато говорим за качество на въздуха, бързи мерки трябва да бъдат предприети и те вече се предприемат за модернизиране на начина, по-който ние се отопляваме, каза за Радио Видин Лиляна Аджарова, председател на Асоциацията на българските енергийни агенции.

"Има предвидени някъде около 3600 домакинства, на които да бъдат сменени примитивните печки на дърва и въглища. Също така, има предвидени около 3400 жилища, които до 2030 година трябва да бъдат обновени или санирани. Когато говорим за обществените сгради, трябва да подразбираме смяна на отоплението на нафта, с отопление на други горива и смяна на котлите. Почти всички общински сгради във Видин ги познаваме от посещение. Тук има много стари котли, които са на повече от 40 години, даже повече от 50. Няма специалисти вече, които да ги познават тези котли, толкова са стари и те са на замърсяващо гориво", обясни Лиляна Аджарова.

Колко ще струва модернизирането на жилищните и обществени сгради за енергийна ефективност и от къде ще дойдат средствата?

"Когато говорим за промяна на горивната база на домакинствата, финансирането на тази смяна на около 3600 домакинства, ще стане в рамките на оперативна програма "Опазване на околната среда". Там има резервирани средства за община Видин и за други общини, които имат проблеми с въздуха. Тъй като и по мнение на световната банка, община Видин имаше една от най-добрите качествени програми за управление качеството на въздуха, нещата доста бързо ще се придвижат, за да може тази смяна да стане факт, т.е парите са осигурени. Когато говорим за общинските сгради, имаме предвид училища, детски градини, културни, социални и др. заведения, трябва да се търсят всички възможности за финансиране. Това са и Норвежката програма, там може например да се преминава към термо помпи, към някои други възобновяеми енергийни източници, т.е. да се променя горивната база. Това е оперативна програма "Региони в растеж" и други програми. Изисква се Общината да бъде достатъчно активна, за да привличат тези средства."

В рамките на презентацията от "Асоциация за социална отговорност и развитие чрез иновации" са провели анкета сред 110 видински граждани, фокусирана върху ангажираността на гражданите на община Видин в планирането и изпълнението на местните политики за енергия, околна среда и въздух. Резултатите от анкетата показват, че има известна познаваемост на общинските политики сред видинчани, каза Амалия Аббас, председател на асоциацията.

"Положителен резултат от от анкетата е, че над 67% от гражданите заявяват желание да се включат в процесите по формулиране и прилагане на тези политики, но очевидно има недостатъчна информация. Начините за включването на граждани са много видове, като има три основни метода. Единия е чрез финансови похвати, това е когато се създават фондове към общината. Останалите два вида са традиционни методи- дни на отворените врати, обществени обсъждания, граждански съвети, отворени дискусии и съответно дигитални методи, като уеб портали, електронни дискусии, информационни системи и разбира се мобилни приложения."

Видинчани смятат, че можем да бъдем полезни, като спрем да се отопляваме на дърва и въглища:

"Аз като гледам и по другите държави има слънчеви батерии по блоковете, които се слагат и въобще може да се измисли някакъв по-рационален начин за спестяване на средства на гражданите и опазване на околната среда... Ние сме много бедни, затова си палим печките още, ако имахме възможност, можеше да се отопляваме и на друго...Общината може да даде някакви заеми за енергийна ефективност... Саниране на блоковете."

Дали ще успеят видинчани да модернизират своите жилища за енергийна ефективност и ще намали ли достатъчно това вредните фини прахови частици и въглероден диоксид във въздуха, който дишаме, само времето ще покаже.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето Основно училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00