В Община Кула се проведе среща с гражданите на общината на представители на Областна дирекция по безопасност на храните Видин, която е една от планираните срещи в област Видин на всички заинтересовани страни на регионално и местно ниво, ангажирани с контрола, превенцията и предотвратяването на разпространението на болестта Африканска чума по свинете в България и област Видин. Заболяването Африканска чума по свинете обхвана през 2019 година цялата територия на страната, имаше огнища и в област Видин, което доведе до унищожаването на хиляди животни и затварянето на големи животновъдни обекти. За постигането на ефективен резултат в борбата с болестта от голямо значение е навременното уведомяване и разяснение на предприетите от компетентните органи мерки, дейности и проблеми при прилагането им и контрол върху тяхното изпълнение. Мерките са насочени не само като свинете, а и към всички отглеждани животни в обекти тип "заден двор".
На срещата присъства директорът на Областна дирекция по безопасност на храните д-р Адриян Данков. Той обясни на аудиторията от местни животновъди, че заболяването африканска чума по свинете е нанесло тежък удар по отрасъла свиневъдство, все още заплахата не е отшумяла и ще се борим със заболяването още дълго време. В тази връзка се е наложило да се промени и законодателството в тази сфера, наложен е ограничен режим на личните стопанства и строга процедура за регистрация на животновъдните обекти, която трябва да се спазва. Според нея собственикът на животновъден обект трябва да подаде заявление в кметството на съответното населено място, което се препраща в ОДБХ, откъдето назначават комисия, която трябва да регистрира обекта, ако отговаря на съответните критерии. Заявлението е придружено от декларация, която собственикът подписва и в която се съгласява с тези критерии. Например, че обектът е негова собственост, ограден, водоснабден, притежава място за съхраняване на фуражи, защитен от достъп на диви животни, да позволява цялостна дезинфекция и други подобни. Всички животни в обекта трябва да са идентифицирани. Те се маркират на мястото на раждането в определени за различните категории животни срокове. За ветеринарно-медицинското им обслужване стопанинът трябва да има договор с ветеринарен лекар. При неизпълнение на тези изисквания, собственикът носи административна отговорност по Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Присъстващите собственици на животни резонно попитаха от къде ще се снабдяват с домашни свине, след като отглеждането на свине майки е забранено. Беше им разяснено, че прасета могат да се купуват от регистрираните развъдници и фамилни свинеферми, каквито има в град Дунавци и село Медовница. Основният въпрос, който тревожеше стопаните бе: какво ще се случи с животните, които те в момента отглеждат и които в същност са неидентифицирани. Възможностите, които им бяха разяснени, за съжаление, не ги удовлетвориха – съгласно сегашното законодателство, собствениците на неидентифицирани животни подлежат на глоба, трябва да заплатят пробите на животните си и при липса на заболявания, те ще бъдат маркирани и обектът – регистриран. Другата възможност е животните да се евтанизират. Присъстващите животновъди споделиха мнението, че при тези условия ще се унищожи отглеждането на домашни животни заради непосилните услови, въпреки, че тези законови изисквания са още от 2002 година и времето е било достатъчно за регистрация на животновъдните обекти по законовия ред.
Четири детски градини във Видин ще бъдат санирани. Източник на финансиране е Националният план за възстановяване и устойчивост. Предвидени са само мерки за енергийна ефективност, а не цялостен ремонт. Българският износ се очаква да нарасне с близо 6% годишно след присъединяването на България към еврозоната. Търговията със стоки може да се..
Творците от Литературен клуб "Хр. Ботев" при Народно читалище ”Просвета 1925” в Мездра организират първото си за 2025 година литературно четене на зимна тематика. То ще се проведе в читалнята на градската библиотека в четвъртък, 9 януари, от 17:00 часа. Входът е свободен.
Четири детски градини във Видин ще бъдат санирани. Източник на финансиране е Националният план за възстановяване и устойчивост. Предвидени са само мерки за енергийна ефективност, а не цялостен ремонт, обясни заместник-кметът Десислава Тодорова : "Обект на интервенция ще бъдат Детска градина "Русалка", Детска градина "Арабела", Детска градина..
Изцяло нова и съвременна експозиция ще има във видинския исторически музей "Конака". Ръководството на музея спечели финансиране от Министерството на култура , с което започва подготовка на необходимата документация за обновлението. Настоящата експозиция е подредена преди близо половин век - през вече далечната 1977 година. Идеята за изцяло..
Местната управа във Враца продължава да инвестира средства в обществения транспорт . Община Враца ще проведе пазарни консултации относно предоставяне на предложение с индикативна цена за възлагане на обществена поръчка за подмяна на местата за изчакване на рейсовете от масовия градски транспорт в селата на общината. Целта е премахване на..
Читалището във видинското село Старопатица участва в онлайн конкурс за обреден хляб . Инициативата е на културното средище в пернишкото село Пещера и е под надслов "Хлябът наш, който ни го даваш всеки ден". "Самото заглавие ме мотивира да се запиша", коментира секретарят на културното средище в Старопатица Корнелия Иванова : "Моят хляб е..
Служители на полицията в Монтана задържаха 55-годишен мъж за системно домашно насилие над двете му малолетни деца . На 7 януари постъпи сигнал за насилие в апартамент в ж.к. „Младост“ в града. При посещението на място е установено, че 12-годишно момче е с телесни наранявания – синина на крака и оток на лявата ръка, причинени в резултат на побой...