Находки от последните археологически проучвания в Северозападна България намериха място в националната изложба "Българска археология 2019", подредена в Националния археологически институт с музей в София.
Над 50 експоната от обекти във Видинска област са включени в експозицията. Те са датирани в различни епохи и обхващат период от VI-тото хилядолетие пр. Хр до края на XIV век от н.е., обясни археологът от Регионалния исторически музей във Видин Ваня Ставрева:
"Видинска област и Видинският музей участват с една изключително богата колекция, защото миналогодишният археологически сезон беше много плодотворен. Две витрини са с експонати от нашия край. Тъй като говорим за видинска област, въпреки че е на територията на Исторически музей Белоградчик, ще спомена и пещерата "Козарника". На практика най-ранните находки и най-късните - до XIV век, произхождат от нашата област. Така че покриваме всички епохи...Освен пещерата "Козарника", това е некрополът от късната бронзова епоха до село Балей. Той изненадва всеки сезон с нови впечатляващи находки и поради тази причина присъства всяка година в националната изложба. Освен съдовете, там има една много хубава и голяма антропоморфна фигура. Представен е и един обект от землището на Грамада, който обхваща един дълъг исторически период от VI-тото хилядолeтие преди н.е. до XIV век. Повече от 30 находки от този обект са включени в изложбата. Има много интересни антропоморфни фигури, съдове от римската епоха, накити от късното Средновековие. И последният обект, с който сме включени, това е един обект, от землището на Коста Перчово. Представени са накити и монети, които са намери през миналия археологически сезон."
Експонатите ще останат в София до 26 април, а след това ще се върнат във Видин и ще бъдат включени в голяма изложба, посветена на Международния ден на музеите - 18 май, и 110 години от основаването на Видинския музей.
Сред най-впечатляващите експонати в националната изложба е златна фалера от античната крепост Алмус в Лом. На същото място са открити и интересни бронзови апликации, разказа археологът от местния музей Валери Стоичков.
"През тази година за първи път получихме възможност да навлезем в доста ранни периоди, във втората половина на I век датираме една казармена постройка, която даде особено интересни материали, с които ние се включихме в изложбата. Освен един от акцентите, който е златната фалера, там открихме интересни бронзови апликации, едната от тях с посребряване, с една специфична изработка от това време и една висулка от конска амуниция. Тези материали, освен с високата си художествена стойност, дават една много важна информация за присъствието на военни части тук през втората половина на I век..."
Още един интересен археологически обект е представен в националната изложба. Той се намира в района на град Вълчедръм и е проучен под ръководството на доц. Методи Даскалов от НАИМ при БАН. Находки от него са подредени в три витрини в експозицията.
Най-посещаваният туристически обект в община Белоградчик - крепостта "Калето" , е финалист на Балканските награди за туризъм (Balkan Awards of Tourism Industry 2024), които ще бъдат връчени на 5 декември . Общини, хотелиери, туристически агенции и мениджъри в туризма от балканските страни ще превърнат София в столица на Балканите за десетото издание..
Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" е едно от 12-те български училища, което ще се бори за титлата "Училище-посланик на Европейския парламент за 2025 година". Това стана ясно на събрание на Евроклуба в учебното заведение днес. Програмата стимулира училищата на първо място по региони, каза за Радио ВИДИН..
Светлините на коледната елха в Лом ще заблестят утре, 5 декември, от 17:00 ч. на площад "Свобода" пред НЧ "Постоянство 1856". Музикален поздрав ще поднесат детски вокални и фолклорни състави, съобщават от местната общинска управа. На 13 декември празничната програма , която се организира от Община Лом, народните читалища „Постоянство“,..
Коледно ателие в отдел "Читалня" към библиотеката във Видин се проведе днес за най-редовните читатели. Повече разказа библиотекарят Людмила Георгиева: "Днес ще изработваме коледни камбанки, а на следващото ателие ще правим снежинки. Коледните камбанки ще се изработват от прежда, на една кука ще плетем с нашите баби, които са наши редовни читателки...
Във Врачанския драматично-куклен театър започнаха репетициите по една от емблематичните пиеси на Йордан Радичков - „Лазарица“ . Режисурата на спектакъла е поверена на Петринел Гочев. Сценографията и костюмите са дело на Надя Василева-Ковачовска. В ролите ще видим популярни актьори от трупата на театъра, сред които Кирил Стаменов, Вероника..
В рамките на 20-ина минути тази сутрин е бил затворен проходът "Петрохан". Екипи на пътноподдържащата фирма са отстранили две паднали на пътя дървета. От неделя вечерта проходът остана затворен в продължение на близо две денонощия заради разчистване на множество паднали дървета и клони. Снощи към 18:30 часа движението бе..
С нов облик е учителска стая в ПГ "Васил Левски" Мездра. З а удобство на учителите помещението е цялостно ремонтирано, оборудвано е с нови мебели, допълнителен уют внася и цялостната визия, която включва копринени тапети изобразяващи зала на френски замък. Преди реновацията стаята е била в много лошо състояние. След множеството подобрения на..