Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коронавирусът заплаха за туризма?

Градски плаж Видин
Снимка: Полина Тодорова

Туризмът е поставен пред сериозно изпитание, заради разпространението на коронавирус по всички краища на планетата, в това число и България. Както знаем в нашата страна този отрасъл от икономиката е сериозно развит, отделно много българи посещават туристически дестинации извън страната. Има ли страни и места където е забранено да се пътува и отчита ли се спад на резервациите, обясни Николай Антов представител на туристическа агенция във Видин:


"Относно туристическите пътувания имаме стриктни указания от Външно министерство, Министерството на туризма, Министерство на здравеопазването, които ние сме длъжни да спазваме като лицензиран туроператор. Ограничени са пътуванията до Китай, Италия и Израел. Карантината в Израел е 14 дни, Италия също. В това време не се приемат туристически групи, затворени са летищата за полети, контролират се влакове. Тези, които са заявили пътувания туроператорите възстановяват сумите или предлагат по-късна дата. В нашият офис има туристи, които на 16 април трябваше да пътуват за Италия и с оглед настъпилото положение избраха друга дата за лятото, не се отказаха от пътуването. Преди 1 ден се прибрахме от успешно пътуване в Сърбия. На 19 имаме пътуване за Константинопол, има туристи, които се притесняват за своето здраве и всичко това ако те държат да се откажат е за тяхна сметка. Ако има официална забрана за пътуване до дадена дестинация ние ще я спазим при всички случаи. Не винаги на всяка цена трябва да се случат пътуванията, те се случват само тогава, когато са безопасни за нашите туристи. Все пак ние правим за тяхно удоволствие тези пътувания. Паниката е нещо много излишно, не може да ограничаваме културни събития, а в същия момент ресторантите и дискотеките да са пълни с хора. Не мога да преценя в момента дали има спад на интереса към туризма. Повечето от нашите туристи резервират предварително, примерно от октомври резервират за другия октомври. Интереса не го отчитам като намалял, но мога да отбележа интереса към самолетните билети е намалял има много анулирани полети за дестинациите Италия да речем. Абсолютно нормално е да има отлив заради създалата се ситуация, но това е временно и много бързо ще се промени."


Повечето видинчани не плануват пътуване, но това не е свързано със страха от заразата, показа анкета на Радио ВИДИН:


"Не е желателно да се пътува. Защото на места се събират много хора, но кой както реши. Няма кой да спре даден човек, то ние сами ако не се пазим - няма кой. Тази година не съм планувал почивка. Ако спечеля почивка, ще искам парите да ми дадат, не бих отишъл... Не планувам почивка в чужбина. В България може би, по-спокойно е тук. Не може да се предпазим, където и да е... Паника изобщо не трябва да има.. Къде да ходя? Ще си остана в тази хубава държава. Всичко е хубаво тук цени, заплати. И да имах планувана почивка нямаше да я отменя. Всяко лято работя на Слънчев бряг, дори и да е голяма психозата пак отивам. Там хората са със съвсем друго мислене."


Трябва да се има предвид, че ситуацията с COVID 19 за момента остава динамична и трудна за прогноза. При неблагоприятно развитие туризмът няма да е единственият засегнат отрасъл от икономиката. Всички се надяваме със затоплянето на времето вирусът да отслабне, което да ни позволи да пътуваме без ограничения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05